Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Katarzyna ze Sieny

(1347 - 1380)


     Córka Italii, wielka mistyczka Kościoła, urodziła się w rodzinie skromnego farbiarza jako dwudzieste trzecie dziecko. Od młodości marzyła o życiu zakonnym. Miała szesnaście lat, gdy mimo sprzeciwu rodziców została tercjarką dominikańską w Sienie, przyjmując surową regułę zakonu pokutniczego. Znana była z życia pełnego umartwień i z gorliwego posługiwania chorym i ubogim. Wizjonerka, w 1367 r. doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem. O kontakt z nią i radę w sprawach duchowych zabiegali przedstawiciele najbardziej znanych rodów ówczesnej Italii. Ona sama zaś korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami kościelnymi, wśród nich z papieżami i biskupami. Podejmowała zwłaszcza wiele wysiłków na rzecz powrotu papieży z Awinionu do Rzymu oraz dla pojednania między zwaśnionymi miastami i rodami.

     W jej życiu nie brakowało trudnych momentów. Wytoczony jednak przed trybunałem Inkwizycji proces zakończył się uwolnieniem jej od wszelkich oskarżeń. W 1374 r. jej kierownikiem duchowym został bł. Rajmund z Kapui. W 1376 r. w Pizie otrzymała stygmaty, które ukrywała do końca życia. Odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i Męki Chrystusa. Ostatnie trzy lata życia spędziła w Rzymie. Pozostawiła blisko czterysta listów oraz słynne "Dialogi".

     Papież Paweł VI ogłosił ją w 1970 r. doktorem Kościoła, zaś w 1999 r. Jan Paweł II - wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Teresą Benedykta od Krzyża - patronką Europy. Jest - obok św. Franciszka z Asyżu - główną patronką Italii. Największą jednak cześć odbiera w rodzinnej Sienie.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

26 kwietnia 2009


   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej