Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
ks. Jerzy Popiełuszko

(1947 - 1984)

Ratował nasz honor

     Dziś przyznaję ze wzruszeniem i z zawstydzeniem, że Jurek ratował w wojsku naszą godność i nasz honor - mówił z pamiętnego balkonu żoliborskiego sanktuarium bp Jan Kopiec, który odbywał służbę wojskową razem z ks. Jerzym Popiełuszką. Jego świadectwo, wygłoszone z nieukrywanym wzruszeniem, było najmocniejszym akcentem homilii podczas Mszy św. w niedzielę 13 czerwca, na dziękczynienie Archidiecezji Warszawskiej za beatyfikację ks. Jerzego.

     Mszę św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza koncelebrowało wielu księży, a wśród nich obaj postulatorzy procesu beatyfikacyjnego o. Gabriel Bartoszewski i ks. Tomasz Kaczmarek oraz rektor warszawskiego seminarium ks. prof. Krzysztof Pawlina. Relikwie przynieśli do ołtarza Kawalerowie Maltańscy z prezydentem Andrzejem Potworowskim i mec. Maciejem Bednarkiewiczem, znanym obrońcą w procesach politycznych i przyjacielem ks. Jerzego. Duży, ponadmetrowy relikwiarz jest dziełem znanego z prac sakralnych gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, który umieścił w tym dziele także symboliczne kamienie i złoty.sznur. Uczestnikami Mszy św. byli nie tylko warszawiacy: przede wszystkim była mama Popieluszko i przedstawiciele rodziny. Abp Nycz dziękował Bogu także za to "że pozwolił jej przeżyć mężnie śmierć syna i dożyć beatyfikacji tego, którego wychowała".

     Były delegacje z Małego Cichego, Jarosławia, ze Skarżyska Kamiennej - prezydent tego miasta ofiarował kosiarkę - Sochaczewa czy Gołdapi oraz Zespół "Powsiniacy" z Powsina i "Solidarność" z Ursusa z pięknym ornatem w darze. Byli niezawodni hutnicy i rowerzyści, którzy w wielkiej grupie 200 osób przyjechali z Chorzeli.

     Bp pomocniczy opolski Jan Kopiec, który w latach 1966-1968, podobnie jak wielu kleryków z całej Polski, służył w jednostce wojskowej w Bartoszycach.

     - Z niepokojem nasłuchiwaliśmy wieści z sąsiedniej kompanii, w której był Jurek. Spotykały go ciągłe szykany i utrudnienia - za to, że w tak wyrazisty sposób szukał i bronił prawdy. Jego postawa - mówił z uniesieniem bp Kopiec - zawstydzała nas, ale zarazem była dla nas wytłumaczeniem naszej postawy, umożliwiała nam życie na wewnętrznej emigracji. Jurek był od nas dojrzalszy, już wtedy rozumiał, że największą tragedią człowieka jest życie w zakłamaniu.

     W homilii - wielokrotnie przerywanej brawami - porównał jednoczącą nas rolę bł. ks. Jerzego do roli, jaką odegra! św. Stanisław Męczennik. Apelował, byśmy nie poddawali się wewnętrznej emigracji, która jest wygodnym wyjściem z trudnych sytuacji. Byśmy - wzorem ks. Jerzego - nie zwątpili w sens mówienia prawdy i walki ze złem. - Prawda i wolność muązą być w nas - zaznaczył.

     Na zakończenie dziękczynnej liturgii ks. Zygmunt Malacki, żoliborski proboszcz, dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania beatyfikacji i uświetnienia uroczystości. Wobec protestów, jakie hałaśliwie wyrażały grupy zebranych wobec niektórych nazwisk polityków, z mocą upomniał się o "prawo każdego do tego grobu".

     - Ten grób nie może dzielić - apelował - to miejsce woła o jedność. Tutaj "zło trzeba dobrem zwyciężać", nigdy inaczej.


Barbara Sułek-Kowalska


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 czerwca 2010


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej