Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
bł. Jan Maria Boccardo

(1848 - 1913)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 30 grudnia Włocha bł. Jana Marię Boccarda. Urodzony w Moncalieri w Piemoncie, ukończył seminarium duchowne w Turynie, gdzie w 1871 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez pierwsze lata kapłaństwa był wychowawcą i dyrektorem dwóch seminariów. Z wielką troską zabiegał o rozwój życia duchowego i intelektualnego kleryków. W 1882 r. został proboszczem parafii Pancalieri koło Turynu. W pracy duszpasterskiej szczególną uwagę przywiązywał do wykształcenia religijnego młodzieży. Chętnie też opiekował się chorymi i opuszczonymi.

     W dwa lata później w całej okolicy wybuchła epidemia cholery. Ksiądz Boccardo ocalał i wiele sił poświęcił na zorganizowanie przytułku św. Kajetana, który gromadził sieroty po ofiarach epidemii. Przytułek ten dał początek Zgromadzeniu Ubogich Córek Świętego Kajetana, zatwierdzonemu na prawie diecezjalnym w 1905 r.

     Ostatnie dwa lata życia ks. Boccardo był sparaliżowany. Jan Paweł II beatyfikował go na placu Vittorio w Turynie 24 maja 1998 r. "Był on człowiekiem o głębokiej duchowości, a zarazem dynamicznym apostołem, krzewicielem życia religijnego zakonników i świeckich, uważnie odczytującym znaki czasu. Wsłuchując się z modlitewnym skupieniem w słowo Boże, wykształcił w sobie wiarę niezwykle żywą i głęboką. Pisał: »Tak, mój Boże, czego Ty pragniesz, tego pragnę i ja«" - mówił podczas beatyfikacji Jan Paweł II.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 grudnia 2010


   

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej