Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Podziemia archikatedry św. Jana Chrzciciela

PODZIEMNA ALEJA ZASŁUŻONYCH

W grobowej ciszy podziemi archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie zwiedzający na pewno usłyszy szum "wiatru historii", który kiedyś zachwycał Henryka Sienkiewicza.

"Gotyckie żebrowania kościelnej nawy, ołtarze, pomniki, portrety, a zwłaszcza posągi rycerzy w zbrojach - oto, co pociągało mnie nadzwyczajnie. (...) sam nie wiem, czy od tych rozmaitych pamiątek (...) nie wiał na mnie wówczas wiatr minionych wieków, sławy, siły, wolności, i nie nanosił tych ziaren, które długo leżały mi w duszy, zanim wyrosły z nich moje powieści historyczne" - pisał noblista we "Wspomnieniu". Nic dziwnego, że po śmierci Sienkiewicza w Szwajcarii (1916) postanowiono sprowadzić jego szczątki właśnie do warszawskiej katedry. Trumnę z prochami pisarza złożono do sarkofagu jesienią 1924 r. W dwudniowych uroczystościach pogrzebowych brały udział wielotysięczne tłumy.

TU ŻYJE HISTORIA

Sienkiewicz leży w doborowym towarzystwie, wśród najwyższych dostojników państwowych i kościelnych: książąt z rodu Piastów, prezydentów II Rzeczypospolitej, XIX-wiecznych arcybiskupów Warszawy, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, artystów i królewskich dworzan. To właśnie groby wielkich postaci i związane z ich życiem opowieści ożywiają podziemia warszawskiej bazyliki.

Krypta książęca skrywa prawie 600-letni grobowiec Janusza I Starszego (ok. 1340-1429). W kronikach zapisał się on jako dobry gospodarz i waleczny rycerz. Jego oddziały wspomagały króla Władysława Jagiełłę pod Grunwaldem, o czym przeczytamy w "Krzyżakach". Również za jego sprawą kościół parafialny św. Jana Chrzciciela stał się kolegiatą, a Warszawa - stolicą książęcą. W tym samym miejscu pochowani są jego potomkowie: Bolesław IV, Bolesław V, Stanisław I i Janusz III. Dwaj ostatni byli braćmi, obaj zmarli już w wieku 24 lat, odpowiednio w 1524 i 1526 r.

Obok krypty książęcej stoją sarkofagi metropolitów warszawskich: arcybiskupów Antoniego Melchiora Fijałkowskiego (1778-1861), św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-95) - zesłanego na Syberię za opieranie się władzy carskiej, i Wincentego Teofila Popielą (1825-1912). Przez pewien czas w podziemiach złożone były też ciała prymasów Polski: kardynałów Augusta Hlonda (1881-1948) i Stefana Wyszyńskiego (1901-81). Dziś ich sarkofagi znajdziemy w poświęconych im kaplicach.

OSTATNI POGRZEB KRÓLA

Krypty pod archikatedrą św. Jana stały się również mauzoleum II Rzeczypospolitej. W sarkofagu z czarnego kamienia w 1926 r. złożono ciało pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza (1865-1922), zastrzelonego tydzień po zaprzysiężeniu. Na początku lat 90. sprowadzono tam szczątki dwóch innych polityków okresu międzywojennego: premiera i wybitnego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) oraz prezydenta Ignacego Mościckiego (1867-1946). Łaciński napis na ścianie krypty: "Pokój Warn, dobrze zasłużonym dla Ojczyzny" - podkreśla, że leżą w niej wielcy polscy mężowie stanu.

Od niedawna spoczywa tu ostatni w naszej historii król, Stanisław August Poniatowski (1732-98). Jego prochy w 1938 r. przekazał Polsce Związek Radziecki, a ponieważ król nie miał dobrej sławy, zdecydowano o cichym pochówku w jego rodzinnym kościele w Wołczynie, dziś na Białorusi. W końcu resztki z jego zdewastowanego grobu (proch kostny, ułamki trumny, fragmenty ubioru) przeniesiono w 1995 r. do pięknego białego sarkofagu w podziemiach archikatedry. Odżyły przy tej okazji dawne przepowiednie: od zamordowania krakowskiego biskupa Stanisława każdy władca Polski o tym imieniu miał sprowadzać do Polski obce wojska. Na elekcji Stanisława Leszczyńskiego obecni byli Szwedzi, sam Poniatowski objął tron przy pomocy Rosjan, a po przeniesieniu jego szczątków do Wołczyna Polskę zaatakowały III Rzesza i ZSRR.

WCIĄŻ TAJEMNICZE

Być może podziemia świętojańskiej archikatedry kryją groby innych jeszcze znanych z historii postaci. Do końca XVIII w. w kryptach warszawskich kościołów chowano bowiem wszystkich zmarłych mieszczan. Gdy zaczęło brakować miejsca, utworzono nowe cmentarze poza miastem. Przywilej wiecznego spoczynku w podziemiach świątyń pozostawiono najbardziej zasłużonym.

W ciągu kilku wieków istnienia katedry wytworzyło się pod nią wielowarstwowe cmentarzysko, z najniżej położonymi trumnami z wczesnej epoki piastowskiej. Ponieważ wskutek zniszczeń i remontów nieraz łączono lub zamurowywano krypty, w XX w. trzeba było stopniowo odkrywać je na nowo. Do 1939 r. znano tylko cztery z nich. Grobowiec ostatnich władców Mazowsza - Stanisława I i Janusza III - znaleziono w 1953 r. Obecny kształt podziemia pod katedrą, udostępnione dla zwiedzających, uzyskały po remoncie w drugiej połowie XX w.

Michał Ziółkowski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 stycznia 2011



Wasze komentarze:
 Karolina: 29.05.2020, 22:31
 Bardzo ciekawy i szczegółowy artykuł, zwłaszcza informacja o ks. Januszu I Starszym mnie ucieszyła. Dziękuję! Wydaje się jednak, że zdanie o "przepowiedni" nie zostało do końca przemyślane, bo brak w nim logiki: skoro przyjęcie w 1938 r. szczątków króla St. Augusta Poniatowskiego miałoby sprowadzić najazd 1939 r., to co nastąpiło po 1995 r., kiedy spoczął on w podziemiach Katedry św. Jana? (A może za mało szczątków wróciło? Gdzieś natknęłam się na informację, że z Wołczyna w wojennej zawierusze zaginęła urna z prochami króla).
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej Dobrej RadyModlitwa do Matki Bożej Dobrej Rady

Różaniec do św. Teresy od Dzieciątka JezusRóżaniec do św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Kleszcz kleszczowi nierównyKleszcz kleszczowi nierówny

Najprostszym sposobem wspierania dziecka jest po prostu bycie z nim i dawanie mu swojego czasuNajprostszym sposobem wspierania dziecka jest po prostu bycie z nim i dawanie mu swojego czasu

Lourdes nazywane jest stolicą modlitwy, jest także lekcją pokory dla świataLourdes nazywane jest stolicą modlitwy, jest także lekcją pokory dla świata

Film Jezus 2000Film "Jezus 2000"

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej