Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Pokój św. Wincentego Pallottiego

     Z korytarza, który biegnie wzdłuż lewej nawy kościoła San Salwatore in Onda, wchodzi się po schodach do pokoju Pallottiego, do kaplicy, w której Święty często odprawiał Mszę Św., oraz do pokoju pamiątek.

     Na drugim piętrze stajemy przed drzwiami. Wisi na nich tabliczka, na której Święty wpisywał miejsce swego pobytu. Nad drzwiami znajduje się obraz św. Wincentego.

     Do pokoju Pallottiego prowadzą małe drzwi, przez które wiele razy wchodził sam Pallotti. Pokój jest długi, wąski, zachowany w całości tak, jak wyglądał w 1850 roku, pełen pamiątek po Świętym. Ubogie i proste wnętrze z podłogą z czerwonych płytek zostało zachowane z pietyzmem.

     Sekretarzyk, przy którym Pallotti pracował - prawie zawsze na klęczkach - pochodzi z jego domu rodzinnego. W części centralnej szafy odzieżowej, nad klęcznikiem. znajduje się Kalwaria wykonana przez samego Pallottiego.

     Jest też szafka z książkami oraz łóżko, na którym św. Wincenty zmarł 22 stycznia 1850 roku. Na ścianach wiszą obrazy i obrazki świętych pochodzące z XVIII i XIX wieku.

     Obok pokoju znajduje się kaplica, w której św. Wincenty odprawiał Mszę świętą w okresach, kiedy choroba uniemożliwiała mu wyjście poza dom. Prawie codziennie odprawiał tam Drogę Krzyżową. Krzyżyki, które znajdują się nad obrazami poszczególnych stacji, zostały zawieszone przez samego Pallottiego.

     Z kaplicy wchodzi się do małego muzeum pamiątek po Świętym. Można tu zobaczyć sutannę, habit kapucyński, który wkładał na noc, patenę i kielich do odprawiania Mszy św. Są tam także jego rzeczy osobiste: mszał, Pismo Święte, różaniec oraz przedmioty służące do praktykowania pokuty, między innymi włosiennica, bicze i rózgi, a także kapelusz, parasol, buty, brzytwa, filiżanka.

     Jedną z najcenniejszych pamiątek jest obrazek Madonny, który Pallotti nosił przy sobie, by dawać do pocałowania zamiast ręki. Są tam także: krzyż misyjny, świeczka, która paliła się podczas agonii, gipsowy odcisk twarzy i rąk oraz popiersie Świętego, które papież Leon XIII ze czcią przechowywał w swoim apartamencie.

     Na szczególną uwagę zasługuje obraz Matki Bożej Miłości, namalowany prawdopodobnie przez Domenico Cassarottiego, i duży krucyfiks, których Pallotti używał, prowadząc misje ludowe w okolicach Rzymu; jest także własnoręcznie wykonany pod wpływem doktryny mistycznej św. Jana od Krzyża oryginalny schemat Góry Doskonałości.

Ks. Jan Kupka SAC

Miejsca Święte nr 37


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej