Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dwie katedry

     W Przemyślu św. Jan Chrzciciel jest patronem katedry łacińskiej i greckokatolickiej (bizantyjsko-ukraińskiej). Obie świątynie są położone obok siebie, nieopodal przemyskiego rynku. Wspólne uczestnictwo księży i wiernych - katolików obu obrządków - w święcie Bożego Ciała i w święcie Jordanu to ważne wydarzenia. Wielu Polaków i Ukraińców buduje obecnie duchowe mosty porozumienia w Przemyślu, którego długie dzieje znaczone są również waśniami narodowymi i religijnymi.

     Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela

     Urząd metropolity przemyskiego obrządku łacińskiego sprawuje abp Józef Michalik. Kościół katedralny był wielokrotnie przebudowywany. Został wzniesiony na miejscu romańskiej rotundy św. Mikołaja. Wierni modlą się przed cudowną figurą Matki Bożej Jackowej. W katedrze umieszczone są relikwie błogosławionych przemyskich kapłanów: ks. Jana Balickiego (1869-1948) i bp. Józefa Sebastiana Pelczara (1842-1924), którego kanonizacja odbędzie się w Rzymie 18 maja. Blisko wejścia do katedry stoi przystrojony kwiatami konfesjonał, w którym spowiadał bł. Jan Balicki. Ks. Mieczysław Rusin, proboszcz przemyskiej archikatedry, powiedział: "Dziękuję Panu Bogu za beatyfikację bł. ks. Jana Balickiego. Patrząc na jego życie, na jego postawę, na charyzmat, który w swoim posługiwaniu realizował, chciałbym, abyśmy przez kapłańską posługę umieli go naśladować". W każdą pierwszą sobotę miesiąca, od maja do października, po wieczornej Mszy św. wierni z parafii katedralnej odmawiają Różaniec na ulicach przemyskiej starówki. W czasie nabożeństwa różańcowego w procesji dookoła świątyni niosą figurę Matki Bożej Fatimskiej. Bazylika archikatedralna jest miejscem, w którym kapłani pełnią stale dyżur w konfesjonale.

     Archikatedralny sobór św. Jana Chrzciciela

     Zwierzchnikiem metropolii przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego jest abp Jan Martyniak. Ingres do katedry odbył się w 1991 roku. Wnętrze kościoła, który wybudowali jezuici, zostało przystosowane do wymogów tradycji bizantyjskiej. W kościele umieszczono ikonostas. Na ścianach tuż przy ikonostasie zawieszono ikony przedstawiające błogosławionych biskupów greckokatolickich z Przemyśla, Jozafata Kocyłowskiego (1916-1947) i Hryhorija Łakotę (1926-1950), którzy zginęli w stalinowskich obozach. Wybudowano dzwonnicę z figurami św. Włodzimierza i św. Olgi.

     Ważnym wydarzeniem jest pielgrzymka do pobliskich Kormanic. Odbywa się ona w sierpniu w święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Według przekazów ludowych w lesie przy źródle objawiła się Matka Boża. Miejsce to nazwano Zjawłennia. Obecnie na polanie w pobliżu źródła stoi murowana kapliczka. Do kapliczki prowadzi szlak leśny, przy którym ustawiono stacje Drogi Krzyżowej. Pielgrzymi rozważają stacje męki Pańskiej, niosąc małe drewniane krzyże. Ksiądz mitrat Eugeniusz Popowicz, proboszcz soboru, który celebrował Mszę w święto Zaśnięcia w miejscu Zjawłennia, powiedział w czasie kazania: "Przyszliśmy na to miejsce, aby odczuć Jej obecność, aby tu odczuć Jej macierzyńską miłość, aby tu odczuć Jej radość. Tę radość, jaka winna wypełniać nasze serca, aby mogły się one radować, abyśmy mogli chwalić Boga".

     Pielgrzymi przybywający do Przemyśla mogą skorzystać z gościny, wcześniej uzgodniwszy to w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Benedyktynek, który znajduje się w murach opactwa w centrum miasta, tuż nad Sanem. - Duchowość naszą cechuje trwanie w obecności Bożej oparte na wierze, że Bóg w najgłębszy sposób jest obecny w człowieku. Naszym więc zadaniem jest szukanie i uwielbianie Trójjedynego Boga we wszystkim: w modlitwie liturgicznej, w lectio divina, w pracy, w codzienności, w służbie Kościołowi lokalnemu i człowiekowi spragnionemu wartości nadprzyrodzonych - powiedziała s. Maria OSB o posłudze benedyktynek w Przemyślu.

Piotr Wróblewski

Miejsca Święte, nr 77


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej