Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju

W ostatnich dniach marca 997 roku przybył do Gdańska biskup Wojciech, mając przy sobie brata Radzyma - Gaudentego i kapłana Benedykta - Bogusza. Tu ochrzcił wielu gdańszczan, po czym wsiedli na okręt z załogą trzydziestu zbrojnych wojów i odpłynęli w kierunku północno- wschodnim. Jedni uczeni podają że dopłynął do miejscowości Tenkitten na Mierzei Wiślanej, gdzie w latach 1422-1424 zbudowano kaplicę pod wezwaniem św. Wojciecha. Jest to tzw. koncepcja sambijska. Tradycja ta odżyła później przy poświęceniu katedry diecezji sambijskiej w Królewcu pod wezwaniem św. Wojciecha. Tej koncepcji sambijskiej bronią Niemcy i Rosjanie.

Koncepcja druga - pomezańska - pojawiła się już w XIII w. Zwolennikami tej teorii są profesorowie Gerard Labuda i Stanisław Mielczarski. Według niej Wojciech z towarzyszącymi wojami odpłynął łodzią z Gdańska i wpłynął na Zalew Wiślany przez rynnę ujściową która jak podaje o. Michał Machejek OCD ("Śladami Świętego Wojciecha") - przed ponad tysiącem lat istniała na początku mierzei, jak to wskazuje mapa. Ponadto Zalew Wiślany przed tysiącem lat był większy i sięgał po dzisiejsze Stare Pole, Żuławkę Sztumską Święty Gaj i Drużno. Łódź z misjonarzami i wojami dotarła do małej wysepki obok pruskiego portu Truso, w pobliżu dzisiejszego Elbląga. Tu Wojciech odprawił wojów, twierdząc, że nie będzie głosił Chrystusa pod ochroną wojska.

W 1860 roku odnaleziono Passio Sancti Adalberti z XI wieku, które podaje, że miasto, do którego udał się Wojciech z bratem Radzyniem - Gaudentym i kapłanem Benedyktem - Boguszem, i obok którego poniósł śmierć, nosiło nazwę Cholinum. Sąto zapewne dzi- siejsze Pachoły, w okolicach których sąślady starego grodziska pruskiego, gdzie obecnie prowadzi prace archeologiczne PolskaAka- demia Nauk oraz Uniwersytet Warszawski.

Domniemanym miejscem śmierci św. Wojciecha jest wieś Święty Gaj odległa o 1,5 km od grodziska Cholin (Pachoły), w parafii Kwietniewo w okolicy Pasłęka,w obecnej diecezji elbląskiej.

Święty Gaj otrzymał dokument lokacyjny 17 kwietnia 1324 roku z rąk komtura dzieżgońskiego Lutra Braunschweiga. W połowie XIV wieku zbudowano tutaj kaplicę katolicką, którą przejęli protestanci w okresie reformacji. Spłonęła w 1861 roku. Kościół obecny zbudowano w latach 1865-1867, który od zakończenia II wojny światowej służy katolikom, a obecnie jest sanktuarium Św. Wojciecha.

Podstawą utworzenia sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju była - jak pisze ks. Janusz Kilian, kustosz tej świątyni - konsultacja historyczna, którą przeprowadził były biskup warmiński a obecnie prymas Polski kardynał Józef Glemp w 1980 roku z profesorami Aleksandrem Geysztorem i Stanisławem Mielczarskim. W jej wyniku, dekretem z dnia 9 maja 1986 roku, przywrócono kościołowi w Świętym Gaju tytuł św. Wojciecha i ustanawiono Warmińskie Sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju. Dalsze działania podjęli: biskup warmiński Edmund Piszcz, a po nim biskup elbląski Andrzej Śliwiński.

W Świętym Gaju nagle urwały się życiowe drogi Św. Wojciecha. Jego krew męczeńska zrosiła ziemię pruską w Pomezanii i była nasieniem, z którego w ciągu wieków wyrosły zastępy chrześcijan.

Na skraju wioski w miejscu rozwidlenia dróg zbudowano kaplicę - prezbiterium dla sprawowania liturgii. Wybór miejsca uzasadnia tradycja historyczna, że jedną z dróg szedł św. Wojciech, a drugą nadciągał i pogańscy Prusowie.

Od kwietnia 1986 roku odby- wająsię wtym miejscu modlitewne spotkania. Już w 1990 roku w uroczystościach odpustowych uczestniczyło około 4000 pielgrzymów. Tegoż roku w tym miejscu zbudowano Drogę Krzyżową.

Zapewne przeżywane tysiąclecie męczeństwa naszego Patrona zgromadzi w obecnym roku licznych pielgrzymów w Świętym Gaju. Oczekują ich gościnni mieszkańcy oraz liczne rodziny bocianów tam osiadłe.

Ks. STANISŁAW GRUNT
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 192


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Cel życiaCel życia

Dlaczego człowiek nie docenia roślinności?Dlaczego człowiek nie docenia roślinności?

Przez Tobą rok pracy nad charakteremPrzed Tobą rok pracy nad charakterem

Mieć czas dla Pana BogaMieć czas dla Pana Boga

Męczeńskie seminariumMęczeńskie seminarium

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej