Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nazaret - miasto Świętej Rodziny

Miasteczko białych domów, ustawionych rzędami na przemian z pasami szarej zieleni oliwek i jasnej zieleni migdałowców i fig indyjskich, tworzy cudowny, naturalny obraz. Malowniczo położone pośrodku wzgórz Galilei, urzeka każdego pielgrzyma swoim pięknem do dziś.

Wygląd miasta zdaje się korespondować z jego nazwą która pochodzi być może od hebrajskiego słowa necer i znaczy "latorośl", pęd, pączek, a tutaj wygląda jak kwiat Galilei. Zajmuje ono szczególne miejsce w sercu każdego chrześcijanina, bo właśnie tutaj miało miejsce jedno z największych wydarzeń w historii ludzkości, w historii świata. Tu nastąpił ów "zaręczynowy pocałunek nieba z ziemią". To tutaj w maleńkiej chatce, może przylepionej do zbocza wzgórza, Anioł Gabriel od Boga posłany objawił Najświętszej Maryi Pannie, iż stanie się Matką Zbawiciela świata. To tu właśnie " Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas" - tak głosi napis w centrum Bazyliki Zwiastowania zbudowanej nad ruinami maleńkiej nazaretańskiej chatki, a w niej w środku na posadzce okolonej zadymionymi ścianami srebrna gwiazda i słowa: "Verbum caro hic factum est", co się przekłada "Słowo tutaj stało się ciałem". To tam mieszkał i pracował jako cieśla Jego ziemski opiekun św. Józef, zanim poślubił Maryję. Tam oczekiwali przyjścia na świat Syna Bożego. I tylko rozkaz cezara kazał im iść do dalekiego Betlejem w Judei, gdzie narodził się Pan. Tam zamieszkała Święta Rodzina po powrocie z wygnania egipskiego. Wśród tych właśnie wzgórz Pan Jezus wzrastał w lasce u Boga i u ludzi, nie wyróżniając się niczym szczególnym wśród swoich rówieśników. W Nazarecie pracował później Jezus jako rzemieślnik, św. Łukasz nazywał go będzie synem cieśli, który zarabiał na chleb pracą swoich rąk. W Nazarecie rozpoczął swoją publiczną działalność, lecz swoi Go nie przyjęli (Łk 4,24). To właśnie swoi chcieli strącić Go z góry (Łk 4,28). I o swoich ziomkach mawiał Jezus, że nie można być prorokiem wśród swoich. Nie cieszyli się, jak widać to na kartach Ewangelii, mieszkańcy Nazaretu zbyt dobrą sławą. "Czyż może być co dobrego z Nazaretu?" - mówił Natanael z Kany Galilejskiej, gdy przyszedł do niego Filip z Dobrą Nowiną o Jezusie. Sam Pan Jezus także opuszcza Nazaret i przenosi się do Kafarnaum, które staje się odtąd "miastem Pańskim" i świadkiem Jego słów i czynów.

Niewiele można powiedzieć o historii miasta sprzed czasów Chrystusowych. Istniejące po dziś dzień źródło, które obecnie zasila fontannę w Nazarecie, zwaną Fontanną Matki Bożej, było przyczyną że tam właśnie bardzo wcześnie zaczęli osiedlać się ludzie. Człowiek zawsze osiedlał się tam, gdzie była woda. Za czasów Pana Jezusa był Nazaret już osadą większą od wsi, gdyż teksty biblijne mówią o mieście. W 66 r. został zburzony przez Wespazjana. Po buncie Bar Kochby (132-135 r.p.n.Chr.) Żydzi, którym udało się zbiec z Judei, osiedla ją się w Galilei (zwanej wcześnie Galileą pogan), a zatem również i w Nazarecie. W roku 614 Żydzi z Nazaretu sprzymierzyli się z Persami przeciwko chrześcijanom i spowodowali wyrzucenie chrześcijan z miasta. Nazaret odzyskuje swoją świetność za czasów krzyżowców. Tankred, książę Galilei, nakazał zbudować klasztory i kościoły. W 1099 roku krzyżowcy na miejscu kościoła bizantyjskiego, który w ciągu wiekówułegał licznym zniszczeniom, zbudowali przestronną bazylikę obejmującą również miejsce, gdzie znajdował się według tradycji dom Najświętszej Maryi Panny. Po klęsce krzyżowców bazylika została zburzona. Przez 400 lat Nazaret był wioską muzułmańską. W 1620 roku zaczynają się na nowo osiedlać niektóre rodziny chrześcijańskie i od tego czasu Nazaret nie przestaje się rozrastać aż po dzień dzisiejszy. Dzisiaj jest tam największe skupisko Arabów w Izraelu. Mieszka ich tam ponad 35000, w większości są to jednak chrześcijanie. Na pamiątkę Zwiastowania w ciągu wieków nad grotą z którą wiązano mieszkanie Maryi, zbudowano wiele kościołów ( pierwszy już w wieku V). Najwspanialsza jednak bazylika, zwana Bazyliką Narodów, powstała dopiero w latach 1960-68. Wspaniała Bazylika Zwiastowania składa się z dwóch kościołów. Dolnego, w którym znajduje się grota Zwiastowania oraz górnego zadedykowanego Maryi-Matce Słowa, "które stało się Ciałem". Patrząc i kontemplując kościół dolny, zdaje się on być hołdem złożonym pokorze, cichości i posłuszeństwu Najświętszej Dziewicy. Kościół górny zaś można śmiało nazwać hymnem dla tajemnicy wywyższenia i godności Bożej Rodzicielki. Całość zbudowana z białego kamienia, którą wieńczy przepiękna kopuła w kształcie wywróconego kielicha lilii. Liczne narody włączają się w ten hymn pochwalno-dziękczynny fundując ołtarze, obrazy i kaplice z wyobrażeniem przedstawiającym "ich" Madonny. Nie brak tam, na południowej ścianie mozaiki naszej Czarnej Madonny z milenijnymi postaciami chrześcijaństwa. Mozaika, która znajduje się za głównym ołtarzem przedstawia tajemnicę Kościoła Ludu Bożego.

W odległości 200 m powyżej bazyliki, na północny wschód, znajduje się kościół Św. Józefa. Tradycję tego miejsca zachowali zapewne krewni Chrystusa Pana ze strony św. Józefa. Badania pozwalają wnioskować, że kościół tam zbudowany został na ruinach kościoła z czasów krzyżowców, a ten na jeszcze starszych, bo sięgających VI w. po Chr. Tu miał znajdować się "kościół Karmienia", czy może inaczej "kościół w miejscu, gdzie wychowywał się Pan Jezus". Schodząc w dół ze zbocza natrafiamy na jedyne źródło, do którego Maryja, jak i inne kobiety przychodziła zapewne czerpać wodę. To tu według starej tradycji miał się pierwszy raz ukazać Maryi Archanioł Gabriel. Grecy prawosławni, na pamiątkę tego wydarzenia zbudowali nad źródłem kościół poświęcony Archaniołowi Gabrielowi.

Poza tymi miejscami w Nazarecie wskazuje się "grób" i "dom" św. Józefa, budynek na miejscu dawnej synagogi, do której uczęszczał Pan Jezus, kaplicę Trwogi Najświętszej Maryi Panny, w tym miejscu Maryja miała ujrzeć tłum wiodący Pana Jezusa na strącenie ze wzgórza oraz Górę Przepaści, z której chciano Jezusa strącić (Łk 4,29).

Dzisiaj, ponieważ ukształtowanie terenu od czasów Pana Jezusa uległo znacznym zmianom, miejsce trudne do ustalenia. A może i dlatego, że fakt ten stanowi do dziś wyrzut czy przysłowiową sól w oku mieszkańców Nazaretu.

Ks. JÓZEF PICK
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 191


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej