Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wypocząć w Pieninach

Gdzie wypocząć w czasie wakacji? Szukając rozmaitych miejsc, gdzie chcielibyśmy udać się na urlop, warto wziąć pod uwagę uroczy zakątek kraju - Pieniny.

Wypocząć w Pieninach

Pieniny słyną przede wszystkim ze swych uzdrowisk, wśród których wybija się Szczawnica, pasma niewysokich gór z najsłynniejszym szczytem Trzema Koronami oraz z Przełomu Dunajca, który dla wielu jest najpiękniejszy w tej części Europy.

Perła uzdrowisk

Szczawnica od dawna uważana jest za miejsce atrakcyjnego wypoczynku. Jej największym atutem jest wspaniały mikroklimat, sprzyjający zwłaszcza osobom o schorzeniach dróg oddechowych i chorób typu alergicznego. Naturalne wody mineralne "Jan", "Stefan", czy "Józefina" oraz doskonałe ośrodki lecznicze i sanatoria czynią ze Szczawnicy prawdziwą perłę uzdrowisk.

Odpocząć można tutaj na różny sposób. Ze znalezieniem miejsca nie ma większych kłopotów. Właściciele domów wczasowych, kwater prywatnych i pensjonatów prześcigają się w ofertach. Stąd można wyruszać na pienińskie szlaki, wyjechać wyciągiem krzesełkowym na Palenicę, odwiedzić niedalekie Krościenko, a nawet zrobić wypad do Nowego Targu i Zakopanego.

W górach

Pieniny są górami łatwo dostępnymi, także dla mniej wytrawnych turystów. Ci, którzy lubią wędrówki z plecakiem, mają do dyspozycji 25 km szlaków pieszych położonych na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

Najczęściej zdobywanymi szczytami są Trzy Korony, Sokolica i Góra Zamkowa, gdzie według legendy miały się schronić przed Tatarami klaryski z klasztoru w Starym Sączu wraz ze swoją ksienią św. Kingą. Dziś, miejsce ich pobytu upamiętnia grota z figurą Patronki Pienin, a dookoła znajdują się ruiny po dawnym zamku.

Trzy Korony najlepiej zdobyć od strony Krościenka. Szlak jest łatwy, prowadzi raz łąkami, raz lasem, a kończy się na szczycie, gdzie z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Tatr i bieg Dunajca.

Tratwą z flisakami

Góry i park pieniński można także podziwiać przemierzając łodzią flisacką 8,5-kilometrowy szlak wodny - Przełom Dunajca. Spływ zaczyna się na przystani w Sromowcach Wyżnych, a kończy w zależności od wykupionego biletu w Szczawnicy lub Krościenku. Z tratwy kierowanej przez doborowych flisaków ogląda się strome turnie, urwiska skalne, urocze zaułki Pienin.

Warowne zamki

Bogactwem tego zakątka ziemi są zamki w Niedzicy i Czorsztynie, strzegące niegdyś granic państwa. Zamek niedzicki to jeden z najcenniejszych zabytków architektury obronnej z początków XIV wieku. W muzealnej części twierdzy można zobaczyć pamiątki ukazujące jej dzieje oraz kulturę i sztukę regionu, a także posłuchać legend o słynnym Janosiku i św. Kindze. Zamek w Czorsztynie, który kiedyś należał do Zawiszy Czarnego, jest w gorszym stanie, ale ma swój niepowtarzalny urok i trzeba go zwiedzić.

Pieniny są piękne o każdej porze roku. W lecie szczególnie warto tutaj przyjechać.

ANDRZEJ SAWULSKI SCJWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.06.2023, 21:11
 Wypocząć w Pieninach dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę o wyypoczynek w Pieninach dla wszystkich dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 4Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 3

Modlitwa do św. Ojca PioModlitwa do św. Ojca Pio

Św. Ojciec PioŚw. Ojciec Pio

Modlitwa do bł. Józefa StankaModlitwa do bł. Józefa Stanka

Modlitwa do św. LinusaModlitwa do św. Linusa

Modlitwa do św. KonstancjuszaModlitwa do św. Konstancjusz

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej