Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bazylika św. Franciszka w Rawennie

Idąc w Rawennie krótką aleją z cyprysami i wapiennymi sarkofagami z V i VI wieku dotrzeć można do placu św. Franciszka, gdzie wznosi się bazylika św. Franciszk.

Bazylika św. Franciszka

Bazylika pochodzi z czasów arcybiskupa Neona, z przełomu V wieku i dedykowana jest apostołom. Pod posadzką prezbiterium tej świątyni został odnaleziony grób Neona. Z pierwotnej konstrukcji, w szczególności z apsydy, znalezione zostały gliniane rury z okresu późnorzymskiego.

Stara posadzka znajduje się na głębokości ponad trzy i pół metra.

W XVII i pod koniec XVIII wieku świątynia została przerobiona. Niestety, przeróbki dokonane w XVIII wieku poczyniły w świątyni straszne spustoszenie.

Obecne wezwanie bazyliki pochodzi z 1261 roku, kiedy arcybiskup Fontana przekazał ją franciszkanom.

Zniknął między innymi ciąg portyków przystający frontem do fasady, który w kościołach chrześcijańskich poprzedzał wejście. Pozostał tylko po nich ślad po prawej stronie w części zwanej Quadrarco Bracio forte.

Dopiero w roku 1921 w 600. rocznicę śmierci Dantego Alighieri kościół został odrestaurowany i przywrócony do swojego pierwotnego wyglądu. Wnętrze świątyni jest niezwykle surowe, złożone z trzech naw z dwudziestoma czterema kolumnami wykonanymi z greckiego marmuru. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż kolumny te są pozostałościami po pogańskiej świątyni Neptuna. Drewniany sufit pochodzi z XIV wieku ma kształt kilu przewróconego okrętu.

Płyta ołtarza głównego opiera się na sarkofagu z końca IV wieku z figurami apostołów i Chrystusa. Sugestywna krypta z X wieku ciągle podtapiana przez warstwę wodonośną posiada posadzkę mozaikową z dwoma mozaikowymi epigrafami w języku greckim i łacińskim wykonaną z wielobarwnego marmuru.

Przy wyjściu świątyni znajduje się płyta kamienna z XV wieku poświęcona Enrico Alfieri sprawującemu urząd kościelny w zakonie franciszkanów. Widoczna jest również kamienna płyta wykonana z czerwonego marmuru pochodząca z Werony, poświęcona umarłemu w XIV wieku Ostasio Da Polenta.

Warto wiedzieć!

  • Niedaleko wyjścia z kościoła św. Franciszka znajduje się pogański sarkofag z końca IV wieku z lwimi łapami wykończony rzeźbą wypukłą. Na jej przodzie widnieje pięć nisz ze spiralnymi kolumnami. W niszy środkowej ukazany jest Chrystus. Nad sarkofagiem wznosi się ostry łuk Kaplicy Polentani, którzy byli panami Rawenny od końca XIII do połowy XV wieku.
  • Podczas prac wykopaliskowych przeprowadzonych w roku 1879 w bazylice św. Franciszka odnaleziony został grób z cennego greckiego marmuru oraz pozostałości bogatego diademu ze złota i pereł, skradzionego później wraz z tzw. Zbroją Teo- doryka z Muzeum Narodowego.
  • Dante Alighieri często przychodził do bazyliki św. Franciszka, aby się pomodlić. W roku 1321 w tej świątyni miały miejsce jego uroczystości pogrzebowe.

Opracowała JADWIGA KNIE-GÓRNA



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 12.06.2023, 19:01
 Bazylika Franciszka Świętego w Rawennie dziękuję Franciszku Święty kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Franciszku Święty módl się za nami dziękuję Franciszku Święty kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

bł. Bolesława Lamentbł. Bolesława Lament

Modlitwa do bł. Bolesławy LamentModlitwa do bł. Bolesławy Lament

Litania do bł. Bolesławy LamentLitania do bł. Bolesławy Lament

Modlitwa do św. Józefa FreinademetzaModlitwa do św. Józefa Freinademetza

Modlitwa do bł. Archanieli GirlaniModlitwa do bł. Archanieli Girlani

Modlitwa do św. Sulpicjusza SeweraModlitwa do św. Sulpicjusza Sewera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2025Godzina Łaski 2025

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2026 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej