Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Sanktuarium św. Jana Marii Vianney'a w Ars

"Chrystus naprawdę zatrzymał się w Ars, w okresie w jakim był tu Jan Maria Vianney. Tak zatrzymał się i zobaczył rzesze mężczyzn i kobiet z tamtego wieku, zmęczone i wyczerpane jak owce bez pasterza. Chrystus zatrzymał się tutaj jako Dobry Pasterz. Dobry Pasterz, ukształtowany według serca Boga - powiadał Jan Maria Vianney - jest największym skarbem, jaki Bóg może przydzielić parafii. Jest to najcenniejszy dar Bożego miłosierdzia". Jan Paweł II

Ars jest małą francuską wsią liczącą około dziewięćset mieszkańców Każdego roku przybywa tutaj około pół miliona pielgrzymów z całego świata.

Gdy ksiądz Jan Maria Vianney przybył do Ars, z XI-wiecznego kościoła pozostała tylko jedna nawa, dlatego rozpoczął stopniowo rozbudowywać świątynię. Wpierw dobudował kaplice boczne, które zostały dedykowane Pannie Maryi, świętym Aniołom, świętej Filemonie i świętemu Janowi Chrzcicielowi. Pragnienie zbudowania pięknej bazyliki zostało zrealizowane dopiero po jego śmierci.

Konfesjonał, w którym święty Proboszcz, jak nazywano ks. Jana Marię Vianney spowiadał, czasem i po siedemnaście godzin dziennie, mieści się w starej zakrystii. Natomiast relikwiarz, zawierający ciało świętego, znajduje się w bazylice po prawej stronie, powyżej płaskorzeźby upamiętniającej jego święcenia kapłańskie. Na wprost usytuowana jest kaplica Uwielbienia ze statuą wykonaną przez Cabucheta i płaskorzeźbą przypominającą Pierwszą Komunię Świętą późniejszego duszpasterza Ars.

W nawie głównej, po prawej stronie znajduje się podwyższona ambona, z której głosił kazania Jan Maria Vianney. Na wprost ambony stoi małe krzesełko, na którym miał zwyczaj siadać podczas katechez.

Kaplica Śerca, w niej przęchowywany jest relikwiarz z sercem świętego Proboszcza oraz rzeźba przedstawiająca go podczas modlitwy wykonana także przez Cabucheta. Tympan przy wejściu przypomina, że święty Proboszcz z Ars jest patronem wszystkich proboszczów świata.

Plebania, ze skromną kuchnią i sypialnią świętego znajduje się po lewej stronie świątyni i jest zachowana w niezmienionym stanie od czasów świętego Proboszcza.

Jan Maria Vianney otrzymał święcenia kapłańskie w 1815 roku i został wikariuszem w Ecully. W1818 roku na polecenie biskupa przybył do Ars. Od samego początku kościół stał się jego domem. Przebywał w nim dniem i nocą, modląc się przed tabernakulum o nawrócenie swoich parafian. Stopniowo rozbudzał ich wiarę głoszonymi kazaniami, a zwłaszcza za sprawą żarliwej modlitwy i świadectwa życia. Święty Proboszcz założył sierociniec "Opatrzność" i opiekował się najuboższymi. Bardzo szybko stał się uznanym spowiednikiem, do którego ściągali liczni pielgrzymi szukający przebaczenia Boga i pokoju serca. Poddany wielu próbomi walkom wewnętrznym zachował serce zakotwiczone w miłości do Boga i ludzi. Jego słynne katechezy poświęcone były dobroci i miłosierdziu Boga. Święty Jan Maria Vianney umarł 4 sierpnia 1859 roku. Kanonizowany został w 1925 | roku przez papieża Piusa XI. W1929 roku ogłoszono go patronem wszystkich proboszczów na świecie.

Warto wiedzieć

  • Droga do kapłaństwa świętego Proboszcza z Ars była usłana cierniami. Wpierw ojciec nie chciał pogodzić się z wyborem syna, potem nie przyjął go ksiądz, który uczył przygotowujących się młodzieńców do kapłaństwa. Jednak największe trudności zaczęły się na studiach, bowiem nie mógł opanować gramatyki łacińskiej, miał także kłopoty z filozofią i teologią. Z powodu słabych postępów w nauce narażał się na obelgi kolegów, które przyjmował z wielką pokorą. Potem niespodziewanie został wcielony do wojska. Niestety po jakimś czasie został wydalony z seminarium, do którego jednak wrócił i ukończył.
  • Święty Jan Maria Vianney głosił piękne kazania i prowadził ciekawe katechezy. Jednak z powodu miernych wyników w nauce nie wolno mu było spowiadać. Po pewnym czasie uzyskał zgodę biskupa na udzielanie sakramentu pokuty. Od tego momentu do konfesjonału świętego Proboszcza przyjeżdżali wierni z różnych, często odległych stron Francji. Znany był z tego, że umiał czytać w duszach ludzkich, a zatwardziałych grzeszników nawracał kilkoma prostymi, ale trafnymi słowami. Zwany był więźniem konfesjonału. Już za życia uważano go za świętego.

JADWIGA KNIE-GÓRNAWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.08.2023, 12:55
 Sanktuarium Świętego Jana Marii Vianneya w Ars dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Święty Janie Mario Vianneyu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję Święty Janie Mario Vianneyu módl się za nami dziękuję Święty Janie Mario Vianneyu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o domu kupno dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej