Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dzisiejsza młodzież

- Panie Boże, co sądzisz o dzisiejszej młodzieży?

- To samo, co sądziłem o młodzieży w każdej epoce: jest różna, są wśród niej ludzie dobrzy i ci nieco gorsi. Z tą różnicą, że dzisiaj wyraźniej zaznacza się podział na młodych ludzi porządnych, uczciwych, religijnych oraz tych, którzy korzystają z niczym nie ograniczonej swobody, nie uważając na żadne zasady moralne.

- Jaka jest tego przyczyna?

- Jest ich bardzo wiele i zaznaczam, że nie zawsze winne temu jest nowe pokolenie. Na pierwszym miejscu postawiłbym brak solidnego i podstawowego wychowania w rodzinie. Spora część matek nie potrafi już sprostać temu zasadniczemu obowiązkowi. Potrzeba lub nawet żądza niezależności i pieniędzy powoduje, że czasem zaniedbują one dziecko od pierwszych miesięcy jego życia, czego skutki są odczuwalne przez długie lata. Niedostatek miłości pozbawia dzieci tych wartości, których niczym nie da się zastąpić, zwłaszcza w pierwszych latach jego rozwoju.

- Ale przecież wszystkie matki twierdzą, że kochają swoje dzieci i że robią wszystko, by spełniać ich pragnienia.

- To jest właśnie błąd: wychowanie nie polega na tym, aby zapełnić dom zabawkami, ubierać dzieci zgodnie z ostatnią modą oraz dawać im tyle pieniędzy, ile tylko zapragną.

Jest to zaprzeczeniem prawdziwej miłości. Podstawowa sprawa to przygotowanie dzieci do trudów życia, które zawsze i od wszystkich wymaga wyrzeczeń, poświęcenia i ofiar. Gdybyś wiedział, jak bardzo martwię się o dzieci skazane na samotność, zmuszone do przesiadywania godzinami przed telewizorem, który nie zastąpi przecież rodziców. Powoduje to nieobliczalne szkody fizyczne i moralne, zwłaszcza w sferze emocjonalnej i uczuciowej.

- Naturalnie, jednym z największych błędów wychowawczych jest brak lub też niedostateczne wychowanie religijne, obojętność albo nawet wrogie nastawienie rodziców do spraw wiary; a przecież to właśnie rodzice są pierwszymi i niezastąpionymi nauczycielami wiary swych dzieci.

- Czy rozpowszechnione dzisiaj środki masowego przekazu także nie są odpowiedzialne za owo wrogie nastawienie do religii i religijności?

- Z pewnością tak. Dzisiejszą młodzież moglibyśmy nazwać "audiowizualną". Spójrz, jak wielu młodych ludzi podróżuje dziś, a nawet uczy się i pracuje ze słuchawkami na uszach, pozwala im to cieszyć się muzyką swoich idoli; inni spędzają nieruchomo całe godziny przed telewizorem czy magnetowidem, a dźwięk i obraz wpływają na tworzenie się typów osobowości i wrażliwości, które kiedyś były zupełnie nieznane.

- A co powiesz, Boże, o większej swobodzie obyczajowej, panującej dzisiaj wśród dziewcząt i chłopców?

- Wolność zawsze stanowi wielki dar, nie wszyscy jednak rozumieją, że jest to wartość, którą należy zdobywać, dążyć do niej dzień po dniu. Nie można pozwolić, by kierowała nami chęć przyjemności, pragnienie poznania seksu oraz posiadania wszystkiego i natychmiast. Nadużycie wolności ma nieobliczalne skutki w życiu, zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy często stają się niewolnikami i ofiarami zachłannego kosztowania smaku swobody. Wystarczy tu wspomnieć zastraszająco rosnącą liczbę narkomanów, młodych ludzi dotkniętych straszliwą chorobą, jaką jest AIDS, alkoholików, przestępców; zrozpaczonych do tego stopnia, że odrzucają Boży dar życia.

Antonio M. AlessiWasze komentarze:
 ASIA: 20.11.2008, 11:28
 PANIE BOZE UCZ MNIE WSPIERAJ W OSIGANIU POKOJU BO ZADE\RECZAM SIBIE I BLISKUCH SWA ROZTERKA NIEPOKOJEM
 Calineczka: 20.11.2008, 08:57
 "Murem jestem ja,odkąd stałam się w oczach jego jako ta, która znalazła pokój." (Pnp)
 a.l: 19.11.2008, 19:11
 Ucz mnie Boże pokornej cierpliwości każdego dnia na nowo!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnejśw. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej BolesnejModlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Litania do św Gabriela od Matki Bożej BolesnejLitania do św Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej BolesnejModlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

ks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawróceniaks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawrócenia

Modlitwa do ks. Franciszka BlachnickiegoModlitwa do ks. Franciszka Blachnickiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej