Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Umierać aby żyć

     Pierwsze umieranie.

     Wielki Post to wyrzekać się. Pytamy: czego nie pragnąć i nie chcieć? Z czego rezygnować? Oczywiście z grzechu i z wszystkiego, co do niego prowadzi. Jak to ująć w programie parafii?

     Podczas chrztu rodzice i chrzestni, zanim wypowiedzą uroczystą deklarację "Wierzymy", odpowiadają na pytania czy wyrzekają się grzechu i wszystkiego, co prowadzi do grzechu, czy wyrzekają się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu:

     - Wyrzekamy się!

     Jest to moment przejmujący w kościele. I często mi drży głos. I nie umiem tych pytań dobitnie przeczytać. Przeżywam lęk przed odpowiedzialnością. W pytaniach tych bowiem znajduje się podstawowa problematyka człowieka. Pytania te stawiają człowieka wierzącego pod ścianą zła i zagadki zła. Sygnalizują różnorodność kuszenia i wskazują na głównego autora naszych nieszczęść. Niemodny szatan, wyobrażany groteskowo, z ludowymi dodatkami, znajduje się w naszej wierze jako główny nasz przeciwnik. Gustaw Herling Grudziński twierdzi, że nasze stulecie charakteryzuje się wojennym złem i obecnie wybuchem zła pokojowego.

     Piękne są obrzędy chrztu św. Rodzice ze swoim dzieckiem i chrzestnymi uroczyście wchodzą w przestrzeń kościoła i Kościoła. W dziecku rysuje się coś na wieczność, woda życia, światło Chrystusa, nieskalana szata. Z niesmakiem oglądam kształt i wymowę produkowanych szat chrzcielnych. Jakiś ogryzek, jakaś miniatura sukienki... Takie be. Inne elementy liturgii chrztu są udane. Chociaż potrzebne sąjeszcze dalsze pomysły kościelne, specjalne meble do położenia niemowlęcia (albo też i małe baptysteria z przezroczystą kopułą z ciepłą wodą gdzie można by chrzcić przez zanurzenie i wówczas lepiej wydobyć sens definicji Pawiowej o chrzcie, który jest zanurzeniem się w śmierci Jezusa).

     Drugie umieranie.

     W czasie pogrzebu mówię często o tych, którzy nie mają nadziei (według świetnego określenia św. Pawła). Nie wierzą w życie pozagrobowe. Wierzą w nicość po śmierci. Albo mówią że czytali, badali, rozważali, pół życia uczyli się, w końcu... wiedza jest zerowa, jest całkiem bezradna wobec umierania. My należymy do tej grupy ludzi, którzy mają nadzieję. Nad trumną zmarłego, na cmentarzu i w każdej chwili jesteśmy gotowi przeżyć zaufanie do Boga. Przecież nie opieramy się na ludzkiej wiedzy, lecz sięgamy do Pisma Świętego (właśnie świętego, a nie świeckiego) i tam szukamy innej mądrości: przekonania o prawidłowości naszych pragnień i dążeń. Przecież pragniemy niematerialnych rzeczy... Pragniemy tego co niezniszczalne, co nie ulega rozkładowi, nie gnije, nie jest rdzą ani próchnem, ani kurzem.

     Trzecie umieranie.

     Umarło stare brzmienie 5 przykazań kościelnych. Nowe brzmienie jest oto takie (i tak zaleca się uczyć na pamięć):

     1.W niedziele i święta we Mszy świętej nabożnie uczestniczyć. [ W internecie diecezja Ełk (www.diecezje elk.pl) podaje inne rozwiązanie, które umieszczam w nawiasach i kursywą obok oficjalnej propozycji Synodu Plenarnego. Ad 1.

     W niedziele i w inne nakazane dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymywać się od prac służebnych. ]

     2. Przynajmniej raz w roku spowiadać się. [ Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swych grzechów. ]

     3. Przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym Komunię świętą przyjąć. [ Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą. ]

     4. Ustanowione przez Kościół dni święte święcić. [ W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymywać się od spożywania mięsa i zachować post. ]

     5. Posty nakazane zachowywać. [ Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby Kościoła. ]

     Nie ma nic o czasach zakazanych ani o zabawach hucznych. Katechizm przypomina okresy ascezy i pokuty, które "usposabiają do zdobycia panowania nad popędami i do wolności serca" oraz troskę wiernych o potrzeby materialne Kościoła.

     Tak więc niech umierają w nas grzechy i stare przyzwyczajenia. Zrzućmy z siebie stare ubrania i wszystkie niegodne szmatki. Zaczyna się sezon postu i krzyża. Dyktatorem mody i stylu życia niech będzie Jezus Chrystus.

ks. Franciszek Kamecki
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 5/99


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej