Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Miej i ty swoje duchowe żniwa

Żniwa. Złote łany ciężko kołyszą się falą życia na wietrze. Ich widok cieszy oko rolnika, naród, społeczeństwo, jednostki i rodziny, gdyż dobry urodzaj, bogate plony są podstawą bytu i bazą egzystencji na cały rok dla wszystkich.

Miej i ty swoje duchowe żniwa

Podwójne żniwa

Zanim jednak będą kłosy pełne ziaren i ciężkie snopy zbóż, potrzeba dużo rzetelnej pracy: trzeba odpowiednio przygotować grunt i wsiać kwalifikowane ziarno; później - ile troski i pielęgnacji: nawożenie, zasilanie, wyrywanie chwastów, jednym słowem cała agrykultura, by był wielki zbiór i dobre omłoty.

Słoma i plewy są oddzielane od ziarna. Ziarno idzie do spichrzów, będzie mąka na chleb i materiał siewny na przyszły sezon, a plewy i słoma są pozostawiane i mają dalekie, trzeciorzędne zastosowanie, choć służyły ziarnu i przyczyniły się do jego dojrzewania. Te żniwa są krótkie, trwają około miesiąca, na przełomie lipca i sierpnia, i są tylko raz w roku.

Miej i ty swoje duchowe żniwa, na wzór lipcowo-sierpniowych, i to codziennie, na okrągło cały rok, przez całe życie. Rzetelnie pracuj nad glebą swego serca. Uprawiaj ją. Zbieraj dorodne snopy zasług każdego dnia - właściwych dokonań, mądrych wejść, poprawnych rozwiązań, uczynności, pracowitości, obowiązkowości, ofiarności, wysiłków dobrej woli, religijności, częstych kontaktów z Panem Bogiem aktami strzelistymi, dobrej modlitwy, życia sakramentalnego, wewnętrznego hartu w trudnościach i cierpieniu, godzenia się z wolą Bożą w przeciwnościach losu, wrażliwej przydatności dla drugich, co się łączy z wyżej wspomnianą uczynnością i ofiarnością. Zawsze wieczorem uświadom sobie zbiory duchowych zasług dnia na płaszczyźnie szeroko pojętej uczciwości życia. To będą twoje realne żniwa. Niech się zsumują one kiedyś na żniwa wieczne przy końcu dziejów, kiedy to "ze świątyni wyjdzie inny anioł i zawoła doniosłym głosem do Siedzącego na obłoku: "Zapuść Twój sierp i żniwa dokonaj, bo przyszła już pora żniwa, bo dojrzało żniwo na ziemi!" A Siedzący na obłoku rzucił swć sierp na ziemię i ziemia została zżęta" (Ap 14 15). By te zbiory - podobnie jak te z roli na roczne utrzymanie - stały się podstawą twego wiecznego bytowania i chlebem nieba.

Co do innych rzeczy i spraw, poza powyższymi wyszczególnieniami i sugestiami, które stanowią jedynie autentyczną wartość - nie odrzucaj ich. akceptuj je, korzystaj z nich, ciesz się nimi, używaj ich i Panu Bogu za nie dziękuj, jeżeli tylko nie są grzechem i czymś złym same w sobie, bo w takim wypadku byłyby to chwasty, które trzeba zawsze pienić. Mam na myśli młodość, urodę, sport, pieniądze, używanie w dobrym znaczeniu, osiągnięcia, miłe towarzystwo, sprawność, znajomości, znaczenie, stan posiadania itp., itd. One ci pomagają do duchowego owocowania i wzrastania, jak słoma i plewy ziarnu. Urozmaicają i ułatwiają życie, są darem Bożym, ale się przeżywają. Przyuważ, że gdy tylko ziarno dojrzeje, słoma i plewy stają się marginesem, dodatkiem do czegoś, ściółką, pozostałością, czymś mało ważnym. Ważnym bowiem pozostaje tylko ziarno. Podobnie i w życiu, tylko wewnętrzne zasługi w oczach Bożych, czyny i postawa, które Bóg uzna za godne nagrody nieba, mają dla ciebie trwałe znaczenie. Wszystko inne opadnie z ciebie. Zdezaktualizuje się. "Panta rhei" - wszystko płynie, przemija, mówiła mądrość grecka (Heraklit). Odpowiednio więc w życiu wartościuj, oceniaj i wybieraj. "Przemija bowiem postać twego świata" (1 Kor 7, 31). Przy zewnętrznej układności, owocuj "pszenicą" wewnętrznej wartości. Wszystko inne, choć miłe, powabne i przyjemne, choć nie złe, niech ma trzeciorzędne, uboczne znaczenie, podobnie jak słoma i plewy w stosunku do ziarna.

I na koniec jeszcze jedna analogia żniwna. Podobnie jak w rolnictwie, twoje plony zasług są nie tylko Bożą pszenicą na chleb wiecznego bytowania, ale i na przyszły zasiew pod nowe zbiory. Zbierając, równocześnie siejesz, jesteś bowiem siewcą dobrego ziarna na grunt serc bliźnich. Owocuje apostolsko na otoczenie twój dobry przykład życia. Zyskując - ubogacasz. Tobie starcza i dobro rozprzestrzeniasz.

Miej więc i ty wielkie zbiory żniw swego życia na wieczne posiadanie i ciągłe zasiewanie.

Ks. Stanisław MarekWasze komentarze:
 Halina .: 21.08.2023, 17:35
 Bożę Ojcze Wszechmogący,posyłaj mi Ducha Świętego aby mi syłał jak najwiecej Łask Bożych . Gdy mnie powołasz abym same dobre uczynki Ci zaniosła . Pragnę roszeszyć Twoje Królestwo Bożę . Amen .
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnejśw. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej BolesnejModlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Litania do św Gabriela od Matki Bożej BolesnejLitania do św Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej BolesnejModlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

ks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawróceniaks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawrócenia

Modlitwa do ks. Franciszka BlachnickiegoModlitwa do ks. Franciszka Blachnickiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej