Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Misja w stolicy

W piątki zawsze po angielsku, dzień skupienia zaś po włosku. W Warszawie działa nowa placówka misyjna.

Ojciec Luca z Włoch, o. Silvanus z Tanzanii i o. Ashenafi z Etiopii są pierwszymi misjonarzami Matki Bożej Pocieszenia w Polsce. Przez pierwszy rok gościli u misjonarzy kombonianów. Teraz mieszkają przy ul. Twardowskiego na Osiedlu Potok w Warszawie. Od samego początku rozpoczęli intensywny kurs języka polskiego, dzięki czemu teraz znakomicie się nim posługują. Każdy dzień rozpoczynają rozważaniami Pisma Świętego, potem o godz. 7 odprawiają Mszę Świętą w swojej kaplicy - najczęściej po polsku, choć w piątki - podkreśla o. Luca - Eucharystia jest sprawowana przez nich po angielsku. Raz w tygodniu ojcowie przeżywają dzień skupienia, zawsze w języku włoskim.

- Nasz czas wypełniają przede wszystkim podróże po całej Polsce. Przyjeżdżamy do różnych parafii, szkół, ośrodków, w których mówimy na temat misji i zachęcamy osoby świeckie, aby zaangażowały się w działalność misyjną - wyjaśnia o. Luca. - Przygotowujemy również prezentacje, filmy, sprawozdania, a więc materiały niezbędne podczas prelekcji.

Ojcowie pomagają proboszczom, raz w miesiącu przyjmują wiernych na Mszę Świętą niedzielną, są kierownikami duchowymi wielu młodych ludzi. W październiku rozpoczynają comiesięczne formacyjne spotkania dla młodzieży, która zamierza wyjechać na misje. Misjonarze będą przygotowywać również do uczestników wyjazdu Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

Ważnym zadaniem dla zgromadzenia będzie budowa Centrum Animacji Misyjnej w Warszawie. Ma ono stanowić swego rodzaju pomost między misjonarzami z Europy Zachodniej i Wschodniej.

Ojcowie zgodnie zaznaczają, że w Polsce bardzo im się podoba i że czują się tutaj doskonale.

W 24 KRAJACH

Zgromadzenie liczy 1003 misjonarzy - wśród nich jest 14 biskupów, 730 księży, 62 braci, 157 kleryków i 40 nowicjuszy. Miejscem posługi misjonarzy są: Kenia, Tanzania, Etiopia, Mozambik, Republika Kongo, RPA, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Dżibuti, Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Kanada, USA, Ekwador, Meksyk, Wenezuela, Korea Południowa, Mongolia, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, a od niedawna Polska. Celem zgromadzenia jest przede wszystkim "pierwsza ewangelizacja" osób, które nie znają nauczania Kościoła katolickiego. Misjonarze niosą również pomoc najbardziej potrzebującym. W Afryce budują szkoły, szpitale, ewangelizują dzieci, młodzież, udzielają sakramentów; w Ameryce Południowej pomagają najbiedniejszym w wielkich miastach: Rio de Janeiro, San Paulo; w Azji ewangelizują osoby, które jeszcze nie są chrześcijanami; w Europie pomagają w Kościołach lokalnych i przygotowują świeckich do pracy na misjach.

TROCHĘ HISTORII

Założycielem zgromadzenia jest bł. Józef Allamano. Urodził się 21 stycznia 1851 r. w Castelnovo de Asti we Włoszech. Istotnym momentem w jego życiu był rok 1880, kiedy został mianowany przez biskupa kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie, w którym pracował przez 45 lat jako rektor. Jego zadaniem było również formowanie kleryków w seminarium. Ksiądz Józef szczególnie ukochał Matkę Bożą Pocieszenia - Patronkę Turynu, której wiernie służył do ostatnich chwil życia. Bardzo chciał pomagać na misjach w Afryce, ale ciężka choroba uniemożliwiała spełnienie jego pragnienia. W krytycznym stanie zdrowia obiecywał przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Pocieszenia, że jeśli wyzdrowieje, założy Instytut Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia. W niedługim czasie wyzdrowiał i za zgodą władz kościelnych wypełnił złożone przyrzeczenie 29 stycznia 1901 r. Czterej pierwsi misjonarze - dwaj księża i dwaj bracia - 8 maja 1902 r. udali się na misje do Kenii. W następnych latach wyjechali kolejni kapłani i osoby świeckie.

W 1910 r. ks. Józef utworzył Instytut Misyjny Sióstr Konsolata. Trzy lata później pierwsze siostry wyjechały również do Kenii. Prawa papieskie zgromadzenie otrzymało 28 grudnia 1909 r., a następnie zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 7 września 1923 r. Ksiądz Józef Allamano zmarł 16 lutego 1926 r. Beatyfikował go Jan Paweł II w październiku 1990 r

Ewelina Steczkowska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 listopada 2010Wasze komentarze:
 Joanna: 26.12.2010, 21:22
 Miałam okazję poznać ojca Ashenafi i ojca Lukasa. Jestem pod wrażeniem ich optymizmu, którym zarażają wszystkich dookoła:) od początku do końca pasterki miałam uśmiech na twarzy. Byłam również zszokowana tym, że tak świetnie radzą sobie z językiem polskim. A przecież to bardzo trudny język. Chciałabym w jakiś sposób rozpocząć z nimi współpracę, bo nie ma nic piękniejszego od uszczęśliwiania ludzi ucząc ich obcowania z Bogiem, bo przecież Bóg jest miłością:) i to prawda... teraz Misjonarze z dalekich krajów potrzebni są w Polsce do głoszenia świadectwa o Jezusie. Serdeczne podziękowania dla ojca Ashenafi i ojca Lukasa za pogłębienie wiary:)
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnejśw. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej BolesnejModlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Litania do św Gabriela od Matki Bożej BolesnejLitania do św Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej BolesnejModlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

ks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawróceniaks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawrócenia

Modlitwa do ks. Franciszka BlachnickiegoModlitwa do ks. Franciszka Blachnickiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej