Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Misja w stolicy

W piątki zawsze po angielsku, dzień skupienia zaś po włosku. W Warszawie działa nowa placówka misyjna.

Ojciec Luca z Włoch, o. Silvanus z Tanzanii i o. Ashenafi z Etiopii są pierwszymi misjonarzami Matki Bożej Pocieszenia w Polsce. Przez pierwszy rok gościli u misjonarzy kombonianów. Teraz mieszkają przy ul. Twardowskiego na Osiedlu Potok w Warszawie. Od samego początku rozpoczęli intensywny kurs języka polskiego, dzięki czemu teraz znakomicie się nim posługują. Każdy dzień rozpoczynają rozważaniami Pisma Świętego, potem o godz. 7 odprawiają Mszę Świętą w swojej kaplicy - najczęściej po polsku, choć w piątki - podkreśla o. Luca - Eucharystia jest sprawowana przez nich po angielsku. Raz w tygodniu ojcowie przeżywają dzień skupienia, zawsze w języku włoskim.

- Nasz czas wypełniają przede wszystkim podróże po całej Polsce. Przyjeżdżamy do różnych parafii, szkół, ośrodków, w których mówimy na temat misji i zachęcamy osoby świeckie, aby zaangażowały się w działalność misyjną - wyjaśnia o. Luca. - Przygotowujemy również prezentacje, filmy, sprawozdania, a więc materiały niezbędne podczas prelekcji.

Ojcowie pomagają proboszczom, raz w miesiącu przyjmują wiernych na Mszę Świętą niedzielną, są kierownikami duchowymi wielu młodych ludzi. W październiku rozpoczynają comiesięczne formacyjne spotkania dla młodzieży, która zamierza wyjechać na misje. Misjonarze będą przygotowywać również do uczestników wyjazdu Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

Ważnym zadaniem dla zgromadzenia będzie budowa Centrum Animacji Misyjnej w Warszawie. Ma ono stanowić swego rodzaju pomost między misjonarzami z Europy Zachodniej i Wschodniej.

Ojcowie zgodnie zaznaczają, że w Polsce bardzo im się podoba i że czują się tutaj doskonale.

W 24 KRAJACH

Zgromadzenie liczy 1003 misjonarzy - wśród nich jest 14 biskupów, 730 księży, 62 braci, 157 kleryków i 40 nowicjuszy. Miejscem posługi misjonarzy są: Kenia, Tanzania, Etiopia, Mozambik, Republika Kongo, RPA, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Dżibuti, Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Kanada, USA, Ekwador, Meksyk, Wenezuela, Korea Południowa, Mongolia, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, a od niedawna Polska. Celem zgromadzenia jest przede wszystkim "pierwsza ewangelizacja" osób, które nie znają nauczania Kościoła katolickiego. Misjonarze niosą również pomoc najbardziej potrzebującym. W Afryce budują szkoły, szpitale, ewangelizują dzieci, młodzież, udzielają sakramentów; w Ameryce Południowej pomagają najbiedniejszym w wielkich miastach: Rio de Janeiro, San Paulo; w Azji ewangelizują osoby, które jeszcze nie są chrześcijanami; w Europie pomagają w Kościołach lokalnych i przygotowują świeckich do pracy na misjach.

TROCHĘ HISTORII

Założycielem zgromadzenia jest bł. Józef Allamano. Urodził się 21 stycznia 1851 r. w Castelnovo de Asti we Włoszech. Istotnym momentem w jego życiu był rok 1880, kiedy został mianowany przez biskupa kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Turynie, w którym pracował przez 45 lat jako rektor. Jego zadaniem było również formowanie kleryków w seminarium. Ksiądz Józef szczególnie ukochał Matkę Bożą Pocieszenia - Patronkę Turynu, której wiernie służył do ostatnich chwil życia. Bardzo chciał pomagać na misjach w Afryce, ale ciężka choroba uniemożliwiała spełnienie jego pragnienia. W krytycznym stanie zdrowia obiecywał przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Pocieszenia, że jeśli wyzdrowieje, założy Instytut Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia. W niedługim czasie wyzdrowiał i za zgodą władz kościelnych wypełnił złożone przyrzeczenie 29 stycznia 1901 r. Czterej pierwsi misjonarze - dwaj księża i dwaj bracia - 8 maja 1902 r. udali się na misje do Kenii. W następnych latach wyjechali kolejni kapłani i osoby świeckie.

W 1910 r. ks. Józef utworzył Instytut Misyjny Sióstr Konsolata. Trzy lata później pierwsze siostry wyjechały również do Kenii. Prawa papieskie zgromadzenie otrzymało 28 grudnia 1909 r., a następnie zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską 7 września 1923 r. Ksiądz Józef Allamano zmarł 16 lutego 1926 r. Beatyfikował go Jan Paweł II w październiku 1990 r

Ewelina Steczkowska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 listopada 2010Wasze komentarze:
 Joanna: 26.12.2010, 21:22
 Miałam okazję poznać ojca Ashenafi i ojca Lukasa. Jestem pod wrażeniem ich optymizmu, którym zarażają wszystkich dookoła:) od początku do końca pasterki miałam uśmiech na twarzy. Byłam również zszokowana tym, że tak świetnie radzą sobie z językiem polskim. A przecież to bardzo trudny język. Chciałabym w jakiś sposób rozpocząć z nimi współpracę, bo nie ma nic piękniejszego od uszczęśliwiania ludzi ucząc ich obcowania z Bogiem, bo przecież Bóg jest miłością:) i to prawda... teraz Misjonarze z dalekich krajów potrzebni są w Polsce do głoszenia świadectwa o Jezusie. Serdeczne podziękowania dla ojca Ashenafi i ojca Lukasa za pogłębienie wiary:)
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Elżbieta z Schönauśw. Elżbieta z Schönau

Modlitwa do św. Elżbiety z SchönauModlitwa do św. Elżbiety z Schönau

św. Grzegorz Barbarigośw. Grzegorz Barbarigo

Modlitwa do św. Grzegorza BarbarigoModlitwa do św. Grzegorza Barbarigo

Koronka do św. PeregrynaKoronka do św. Peregryna

Endoskopia przewodu pokarmowegoEndoskopia przewodu pokarmowego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej