Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Boże błogosławieństwo

     Nie chcę jakiegoś bogactwa dla naszej rodziny, ale błogosławieństwa jako nagrodę za uczciwość i uszanowanie Pana Boga. Naszemu niewierzącemu, antykościelnemu sąsiadowi dobrze się powodzi. Twierdzi, że wszystko zawdzięcza sobie, swojej pracy, a nie Bożemu błogosławieństwu. Nas trapią ciągłe niepowodzenia, mimo że -powiem nieskromnie - sporo w naszej rodzinie modlitwy, otwarcia na życie i dobrych uczynków. Staramy się nie mieć pretensji do Pana Boga. Ale trudno nam już ufać, kiedy jesteśmy od pewnego czasu, jak ten Hiob z Biblii, poddawani dopustom. Wierzymy, że jak Bóg kocha to karci i ćwiczy, ale czy nie mógłby nam dać też nieco powodzenia?

     Istnieje związek między wiernością Bogu a pomyślnością. Nazywamy go błogosławieństwem. Posłuszeństwo Bogu, miłość do rodziców i miłość rodziców do nas, szacunek do ludzi, uczciwość i przebaczanie na dłuższą, wieloletnią metę przynoszą zawsze dobre skutki, także materialne. Przeklinanie Boga i ludzi, zazdrość, nienawiść i egoizm po wielu latach wrócą do nas jako siła niszcząca nasz dobrobyt. Bezbożne szczęście, zwłaszcza osiągnięte kosztem innych, ma zawsze jedną cechę: nietrwałość. Ujawnia się to zazwyczaj w finale życia - blisko śmierci człowieka bezbożnego. Natomiast prawdziwe szczęście, które pochodzi od Boga Ojca, jest zwykle oczyszczone w ogniu doświadczeń. Ma dwie cechy, jest trwałe i nacechowane miłością do innych. Jest to szczęście życzliwe dla innych, dla wszystkich dookoła, a nie tylko dla wybranych.

     Kiedy mnożą się kłopoty, niepowodzenia i udręki, trzeba przyjąć główną prawdę wiary, że Bóg za dobro wynagradza, a za zło karze. Ufajmy, przyjdzie także nasze szczęście. Już tutaj na ziemi nasze dobro jest wynagradzane. Jako dodatkowy wspaniały bonus otrzymujemy dar Ducha Świętego: pokój, a po śmierci - szczęście bez końca.

     Błogosławieństwo Boże i związane z nim powodzenie tutaj na ziemi nie działa jak automat: wrzucam dwa złote i płynie kawa. Drogi Boże nie są naszymi drogami. Pan prowadzi nas zawsze przez życie w sposób nieszablonowy, wyjątkowy, osobisty. Szczęście przyjdzie, ale nie tak, jak tego oczekujemy. Czasem wśród utrapień.

     Bóg czuwa nad wszystkimi, sprawiedliwymi i niesprawiedliwymi, karmiąc ich we właściwym czasie. Pismo Święte gwarantuje jedynie, że nie widziano, aby pobożnemu i jego potomstwu zabrakło chleba. To, co naprawdę potrzebne, wierzący otrzyma zawsze, choć niekiedy w ostatniej chwili. Narzekamy czasem, gdyż brak nam wiary. Wolno nam kłócić się z Bogiem, ale trzeba to robić na modlitwie i z szacunkiem. Bóg nie oszukuje.


ks. Marek Kruszewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 sierpna 2011


   

Wasze komentarze:
 Sebastian: 05.06.2019, 18:36
 Dla czego Bóg ma nie błogosławić ludziom w bogactwie, skoro księża, a w szczególności hierarchowie Kościoła Rzymsko Katolickiego opływają w bogactwo. Rozmawiałem z kolkoma księżmi o moich problemach życiowych, oni widzieli tylko jedno rozwiązanie problemów finansowych - zostać księdzem.
 Ola: 19.03.2019, 16:39
 Panie Boże, pozwól mi odnaleźć spokój i szczęście w rodzinie, przyjaciołach oraz w testach ósmoklasisty, abym dała radę wytrwać w tej długiej drodze w moim życiu, abym osiągnęła mój cel oraz odnalazła kogoś na kim będę mogła polegać i dla kogo będę jedną z najważniejszych jego osób w życiu.
 Przemek: 11.10.2018, 09:30
 Panie Boże pomóż mi znaleźć dobra żonę i pracę w której mógł bym się spełniać na pożytek ludziom jak i królestwa Bożego . Proszę Cię pobłogosław mnie tymi łaskami dobrze że mnie wspomagasz w mym trudnym czasie . Pokładam w Tobie nadzieję Panie . Jezu Ty się tym zajmij ..
 a: 02.08.2015, 11:35
 Panie Boże pomagai mi w życiu prowadz mnie daj mi dobrego męża
 fate: 24.08.2011, 11:53
 Trzeba zaufać Panu, bo on wie najlepiej. Czasami Bóg obiera nam taką drogę, a nie inną i robi to dla naszego dobra, bo wie coś, czego my nie wiemy. Np. gdyby komuś pozwolił na wzbogacenie się, to ten ktoś zszedł by na złą drogę i dobra materialne oddaliłyby go od zbawienia. Bóg dobrze wie co robi.
 A... :) : 06.10.2009, 21:00
 Pan jest dobry.
 lol132: 16.09.2009, 20:03
 Falubaz Zielona Góra lidl ceni jakość
 teolog: 30.03.2008, 15:06
 Panie Macieju. ma Pan po częsci rację. ale chciałbym Pana zapewnić że czas uczenia religii przez przypadkowych ludzi minął. W tej chwili katecheta musi mieć ukończone studia magisterskie teologiczne. w innym przypadku osoba nie zostanie przyjęta do pracy- nie otrzyma misji kanonicznej od biskupa diecezjalnego, która to misja uprawnia do pracy w szkole. Podejście dzieci do katechezy jest często "wyniesione z domu" mam tu na myśli to , iż rodzice często przy dziecku a czasem nawet wprost mówią mu że religia to taki przedmiot "lekki" na który nie warto poświęcać czasu. to skolei przenosi się na zasób wiadomości a czasem nmawet na zachowanie uczniów podczas katechezy. Co do pojęć zawartych w drodze krzyżowej, chciałbym doradzić Panu zapoznanie się z tekstami drogi krzyżowej dla dzieci. gorzkei żale natomiast to sprawa o wiele bardziej trudniejsza , gdyż zawierają one słowa ,których dziecko na codzień nie słyszy.mało tego są w nich terminy juz nie używane w języku polskim. myślę że do gorzkich żali trzeba dorosnąć. jednakże myślę że powinien Pan mimowszystko pięlęgnować tradycję śpiewu gorzkich żali z dziećmi, zaznaczę że tradycja śpiewu lamentacji Matki BOżej jest pielęgnowana tylko w Polsce. Nigdzie na świecie girzkie żale w takiej formie nie są znane....także jest co pielęgnować zachęcam
 marek: 29.03.2008, 14:16
 pokój i dobro .napewno nie błedem było panie Macku wprowadzenie religii do szkół. jest wiele dróg i sposobow prowadzących choc w nawet malej czesci do poznania Pana Boga.Rzeczywiscie to pan jako rodzic powinien o to zadbac w pierwszej kolejnosci.Juz nawet na tym portalu katolickim powinien pan dostrzec swiatlo ,którego zycze calej rodzinie .Chrystus zmartwychwstal --- prawdziwie zmartwychwstal .


 Beata: 28.03.2008, 15:47
 Zaufajmy Panu...
 Maciek: 12.03.2007, 10:36
 Mam syna , który w tym roku po raz pierwszy przyjmie Komunię Swiętą. Chciałem mu poczytać i wytłumaczyć pojęcia drogi krzyżowej, gorzki żali etc. Przyznam , że nawet dla mnie powyższe rozważania są trudne, napisane niezrozumiale i niewielu w nich przekazu, które pomoglyby zrozumieć młodemu katolikowi sens i znaczenie tych nabożeństw. Błedem było wprowadzenie religii do szkół i prowadzenia zajęć przez często przypadkowych katechetów. Dzieciaki nie traktują często z należytą powagą tych "dodatkowych zajęć szkolnych", a pewnie nie wszyscy rodzice są tak biegli w biblii i naukach kościoła, żeby braki te nadrobić.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej