Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Od kiedy Kościół istnieje

Od kiedy Kościół istnieje i po co Kościół istnieje? Pytanie jest o tyle ważne, że jeśli na nie źle odpowiemy, grozi nam relatywizacja Kościoła.

Otóż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa bardzo mocno podkreślano, że Kościół jest nawet wcześniejszy niż założenie świata. Święty Paweł w Liście do Efezjan napisał: "Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich - w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem" (Ef 1, 3-4).

WCZEŚNIEJSZY NIŻ STWORZENIE

Pytanie, od kiedy Kościół istnieje, jest podjęte wprost w pierwszej pozabiblijnej homilii starochrześcijańskiej, czyli w datowanym na początek II wieku tzw. Drugim Liście Klemensa Rzymskiego do Koryntian. Autor pisze, że "Kościół nie istnieje dopiero od dzisiaj, ale od początku. Był on bowiem duchowy, tak właśnie jak nasz Jezus. Objawił się zaś w ostatnich dniach, ażeby nas zbawić. Otóż Kościół, który był duchowy, objawił się w ciele Chrystusowym* aby nam pokazać, że kto go zachowa w ciele i go nie zbezcześci, otrzyma go w Duchu Świętym" (dz.cyt., 14).

Autor porównuje założenie Kościoła w dniu zesłania Ducha Świętego do wcielenia Syna Bożego: podobnie jak przedwieczny Syn Boży stał się widzialny, przyjmując nasze człowieczeństwo, tak samo Kościół, wcześniejszy niż cały świat, w dniu zesłania Ducha Świętego został uwidzialniony. Przypomnieć o tym o tyle warto, że przecież Chrystus Pan jest Zbawicielem całej ludzkości, również tych ludzi, którzy żyli przed Nim, oraz tych żyjących po Jego historycznym przyjściu, którzy nie mogli spotkać się z Ewangelią. A więc również Jego Kościół był arką zbawienia dla tych wszystkich, którzy w Nim mieli dostąpić zbawienia.

O Kościele wcześniejszym niż stworzenie świata czytamy również w "Pasterzu" Hermasa. Warto wiedzieć, że Katechizm Kościoła Katolickiego wyjmuje z tamtej wypowiedzi stwierdzenie, które przeciętnego współczesnego człowieka wprawia w osłupienie. Chodzi o wizję, w trakcie której Hermas dowiaduje się, że Kościół został stworzony przed wszystkim innym, a w ogóle to dla Kościoła świat został stworzony. Otóż pierwsze zdanie z KKK 760 jest cytatem właśnie z Hermasa: "Świat został stworzony ze względu na Kościół — mówili chrześcijanie pierwszych wieków. Bóg stworzył świat ze względu na komunię w Jego Boskim życiu, która realizuje się poprzez »zwołanie« ludzi w Chrystusie. Tym »zwołaniem« jest Kościół".

JESTEŚMY UPRZYWILEJOWANI

Drugie pytanie brzmi: po co Chrystus założył Kościół, czyli po co sprawił, żeby Kościół był widzialny? Po co obdarzył nas Kościołem, który ma widzialnych pasterzy i w którym widzialnie sprawowane są sakramenty? Na to pytanie Ojcowie Kościoła lubili odpowiadać w perspektywie tych tajemniczych słów Pana Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: "Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was" (J 16, 7). Dlaczego fizyczne odejście Pana Jezusa było warunkiem daru Ducha Świętego?

Ojcowie Kościoła wyjaśniali to mniej więcej tak: Kiedy Chrystus Pan był fizycznie z nami, było to po pierwsze dawno, po wtóre krótko, po trzecie - nawet jeśli spotykał się z tłumami, to w sumie była to niewielka liczba ludzi, i to ludzi należących tylko do jednego pokolenia. My jesteśmy w o wiele bardziej uprzywilejowanej sytuacji niż Apostołowie przed zesłaniem Ducha Świętego. Bo choć przebywali oni z Jezusem bezpośrednio, słyszeli Jego słowa i widzieli Jego dzieła, to jednak dzięki Duchowi Świętemu nasze spotkania z Jezusem są - mogą być - nieporównywalnie głębsze. Dzięki Duchowi Świętemu bowiem Pan Jezus jest naj-dosłowniej z nami "po wszystkie dni aż do skończenia świata" (Mt 28, 20).

OCZYMA WIARY

Jak mówi Sobór Watykański II w KL 7, kiedy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci, kiedy głoszone jest słowo Boże, to sam Chrystus naucza, a przede wszystkim spotykamy się z Chrystusem Panem w ofierze Mszy Świętej. Dzięki Duchowi Świętemu w Kościele możemy się spotykać z Panem Jezusem aż tak głęboko, że wolno nam mówić razem ze św. Pawłem: "Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" (Ga 2, 20).

To jest dar Kościoła, zupełnie niesamowity, który rzecz jasna możemy zobaczyć tylko oczyma wiary.

Jacek Salij OP

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 stycznia 2012Wasze komentarze:
 jacek: 12.12.2013, 15:25
 boga nie ma bo jeżeli by był to ie pozwolił by na zło które się szerzy na świecie odkąd są ludzie
 lUCJA: 20.02.2012, 11:44
 Panie Boże daj mi poznać Ciebie oczyma wiary,pozwól się prowadzić Duchowi Swiętemu,
 usa: 22.03.2007, 21:50
 w duzym uproszczeniu: jak sobie poscielesz, tak sie wyspisz.......masz wolna wole......
 kasyna.blog.pl: 26.02.2007, 20:22
 bez Boga nie ma wolności. Tylko On jest jedyną wolnością. Ludzie nie potrafią z niej korzystać i całe niepowodzenie zwalają na Stwórcę. Ja wiem, że bez Niego moje zycie byłoby niewolą. Wolność to Bóg, JEzus...
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Albinśw. Albin

Modlitwa do św. AlbinaModlitwa do św. Albina

Rachunek sumienia dla dzieciRachunek sumienia dla dzieci

Droga Krzyżowa CierpiącychDroga Krzyżowa Cierpiących

Rodzice w ogóle nie rozumieją co czujęRodzice w ogóle nie rozumieją co czuję

Nie ma lepszego lekarstwa na miłość własną niż własne dzieckoNie ma lepszego lekarstwa na miłość własną niż własne dziecko

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej