Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wizerunek Boga

Wizerunek Boga jaki posiadamy i stosunek jaki wobec Niego żywimy może stanowić źródło naszego odbioru i postrzegania świata. Narzuca się wręcz pragnienie, aby przekształcić słynną sentencję Ernesta Hemingwaya i orzec: Powiedz mi, jaki jest twój Bóg, a powiem ci kim jesteś.

Ludzie od wieków poszukują odpowiedzi na pytanie, jaka postawa wobec Boga jest tą, którą moglibyśmy uznać za wzór do naśladowania. Biblia i tradycja dostarcza ilustracji wielu postaci, których świadectwo życia może być dla nas wskazówką, jak należy postępować, aby nie narazić się na gniew Boga. I tak dowiadujemy się z Pisma Świętego o wydarzeniach z życia Hioba, Dawida, Pawła z Tarsu, a z historii i opowiadań o św. Aleksym, św. Franciszku i Maksymilianie Kolbe. Życie tych ludzi i ich losy inspirują do tego, aby zastanowić się nad tym, czego oczekuje Bóg od człowieka? Dla jednych odpowiedź narzuca się od razu: wypełniania przykazań, dla innych stanowi budzący niepokój problem całego życia.

Człowiek w obliczu trudności jakie go spotykają, niejasnych sytuacji i skomplikowanych możliwości, jakie się przed nim otwierają, staje wobec dramatu jednostkowych konkretnych sytuacji i zadaje sobie po raz wtóry pytanie: co znaczą właśnie w tym momencie słowa Chrystusa: "Będziesz miłował Pana Boga twego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem" (Mt 22,37). "Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego" (Mt 22,39). Kiedy Chrystus wypowiadał te słowa zauważamy, że obydwa zdania stoją obok siebie jakby jedno nie mogło istnieć bez drugiego. Miłowanie Boga nie może obywać się bez miłowania człowieka, a miłowanie człowieka bez miłowania Boga. Tak więc sposób, w jaki miłujemy Boga może mieć wpływ na to, jak miłujemy człowieka, a z naszego stosunku do człowieka możemy wnioskować, jaki jest nasz stosunek do Boga.

Stosunek człowieka do Boga podlegał nieustannym zmianom jak stosunek człowieka do człowieka. W średniowieczu relacja człowiek - Bóg była silnie teocentryczna natomiast oświecenie charakteryzuje się antropocentryzmem. Obie epoki dostarczają materiału do refleksji nad tym problemem. Ich silna opozycja zastanawia, który biegun relacji jest punktem wyjścia: Bóg czy człowiek?

Bóg. Kim jest Bóg? Chrześcijanin ma ułatwione zadanie. Jego Bóg wręcz zszedł na ziemię. Mógł na niego patrzeć, obserwować Jego czyny, rozmawiać, gdy tego potrzebował, prosić o pomoc, jeść wspólnie posiłki i słuchać na własne uszy tego, co nauczał. Uczniowie byli w przyjacielskiej relacji z Chrystusem, niejednokrotnie zadawali mu pytania, mieli wątpliwości, dyskutowali. Można by powiedzieć, że była to relacja partnerska między Bogiem - człowiekiem a człowiekiem. Towarzyszyły jej wszystkie ludzkie uczucia: zaangażowanie (uczniowie pozostawili wszystko aby iść za Chrystusem), namiętność (Piotr wręcz odciął ucho żołnierzowi, gdy ten przyszedł pojmać Chrystusa), miłość (Jan przy krzyżu), zaufanie Marii Magdaleny, ale też niewiara Tomasza, zdrada Judasza, strach Piotra, gdy się go wyparł, osamotnienie. Cały ten wachlarz emocji, jakie uczniowie żywili względem Chrystusa jest obrazem emocji, jakie my dziś żywimy względem Boga. Jeśli jednak udaje się skojarzyć tę relację naszego stosunku do Boga z wypływającym z tego stosunkiem do człowieka i świata, można sobie odpowiedzieć na wiele pytań i zauważyć wiele zależności, które pozwalają nam zdiagnozować sytuację, dlaczego tak często mamy Boga na ustach a mściwość i mord w sercu? I dlaczego drugi człowiek nie jest dla nas szansą spotkania, a wrogiem? Dlaczego zapominamy, że drugi człowiek jest znakiem obecności Boga, a świat w którym żyjemy tym, co Bóg stworzył jako dobre?

Marta KawaWasze komentarze:
 Żegnam: 11.02.2021, 22:45
 Już poznałem wizerunek waszego boga. Nie chcę go.
 antoni : 30.11.2008, 09:56
 duch swiety daje nam nowe zycie takie jest mioje zdanie
 ardawl: 04.05.2008, 06:28
 Duchu Swiety Ciebie wolam, ciebie przyzywam i blagam Podniesc - kiedy upadam Oswiec - kiedy ciemnosc zewszad Nawroc - gdy droga nie ta Uswiadom - kiedym nieswiadom Pomoz - gdy sumienie wola Przytul - gdy dusza placze Mestwem obdarz - gdy ze zlem przegrywam Sile zeslij, te prosta od Niego Lze bolu i rozpaczy Zechciej Otrzec, Milosci Bozej wlej we mnie strumien i spraw tak bardzo prosze - by nigdy juz nie wysechl i zyciem tetnil nie majac konca - Boga Chwalac, Jemu Sluzac, Jego Wielbiac i Ku Niemu - juz Wolnym kroczac. Amen
 Stanisław: 23.04.2008, 21:10
 Tak wiele jest zła na świecie a tak mało modlitwy szczególnie do Ducha Świętego.Jak inaczej by wyglądał świat gdyby była silna armia modląca się o przemianę tego świata w Duchu Bożym a więc żeby Pan Bóg był w każdej dziedzinie naszego życia.
 Leysy: 23.04.2008, 12:18
 Maranatha!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do bł. Antoniny z FlorencjiModlitwa do bł. Antoniny z Florencji

Różaniec do siedmiu Boleści Matki BożejRóżaniec do siedmiu Boleści Matki Bożej

Szatan rozgromiony (Ap 12,7-9)Szatan rozgromiony (Ap 12,7-9)

Jak się nie dać zgnębić, poniżyć?Jak się nie dać zgnębić, poniżyć?

Wspólnota Duży DomWspólnota "Duży Dom"

Życiorysy mniej znanych polskich uczonych, badaczy i odkrywcówŻyciorysy mniej znanych polskich uczonych, badaczy i odkrywców

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej