Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Porządkowanie i czyszczenie grobów. Porady przed Dniem Wszystkich Świętych

Groby na Dzień Wszystkich Świętych nabierają szczególnego wyglądu. Aby były piękne, przygotowywane są już na parę tygodni przed 1 listopada. Na cmentarzach zauważa się wtedy zwiększony ruch, odbywa się mycie nagrobków i porządkowanie roślin.

Porządkowanie grobów

Jedną z czynności pielęgnowania grobów jest czyszczenie nagrobków. Wykonując ją należy zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane nagrobkowe płyty, ponieważ inaczej konserwuje się wykonane z lastriko, marmuru a jeszcze innych zabiegów wymagają granitowe.

Miękki marmur

Jest to skała higroskopijna, dlatego aby nie wchłaniała wody należy dokładnie pokryć ją specjalnym środkiem. Na rynku jest ich kilka rodzajów.

Mimo że marmur jest z wyglądu bardzo atrakcyjny, kamieniarze nie zalecają wykonywania nagrobków z tego materiału. Jest to skała rozpuszczana przez kwaśne deszcze, co powoduje szybkie matowienie. Co prawda, połysk można odzyskać przez polerowanie za pomocą specjalistycznego urządzenia, jednak jest to zabieg kosztowny i trudny do przeprowadzenia na cmentarzu.

Na rynku dostępne są środki, które zamykając pory kamienia zabezpieczają marmur przed nadmiernym wchłanianiem. Preparaty impregnujące zbudowane są na bazie silikonu, a warstwę ochronną stanowi wtedy niewidoczna cienka warstewka. Litr płynu wystarcza na powierzchnię ok. 30 m kw.

Uwaga na "złoto"

Jeśli na nagrobku znajdują się złocone litery i zauważymy, że złocenia "odchodzą", nic nie możemy zrobić, trzeba zwrócić się o pomoc do kamieniarza. Gdy litery pomalowane zostały farbą, możemy je samodzielnie odnowić malując emalią do metalu. Czyszcząc elementy złocone trzeba to robić bardzo delikatnie, absolutnie nie wolno ich mocno trzeć. Kamieniarze dają na złocenia 10 lat gwarancji.

Inną metodą zabezpieczenia marmuru jest wysysanie z niego powietrza i nasycanie tym samym preparatem. Po wypolerowaniu mamy gwarancję, że marmur będzie błyszczał przez co najmniej 5 lat. Kamieniarze tej metody jednak nie stosują ze względu na wysoki koszt.

Mycie nagrobków przeprowadza się wodą z płynem do mycia naczyń. Co ważne, po umyciu płytę trzeba dokładnie spłukać ponieważ pozostałości płynu spowodują powstanie plam. Po myciu i osuszeniu kładziemy środek impregnujący, który powinien - w zależności od rodzaju - zabezpieczać kamień na okres od 3 miesięcy do 1 roku.

Na marmur bardzo niekorzystnie działają opadające liście, które powodują powstawanie widocznych plam.

Popularny granit

Obecnie najczęściej używanym, polecanym przez kamieniarzy materiałem na nagrobki jest granit. Kamieniarze mogą wykonać nagrobki różnej wielkości i o różnej grubości (duże znaczenie ma wymiar zalecany przez zarządców cmentarza).

Pierwszą czynnością przy konserwacji granitowych nagrobków jest mycie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Co ważne, po umyciu płytę trzeba dokładnie spłukać, ponieważ pozostałości płynu spowodują powstanie plam. Po umyciu z wypolerowanym granitem nic się już nie robi, można ewentualnie nagrobek wytrzeć do sucha.

Lastriko odchodzi

Najtańsze są nagrobki wykonane z lastriko (pokruszony marmur połączony cementem). Obecnie materiał ten jest mniej popularny. "Wytrzymuje" okres 3 do 5 lat i po tym czasie nagrobek trzeba wymienić. - W naszym cemencie jest dużo odpadów dymnych, które powodują pęknięcia płyty. W te miejsca dostaje się woda, która po zamarznięciu rozsadza płytę - wyjaśnia właściciel zakładu kamieniarskiego.

Świeczki na podstawkach

Świeczki należy stawiać tak, aby wosk się nie wylewał bezpośrednio na kamień, ponieważ po usunięciu parafiny na nagrobku pozostanie tłusta plama (dotyczy to wszystkich kamieni). Tłuszcz bardzo łatwo wchodzi w głqb kamienia, dlatego też nie powinno się nagrobków* konserwować stosujgc pasty do podłogi - co niektórzy robią.

Również opadajgce z drzew liście (posiadajg intensywnie działajgcy barwnik) mogg spowodować powstanie plam, dlatego należy je usuwać. Plamy sg mniej widoczne na kamieniach o barwie popielatej, jednak tak granit jak marmur występujg w szerokiej gamie kolorów od szarego poprzez zieleń, niebieski, czerwony po brąz.

Renomowane zakłady kamieniarskie starają się nie wykonywać nagrobków z lastriko, a materiałem do którego usiłują przekonywać klientów jest granit, na który dają dożywotnią gwarancję. Na marmur i lastriko okres gwarancji wynosi 1 rok. Materiał ten trzeba często odnawiać. Nowe płyty wystarczy przetrzeć sciereczką, a stare szczotką. Uwaga ta dotyczy również marmuru.

MARCIN WOLIŃSKIWasze komentarze:
marzena aneta: 25.10.2022, 17:10
dobrze wiedzieć dziękuję pamiętajmy o naszych zmarłych módlmy się za nich nie tylko w czasie ich święta które kiedyś będzie również naszym świętem pomóżmy im oni pomogą nam dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)

Autor

Tresć

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej