Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Blask zmartwychwstania

"O prawdziwie szczęśliwa ta noc, która jedyna była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa" - Exsultet

Wielkanoc pozostaje dla każdego wierzącego w Jezusa szczególnym doświadczeniem nadziei. Zwycięstwo Chrystusa, Baranka Bożego, który zgładził grzechy świata (por. J 1,29) rozbija bowiem to, co wydawało się niemożliwe i niepokonalne, co budziło przerażenie i lęk, karmiło rozpacz. Pusty grób, który tak przeraził kapłanów jerozolimskich, odsłonił całkowicie nową perspektywę, w której ostatnie słowo nie należy do śmierci, lecz życia. Tu więc - jak doskonale rozumieli to świadkowie Zmartwychwstałego, pierwsze pokolenia uczniów Pana - zawiera się zasadnicze przesłanie Ewangelii: pusty grób, znak realizacji obietnicy, o której Jezus nauczał w czasie publicznej działalności, gdy szedł w kierunku Jerozolimy, jest długo oczekiwaną przez ludzkość dobrą nowiną. Przecież to dopiero wielkanocny poranek, gdy niewiasty udały się w pierwszym dniu tygodnia do grobu, ukazuje w pełni, że "Bóg nie chce śmierci grzesznika (...)", a do tego stopnia chciał, "by miał życie", że posłał Syna swego Jednorodzonego, który zwyciężył śmierć, piekło i szatana.

Nie dziwi więc hymn radości św. Pawła (1 Kor 15,55) opiewający zwycięstwo Jezusa nad śmiercią: "gdzież jest o śmierci twoje zwycięstwo!". Ono zmienia całkowicie logikę postępowania tego, kto uwierzył, że "Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi" (Łk 34,24) - jak głosi jedna z pierwszych relacji o zmartwychwstaniu. Pewnie dlatego C.K. Norwid pisał, że jednym z pierwszych owoców owej przemiany jest odwaga. Chodzi o pewien styl życia, w którym nie lękamy się poświęcić swego życia na obronę wartości; o umiejętność postawienia wszystkiego - zwłaszcza gdy dotyczy wiary - na jedną kartę. Jeśli bowiem śmierć nie kończy życia człowieka i nie jest ostatecznym punktem odniesienia, trzeba dać temu wyraz także w dokonywanych wyborach, które nieraz mogą kosztować. Rozumieli to pierwsi męczennicy Kościoła, których wiara w zmartwychwstanie Jezusa "kosztowała" życie doczesne, konfiskatę mienia, utratę praw i czci. Chrześcijanin godzi się na to, bo wie, że Bóg "razem z Chrystusem przywrócił [go] do życia" (Ef 2,5). Zna cenę, za którą został nabyty.

Gdy Kościół przeżywa w ciągu roku liturgicznego Misterium Paschalne warto medytować nie tylko nad znaczeniem zmartwychwstania naszego Pana dla całej ludzkości, dotąd żyjącej "pod Prawem", ale postawić pytanie o to jakie światło rzuca ono na konkretne moje przedsięwzięcia, co zmienia w mojej hierarchii ważności spraw. Uczeń Pana nie może żyć tak jakby historia Jezusa z Nazaretu skończyła się na Wielkopiątkowych wydarzeniach, jakby rację mieli ci, którzy głosili plotkę, że uczniowie wykradli ciało, gdy żołnierze spali. Musi zmienić mentalność, sposób spoglądania na rzeczywistość i własne życie, właściwie rozłożyć jego akcenty. Winien potraktować to wydarzenie, jako głęboko go dotyczące, z którym musi się po prostu liczyć. Bo przecież zmartwychwstanie nie było wydarzeniem odosobnionym, które nie ma wpływu na egzystencję każdego z nas: wręcz przeciwnie wiąże się z nim obietnica "bycia z Jezusem" w chwale. Zbawiciel powstał z martwych "jako pierwszy spośród tych, co pomarli" (1 Kor 15,20), by nas wprowadzić do swego Królestwa.

"Nie ma Go tu. Zmartwychwstał" (Mt 28,6). To oświadczenie Anioła przy grobie nie kończy Ewangelii wg św. Mateusza, ale wprowadza w scenę rozesłania, która w tym świetle jawi się jako konsekwencja wiary w to, że Jezus żyje. My również jesteśmy przez Zmartwychwstałego Pana posłani na drogi współczesnego świata, by świadczyć o miłości, której śmierć nie pokonała.

Wielkanoc jawi się dla nas jako radosny czas triumfu życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią. Niech Pan zmartwychwstały napełni nasze serca swoją łaską, byśmy każdego dnia zmartwychwstając - z grzechu do życia łaską - byli świadkami Jego Ewangelii w naszych środowiskach życia.

dk. Piotr Roszak

Tekst pochodzi z pisma
Alumnów WSD w Toruniu "SŁUGA" nr 27Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej