Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wyrzućcie telewizor

     Staramy się umartwiać i podejmujemy różnego rodzaju umartwienia. Czasem są to pseudowyrzeczenia, bo jak nazwać fakt, że ktoś nie spożywa słodyczy, ale po to, aby się odchudzić i być bardziej atrakcyjnym. Niektórzy postanawiają nie pić alkoholu, choć i tak są abstynentami lub lekarz im zabronił, bo szkodzi na wątrobę. Jednak w większości wypadków postanowienia są wyrazem troski o zbawienie.

     Coraz częściej zdarza się, że ludzie świeccy stają się dla duchownych przykładem. Kilka razy spotkałem się z sytuacją, w której ludzie świeccy uczyli mnie jak dawać chrześcijańskie świadectwo. Tak było w restauracji, gdzie znajomi, bez nadmiernej ostentacji oczywiście, przed posiłkiem odmówili modlitwę. Ostatnio będąc w odwiedzinach u młodego małżeństwa, zauważyłem, iż nie mają telewizora. Wówczas wytłumaczono mi grzecznie, że w Wielkim Poście telewizor usuwająz mieszkania. Jest to ich postanowienie pokutne, a jednocześnie tak się wychowuje dzieci do ofiary. Mógłbym też pochwalić się, że nie oglądam telewizji, ale to tylko z powodu braku telewizora (choć to nie oszczędność, a świadomy wybór).

     Przy obecnej fascynacji obrazem taki rodzaj wyrzeczenia wydaje się bardzo sensowny. Przecież codziennie jesteśmy bombardowani informacjami, przeważnie negatywnymi. Jak długo można wytrzymać przemoc i agresję? Przecież brutalne sceny muszą w jakiś sposób wpływać na psychikę. Poza tym w telewizji, oprócz wartościowych programów, jest sporo zwyczajnej głupoty i naiwności. Wszystko to jest nastawione na zysk, a zwolennicy analizy transakcyjnej powiedzieliby, że chodzi o "uwiedzenie dziecka" drzemiącego w każdym człowieku. Według badań, statystyczny Polak każdego dnia przez cztery godziny ogląda telewizję. Z tej grupy trzeba wykluczyć takich, jak już wspomniani moi znajomi, którzy z wyboru nie zasiadają przed telewizorem; pracoholików; słuchaczy "Radia Maryja", którzy nie mają czasu na tak długie oglądanie telewizji; niemowlęta i niewidomych - i dochodzimy do wniosku, że niektórzy cały swój czas czuwania (wyłączając sen i potrzeby fizjologiczne) spędzają przed szklanym ekranem. Obecnie pojawia się kolejna plaga, szperanie w Internecie, gdzie można znaleźć sporo ciekawych stron, ale podobno najczęściej odwiedzane strony, to te związane z erotyką. To nie dotyczy tylko dorosłych, bo dzieci radzą sobie w świecie informatycznym bardzo dobrze.

     Nie tylko w okresie postu warto sobie przypomnieć słowa wielkiego kontemplatyka Tomasza Mertona, który w "Znaku Jonasza" napisał: "Chrześcijanie powinni mieć ciche domy. Wyrzućcie telewizor - jeśli trzeba koniecznie; nie każdy, ale ci, którzy biorą te rzeczy poważnie. (...) Niech ci, którzy potrafią znieść trochę ciszy, znajdą innych, którzy lubią ciszę i niech tworzą ciszę i pokój jedni dla drugich. Wychowujcie dzieci, żeby tak nie wrzeszczały".

     Z tym wyrzucaniem telewizora, to ostrożnie, ale warto nie oglądać "pustych" programów. Może warto podjąć takie postanowienie jako ofiarę duchową w intencji tegorocznej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, w tym również do diecezji pelplińskiej. Wewnętrznie wyciszeni lepiej przyswoimy sobie papieskie nauczanie. Przecież Bóg przemawia w ciszy.

Ks. WIESŁAW ŚMIGIEL
nr 7/99


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej