Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - kluczem do zrozumienia historii świata

Fragment medytacji dla młodzieży

Wasze pytania dotyczą teraz Osoby i dzieła Jezusa Chrystusa, naszego Odkupiciela. Zauważacie tajemnicę Jego Osoby i stąd chcecie Go lepiej poznać. Widzicie, jak pod natchnieniem Jego słów uczniowie poszli i przepowiadali Ewangelię wszystkim narodom, zaczynając trwającą do dziś misję, która wprowadziła Kościół we wszystkie zakątki świata. Bądźcie pewni, że jeżeli za Nim pójdziecie, nie pozostaniecie w tyle i nie doznacie zawodu.

Innymi słowy, jak możemy wyjaśnić nadzwyczajny skutek Jego życia i skuteczność Jego słów? Skąd pochodziły Jego moc i Jego autorytet?

Uważne przeczytanie Ewangelii św. Jana pomoże nam znaleźć odpowiedź na nasze pytanie.

Widzimy, jak Jezus mimo drzwi zamkniętych wchodzi do mieszkania, gdzie zgromadzili się uczniowie (por. J 20,26). Pokazuje swoje ręce i bok. Na co wskazują te ręce i bok? Są znakiem Męki i Śmierci Odkupiciela na Krzyżu. W Wielki Piątek te ręce zostały przebite gwoździami, gdy podniesiono Jego ciało na Krzyż, między niebo a ziemię. A kiedy skończyła się agonia, setnik rzymski przebił też lancą Jego bok, by upewnić się, że już umarł (por. J 19,34)). Zaraz wypłynęły krew i woda jako wyraźny dowód Jego śmierci. Jezus umarł naprawdę. Umarł i został złożony w grobie, zgodnie z żydowskim zwyczajem pogrzebowym. Józef z Arymatei odstąpił Mu grób rodzinny, który miał w pobliżu. Tam leżał Jezus aż do wielkanocnego poranku. W owym dniu wcześnie rano kilka kobiet z Jerozolimy przyszło namaścić bezwładne ciało. Ale znalazły grób pusty. Jezus zmartwychwstał.

Zmartwychwstały Jezus wchodzi do pokoju, w którym zgromadzili się Apostołowie. I by dowieść, że jest tym, którego zawsze znali, pokazuje im swoje rany: swoje ręce i bok. Są to znaki Jego odkupieńczej Męki i Śmierci, źródło Jego mocy, którą im przekazuje. Mówi: "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam... Weźmijcie Ducha Świętego" (J 20,21).

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest kluczem do zrozumienia historii świata, historii wszystkiego, co zostało stworzone, a szczególnie jest kluczem do zrozumienia historii człowieka. Człowiek, jak wszelkie stworzenie, jest poddany prawu śmierci. Czytamy w Liście do Hebrajczyków: "Postanowiono, że ludzie umrą" (por. Hbr 9,27). Ale dzięki temu, co zdziałał Chrystus, prawo to zostało poddane innemu prawu - prawu życia. Dzięki Zmartwychwstaniu Chrystusa człowiek już nie istnieje tylko dla śmierci, ale istnieje dla życia, które ma się w nas objawić. Życie to przyniósł Chrystus na świat (por. J 1,4). Stąd ważność narodzenia Jezusa w Betlejem, któreśmy obchodzili niedawno na Boże Narodzenie. Z tej racji Kościół przygotowuje się na Wielki Jubileusz Roku 2000. Życie ludzkie, które objawiło się pasterzom i mędrcom przybyłym ze Wschodu w noc gwiaździstą, dało dowód swej niezniszczalności w dzień Zmartwychwstania. Jest głęboka więź między nocą betlejemską a dniem Zmartwychwstania. Zwycięstwo życia nad śmiercią - oto czego pożąda każdy człowiek. Wszystkie religie, zwłaszcza wielkie tradycje religijne, jakich trzyma się większość narodów Azji, dają świadectwo, jak głęboko zapisała się w świadomości religijnej człowieka prawda dotycząca naszej nieśmiertelności. Ludzkie poszukiwanie życia po śmierci znajduje ostateczne spełnienie w Zmartwychwstaniu Chrystusa. Zmartwychwstały bowiem Chrystus jest odpowiedzią Boga na tę głęboką tęsknotę ludzkiego ducha. Kościół wyznaje: "Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie". Chrystus zmartwychwstały zapewnia mężczyzn i kobiety każdego czasu, że są oni powołani do życia poza granicą śmierci.

Zmartwychwstanie ciała jest czymś więcej niż nieśmiertelność duszy. Cała osoba - ciało i dusza - jest przeznaczona do życia wiecznego. A życie wieczne jest życiem w Bogu. Nie życiem w świecie, które, jak mówi św. Paweł, "zostało poddane marności" (Rz 8,20). Jako stworzenie w świecie, jednostka jest poddana śmierci, tak jak wszelkie inne stworzenie. Nieśmiertelność całej osoby może przyjść tylko jako dar Boży. Jest faktycznie uczestnictwem w wieczności samego Boga.

Jak otrzymujemy to "życie w Bogu"? Przez Ducha Świętego! Tylko Duch Święty może dać to nowe życie, jak wyznajemy w Credo: "Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela". Przez Niego stajemy się przybranymi dziećmi Ojca na wzór Jego Syna jednorodzonego.

Kiedy Jezus mówi: "Weźmijcie Ducha Świętego", mówi: Weźmijcie ode mnie to życie Boże, Bożą adopcję, którą przyniosłem na świat i którą wprowadziłem w historię ludzką. Ja sam, Odwieczny Syn Boga, mocą Ducha Świętego stałem się Synem człowieczym, narodzonym z Maryi Dziewicy. Wy mocą tegoż Ducha macie się stać - we Mnie i przeze Mnie - synami i córkami przybranymi Boga.

"Weźmijcie Ducha Świętego!" oznacza: Przyjmijcie ode Mnie tę spuściznę łaski i prawdy, która uczyni z was jedno ciało duchowe i mistyczne ze Mną. "Weźmijcie Ducha Świętego" oznacza też: Stańcie się uczestnikami Królestwa Bożego, które Duch Święty wprowadza w wasze serca jako owoc cierpień i ofiary Syna Bożego, aby coraz bardziej Bóg stawał się wszystkim we wszystkich (por. 1 Kor 15,28).

Droga młodzieży, nasza medytacja doszła do centrum tajemnicy Chrystusa Odkupiciela. Przez swe całkowite poświęcenie się Ojcu stał się On przewodem naszej adopcji, przybrania na synów i córki Ojca. Nowe życie, które istnieje w was z racji Chrztu, jest źródłem waszej chrześcijańskiej nadziei i optymizmu. Jezus Chrystus jest ten sam wczoraj, dziś i zawsze. Kiedy wam mówi: Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam możecie być pewni, że nie pozwoli wam upaść; będzie zawsze z wami.

Papież Jan Paweł II Tłum. J. D. z włoskiego "L'Oss. Rom."Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Tajemnice Chwalebne Różańca ŚwiętegoTajemnice Chwalebne Różańca Świętego

Modlitwa do św. Teresy od Dzieciątka JezusModlitwa do św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Litania do św. Teresy od Dzieciątka JezusLitania do św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka JezusŚw. Teresa od Dzieciątka Jezus

Czy wiecie, dlaczego październik jest miesiącem różańcowym?Czy wiecie, dlaczego październik jest miesiącem różańcowym?

Dwaj synowie wobec rozkazu ojca (Mt 21,28-32)Dwaj synowie wobec rozkazu ojca (Mt 21,28-32)

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej