Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dziecko - mały perfekcjonista

Zdrowa ambicja służy rozwojowi. Jednak dążenie dziecka do perfekcji może stać się źródłem lęku i cierpienia.

Miałam w szkole koleżankę, która wszystko musiała robić najlepiej. Przez jakiś czas siedziałam z nią w jednej ławce i pamiętam, że do szału mnie doprowadzało, gdy przez 15 minut rysowała szlaczek pod napisem "Lekcja". W życiu nie widziałam tak starannych zeszytów, jak jej. Ubrana też była nienagannie, i w ogóle wszystko miała nienaganne i doskonale poukładane. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek miała np. brudne spodnie albo rozczochrane włosy. Ze wszystkich przedmiotów była w ścisłej czołówce, ale na wf nie chodziła. Niestety, nie miała daru do zajęć sportowych i ponieważ nie udawała jej się gra w siatkówkę, wolała unikać porażki. Jednocześnie zaczęła sama izolować się od reszty klasy, siedziała w ławce smutna i wiecznie niezadowolona. Nigdy nie udało jej się namówić na jakieś szaleństwo i przygodę. Teraz widzę, że była nieszczęśliwa i samotna przez swój perfekcjonizm.

Portret perfekcjonisty

Każda rzecz, do której perfekcjonista się zabierze musi być wykonana na medal. On nie potrafi wybaczyć sobie najmniejszego błędu. Jeśli w czymś nie czuje się pewny, to woli nie podejmować ryzyka - ryzyka, że ktoś może okazać się lepszy. Dlatego np. moja koleżanka unikała nieznanych sytuacji. Ale kiedy zdarzy się, że perfekcjonista zostaje "zdetronizowany", kiedy widzi i czuje, że w czymś nie jest najlepszy, wtedy traci grunt pod nogami. Perfekcjonista kieruje się zasadą: "Jeśli nie mogę być doskonały we wszystkim, co robię, jestem nic niewart". I ta straszna - w jego mniemaniu - porażka sprawia, że wszystko traci znaczenie. Układem odniesienia jest porównywanie się z innymi - "kto jest lepszy". Są to osoby bardzo wrażliwe na oceny innych ludzi. Dążenie do perfekcji to z jednej strony silne pragnienie osiągnięcia sukcesu, ale z drugiej strony równie silny lęk przed popełnieniem błędu czy porażką. Samotność, lęk, frustracja, stres, zwątpienie we własne siły - te wszystkie uczucia sprawiają, że perfekcjonista cierpi. Pozornie tego nie widać, bo jest on zwykle ładnie ubrany i doskonale zorganizowany. To dzieci, którym można powierzyć ważne sprawy, w ogóle "chodzący ideał". Ale to tylko maska, fasada.

"Musisz być doskonały"

Cały świat mówi o sukcesie. Wszyscy zaczynają wierzyć w to, że celem w życiu powinno być osiągnięcie sukcesu, bo to daje szczęście. Trzeba być najlepszym. Rodzice zawsze pragnęli, aby dziecko miało ambicje, ale teraz presja świata jest jeszcze większa. Rodzice chcąc motywować dziecko do wysiłku, nieświadomie popełniają błędy. Dziecko przez długi czas spostrzega wartość tego, co robi oczami rodziców i ocenia się tak, jak jest przez nich oceniane. Jeśli my będziemy surowymi sędziami to i ono będzie wobec swoich dokonań surowe. Jeśli będziemy wciąż wytykać braki, ono będzie o sobie myślało w ten sposób: "wciąż mi czegoś brakuje, muszę się jeszcze bardziej starać". Np. zwykły rysunek rodzice mogą skomentować na kilka sposobów: "świetnie wybrałaś kolor", albo "prawie ładnie, ale tu nierówno", albo "zobacz Anię, ona wszystko tak starannie koloruje; ty też na pewno tak potrafisz". Każdy z tych komentarzy niesie inną treść: pierwszy pochwałę, drugi i trzeci ukrytą krytykę. Często przekazujemy dzieciom sprzeczne komunikaty: jest w nich niby pochwała, ale też i krytyka, np. "zrobiłaś to dobrze, ale stać cię na więcej", albo "bardzo dobrze posprzątałaś" po czym na oczach dziecka poprawiamy po nim zamiatanie. Nie mamy świadomości, że dla małego perfekcjonisty to znaczy: "muszę być doskonały, a wtedy rodzice mnie zaakceptują". A może pragnienie, aby nasze dziecko było doskonałe wynika stąd, że sami mamy kompleksy i zły osąd na swój temat? Może posiadanie doskonałego dziecka sprawia, że czujemy się . lepsi od innych?

Nie ma ideałów

Zadajmy sobie parę pytań: czego oczekujemy od swojego dziecka? Czy potafimy je kochać takie, jakie jest? Czy nie frustruje nas to, że jest np. zbyt grube, albo mniej sprawne ruchowo lub manualnie niż równolatki, czy mało zdolne w przedmiotach ścisłych? Nie ustawiajmy poprzeczki zbyt wysoko, nie oczekujmy od dziecka zbyt wiele, nie wmawiajmy mu, że musi być najlepsze. Mówmy dziecku, ze nikt nie jest dobry we wszystkim. Najpierw ustalmy, jakie są jego mocne strony i zalety. Rodzice perfekcjoniści często o nich zapominają, koncentrując się na usterkach (faktycznie, ma talent do rysowania, ale jest taki roztrzepany i nieuważny). Zamiast myśleć: "ona zawsze musi być doskonała" przyjmijmy postawę: "chcę nagradzać za wszystko, co robi dobrze, nawet jeśli nie jest to perfekcyjne". Okazujmy dziecku, że rozumiemy jego uczucia i kochamy je zawsze, także wtedy, gdy jest sfrustrowane, rozczarowane i zniechęcone, bo odniosło porażkę. Wytłumaczmy, że błędy zdarzają się każdemu, nawet mamie i tacie. To nic strasznego, tym bardziej, że z błędów można wyciągnąć wnioski.

NATALIA BUDZYŃSKAWasze komentarze:
 marzena aneta: 15.05.2023, 21:26
 Dziecko - mały perfekcjonista dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę o szczęście zdrowie dzieci moich i dzieci rodzeństwa i dzieci wszystkich bo dzieci wszystkie nasze są dziękuję proszę żeby się rodziły tylko chciane kochane planowane zdrowe dziękuję proszę o szczęśliwe dzieciństwo dla dzieci moich i dzieci rodzeństwa i dzieci wszystkich dziękuję proszę oto żeby w dorosłym życiu dzieci były dobre szczęśliwe zdrowe dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Antoni z Padwyśw. Antoni z Padwy

Modlitwy do św. Antoniego z PadwyModlitwy do św. Antoniego z Padwy

Fenomen świętego AntoniegoFenomen świętego Antoniego

Droga św. Antoniego ku świętościDroga św. Antoniego ku świętości

Nazywano go młotem na heretykówNazywano go "młotem na heretyków"

Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej