Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez słodyczy

Najgorsze jest przekonanie o tym, że im słodsze tym lepsze... że czekolada to coś, za czym dzieci muszą przepadać, że nie marzą o niczym innym tylko o kilogramach cukierków, a już mleko bez cukru jest po prostu nie do przełknięcia.

Babcia mojej córki bardzo się kiedyś zdziwiła, że nie dodaję do mleka cukru, ale jeszcze bardziej była zaskoczona, gdy podając swej wnuczce mleko usłyszała: "Ale nie ma tam cukru?". Bo na początku, ulegając ogólnie przyjętym założeniom, że "słodkie znaczy smaczniejsze" słodziłam jej odrobinę mleko, przyznaję. Ale moja córka szybko sama zdecydowała, że tak wcale nie jest. Teraz za każdym razem się upewnia: "Ale bez cukru?".

Dzieciństwo bez słodyczy

To rzeczywiście bardzo trudne wyobrazić sobie dzieciństwo bez słodyczy. Wydaje się, że największa radość dla dziecka to jajko niespodzianka. Prawda jest taka, że to zależy od nas, czym staną się słodycze dla naszego dziecka. A fakty są takie: gdybyśmy nie jedli słodyczy mielibyśmy mniej dziur w zębach. Rafinowany cukier oblepia zęby, ułatwiając bakteriom żerowanie i stymuluje wytwarzanie kwasów, które demineralizują szkliwo. Poza tym to puste kalorie, które przyczyniają się do otyłości. Kiedy to sobie uświadomimy, może łatwiej nam będzie zrozumieć, że słodycze nie są najlepsze dla naszego dziecka. Najpierw musimy zmienić swoje wyobrażenie. Ja np. często łapię się na tym, że słodycze to coś ekstra, coś wyjątkowego. Np. kupując płatki kukurydziane wybierałam te "ulepszone", tzn. oblane miodem. Sama podjęłam decyzję, że mojej córce takie zwykłe nie będą smakować, chciałam dla niej lepiej. A ona ...skrzywiła się i nie chciała jeść takiego ulepku. Najlepiej, jak tylko można najdłużej, opóźniać kontakt dziecka ze słodyczami. To trudne, wiem o tym sama, kiedy na pierwsze urodziny moja córka dostała czekoladki z mlecznym nadzieniem ("przecież to specjalnie dla dzieci"). Jeszcze trudniej, gdy maluch jest już większy i dostaje taką słodycz do ręki; co tu robić, odebrać? Starsze pokolenie, czyli babcie i dziadkowie, mają często wiellde trudności w zrozumieniu faktu, że słodycze nie są dla dziecka najlepsze. Zdarzało się, że wysłuchiwałam, że robię dziecku krzywdę nie pozwalając mu zjadać podarowanych przez dziadka czekoladek. Nie jest to na pewno odosobniony przypadek, dlatego najlepiej uprzedzić rodzinę i przyjaciół, żeby nie przynosili dziecku zbyt dużo słodyczy.

Czekolada w prezencie

Ale i tak, kiedy maluch wejdzie w bogatsze życie towarzyskie zetknie się ze światem batonów i lizaków. W cyrku czy w teatrze - rozdają cukierki, św. Mikołaj spotkany przez nas na ulicy wypełni! kieszenie mego dziecka cukierkami - "mordo-klejkami". Jaki stosunek do słodyczy będzie miał twój maluch, będzie zależało od ciebie. Równie niezdrowe jest "zatykanie" mu buzi lizakiem, jak i przesadne, histeryczne zabranianie mu zjedzenia kawałka tortu na urodzinach. Ale staraj się, aby słodycze nie stały się istotnym elementem życia rodzinnego. Nie dawaj lizaków na pociechę, nie osładzaj rozczarowań, nie nagradzaj jajkiem niespodzianką. Nie dawaj w prezencie czekolady i kilograma cukierków! Kiedy już kupujesz słodkości, nie rób tego z wielkim obrzydzeniem, bo wiadomo: co zakazane, to bardziej pożądane. I lepiej już, żeby maluch zjadł czekoladowego cukierka niż landrynkę albo lizaka Czekolada zniknie w minutę i można umyć buzię, a lizak tkwi w buzi godzinę. Można wzbudzić w dziecku przekonanie, że słodycze to wcale nie coś ekstra, tylko składnik normalnego jedzenia. Np. konfitura do naleśnika, albo czekolada do omleta, albo ryż z bakaliami.

Niekonieczny słodki podwieczorek...

Trudno odmawiać dziecku delicji, kiedy w twoim domu normą jest to, że po południu włącza się telewizor i pije kawę, zajadając ciastka. Podwieczorek - i owszem - ale dlaczego od razu taki tuczący? Przyjrzyj się przekąskom, jakie podtykasz swojemu dziecku: czy są to przypadkiem batony, cukierki, chrupki i chipsy? A może, gdyby tego nie było w domu w ogóle, czy nie zadowoliłoby się jabłkiem? Czy zamiast coli albo fanty nie wypiłoby soku pomarańczowego? Jeżeli dzieci mają na wyciągnięcie ręki tabliczkę czekolady i puszkę coli - oraz mamę, z której biorą przykład, a która częściej podjada "Princessę" niż jabłko - to co one zrobią? Nie mają wyjścia. Styl życia ma naprawdę duże znaczenie. Jako przekąski najlepsze są owoce. Można wspólnie upiec ciasteczka owsiane - niezbyt słodkie, a jednak ciasteczka, a do tego wspólnie - to coś jak zabawa! I jaka satysfakcja. Niektórzy pediatrzy proponują wyznaczenie jednego "słodkiego" dnia w tygodniu, np. soboty lub niedzieli. Taka ugoda z dziećmi jest naprawdę możliwa! Mogę o tym zaświadczyć, ponieważ tak to właśnie wygląda u moich przyjaciół. Trzy dziewczynki w różnym wieku przestrzegają tej zasady zgodnie. Kiedy pewnego razu nie wiedząc o tej umowie przyniosłam im jakąś małą słodycz, one same, bez żadnej histerii i łakomstwa w oczach, schowały je do szafki, mówiąc, że zjedzą w niedzielę. W niedzielę mają taki zbiór słodyczy, że nie są w stanie ich zjeść. Taka ilość jest w stanie obrzydzić czekoladę, która okazuje się czymś wcale nie aż tak nadzwyczajnym.

Różne przestrogi

Herbatniki, ciastka, krakersy szybko likwidują uczucie głodu, ale nie wprowadzają do organizmu żadnych soli mineralnych, błonnika, witamin i wysokowartościowego białka. Rodzice często popełniają błąd, gdy np. próbując namówić malca do zjedzenia surówki mówią: "Nie dostaniesz lodów, jeśli nie zjesz marchewki", albo: "Jeśli zjesz obiad dostaniesz cukierka". Skutek jest dokładnie odwrotny: * dziecko nabiera obrzydzenia do marchewki i obiadu, a coraz większej ochoty na lody i cukierki.

Jeśli chodzi o wpływ na zęby pamiętaj o tym, żeby twoje dziecko myto je po każdym lizaku i batonie. Koniecznie! A jeśli chodzi o ilość kalorii... porównaj sama: jeden lód "Magnum" zawiera ok. 320 kcal - tyle, ile siedem tej samej wielkości sorbe- tów (bezmlecznych lodów owocowych); puszka coli zawiera 142 kcal - tyle, ile dwie szklanki soku pomarańczowego; brzoskwinia z puszki ma 104 kcal, a świeża brzoskwinia - 80 kcal.

NATALIA BUDZYŃSKA



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości



św. Korneliuszśw. Korneliusz

Modlitwa do św. KorneliuszaModlitwa do św. Korneliusza

św. Cyprian z Kartaginyśw. Cyprian z Kartaginy

Modlitwa do św. CyprianaModlitwa do św. Cypriana

Modlitwa do św. męczenników Korneliusza i CyprianaModlitwa do św. męczenników Korneliusza i Cypriana

Czy człowiek nie wierzący ma szansę na zbawienie?Czy człowiek nie wierzący ma szansę na zbawienie?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej