Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Gwiazdka pomyślności

     Kontaminacja oznacza pewne zjawisko w posługiwaniu się mową. Polega ono na - zwykle przypadkowym i błędnym - połączeniu dwóch różnych form czy wyrażeń, a nawet cytatów w jedną całość. I stanowi, moim zdaniem, jeden z najsmakowitszych przejawów dziecięcej inwencji językowej. To znaczy zdarza się nie tylko dzieciom, ale w ich akurat wykonaniu potrafi dać niezapomniane efekty. Nie tylko humorystyczne. Celował w kontaminacjach mój najstarszy syn. A może tylko jego pomysły najlepiej utrwaliły się w rodzinnych wspomnieniach? Po pierwsze dlatego, że były dla początkujących rodziców nowością, a po drugie - że zostały przez mamę zanotowane. Szkoda, że notatki tak szybko zostały zarzucone z braku czasu - czy konsekwencji, i że tyle skrzydlatych słów uleciało bezpowrotnie...

     Czegóż tam nie ma! Można by rzec: same kwiatki; tyleż w znaczeniu językowych lapsusów, co pobożnych anegdot. Bo dziwnym trafem tematyka jest dość jednorodna. Oto gdzieś z pogranicza liturgii i dziecięcych wierszy lub piosenek: "Zmiłuj się nad nami, Panie Janie" i zaraz potem: "Samochwała na wysokości". Dalej misterny i czuły akt strzelisty: "Święta Maryjko, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i na wieki wieków, amen". I fragment troszkę "uskocznionej" kolędy: "Przybieżeli do Betlejem pasterze i tańcują dookoła, aż im pot się leje z czoła". Wreszcie odpowiedź czterolatka na urodzinowe życzenia babci: "Żebyś rósł na chwałę Bogu i ludziom na pociechę" - który z namaszczeniem mówi: "Bogu niech będą dzięki!".

     Rozdział to jednak niezamknięty. Słyszę, jak trzyletni Grześ w pokoju obok, mozoląc się nad czymś, co mu nie wychodzi, rzuca: "A niech to gwiazdka pomyślności!". Czyżby mniej pobożnie od starszego brata? Tylko na pozór. Bo czy nie wypełnia na swój sposób zalecenia: "błogosławcie, nie złorzeczcie"? Oto słowo w dobrą godzinę wypowiedziane. Może się nieraz przydać. Sądzę, że zostanie z nami na dłużej.


Lidia Molak


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej