Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

Święty Michale Archaniele

     Mój starszy brat przeżył nawrócenie, z czego nad wyraz się ucieszyłam. Będąc na pielgrzymce, kupiłam mu w prezencie książeczkę z modlitwami o aniołach. Mój brat zaczął je odmawiać i wtedy w jego domu jakby rozszalał się zły duch. Brat zaczął miewać ataki, pokusy i różne problemy. Podzielił się tym zmartwieniem ze mną i tak się oboje domyślamy, że to może od tego, że w książeczce są modlitwy o wyrzucenie złego ducha. Ale, z drugiej strony, książeczka ma imprimatur, więc może reakcja diabelska pokazuje, że modlitwy odnoszą skutek? Czy brat powinien czytać te modlitwy, czy nie?

     W Kościele katolickim znamy tzw. egzorcyzmy mniejsze, czyli modlitwy skierowane do Boga o obronę przed atakami złego ducha. Zwykle zanoszone są przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła lub Matki Najświętszej. Takich modlitw wolno używać wszystkim wierzącym. Oprócz egzorcyzmów mniejszych Kościół stosuje egzorcyzmy większe w przypadku stwierdzonego opętania jakiejś osoby. Te właściwe egzorcyzmy stanowią bezpośrednią konfrontację Mocy Bożej ze złym duchem. Są dla prowadzących je osób wyczerpujące, a nawet niebezpieczne. Egzorcyzmów większych nie wolno stosować wiernym świeckim i większości księży. Uprawniony jest do nich jedynie ksiądz, który otrzymał od biskupa ordynariusza miejsca specjalne i wyraźne pozwolenie.

     Spotkałem podobną do opisanej sytuację. Natknąłem się na jedną z książeczek o Michale Archaniele (może tę samą?), gdzie były prezentowane modlitwy z egzorcyzmów większych i mniejszych, a rozróżnienie pomiędzy nimi nie było wyraźne. Nie było też żadnych ostrzeżeń dla wiernych. Znana mi osoba, która odmawiała wszystkie te modlitwy, przeżyła coś podobnego, co Pani brat. Opisywane dręczenia oraz ataki ustąpiły po zaprzestaniu modlitw, które zawierały zwroty rozkazujące wobec diabła.

     Proszę jeszcze raz zajrzeć do wspomnianej książeczki. Gdyby Pani brat odmawiał modlitwy, w których mówi się bezpośrednio do szatana, powinien tego zaprzestać. Wystarczą te modlitwy, w których prosimy Boga i świętych o pomoc w usunięciu mocy diabelskiej. Są bezpieczne. Proszę też pamiętać, że podstawową funkcję w walce ze złem spełniają sakramenty. Chrzest, spowiedź, Eucharystia, namaszczenie chorych są momentem, gdy Pan Jezus pokonuje zło w sposób najpewniejszy.

     Wspomniane dręczenia oraz ataki zapewne ustąpią. Natomiast jakieś pokusy pozostaną. Normalnym stanem życia chrześcijanina na tej ziemi jest bowiem stan walki, a nie świętego spokoju.

ks. Marek Kruszewski


Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]

 


O stronie... | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa