Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Miażdżyca - choroba współczesności

     Co powoduje chorobę wieńcową, zawał lub udar? Najprościej mówiąc - miażdżyca. Jest to jest choroba naczyń tętniczych, która ma podłoże zapalne. Jej istota polega na gromadzeniu się w ścianie naczynia złogów, które stopniowo doprowadzają do jego zwężenia.

     Choroba może nie powodować żadnych dolegliwości, jeśli wielkość tworzącej się ze złogów lipidowych blaszki miażdżycowej w sposób istotny nie zwęża naczynia krwionośnego. Dopiero znaczne zwężenie naczynia albo całkowite jego zamknięcie prowadzi do utraty funkcji narządów objętych niedokrwieniem. Zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych prowadzą do choroby wieńcowej i zawału serca. Zmiany w naczyniach mózgowych powodują udar lub przemijające niedokrwienia mózgu, a także różne zespoły otępienne. Natomiast zmiany w naczyniach obwodowych kończyn dolnych wywołują chromanie przestankowe, czyli bóle nóg pojawiające się podczas szybkiego marszu, a ustępujące w spoczynku.

     To, że u jednych miażdżyca rozpoczyna się już w dzieciństwie, a u innych nie pojawia się nawet w szóstej czy siódmej dekadzie życia, zależy od czynników ryzyka. Wiek, płeć, obciążenia rodzinne - to niezależne, czyli nieusuwalne czynniki ryzyka. Na pozostałe - jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, otyłość, a także impulsywność - możemy w dużym stopniu wpływać. Efekt działania poszczególnych czynników ryzyka ulega zwielokrotnieniu, jeśli się one łączą. W ten sposób np. u palącego mężczyzny z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i podwyższonym poziomem cholesterolu będzie największe ryzyko rozwoju miażdżycy.

     O obciążeniu rodzinnym mówimy, gdy naczyniowe powikłania miażdżycy, takie jak udar czy zawał, występowały u naszych rodziców lub rodzeństwa we wczesnym wieku. Jeśli zawał lub udar miał ojciec lub brat przed ukończeniem 50. roku życia, a matka lub siostra przed 55. rokiem życia - jesteśmy obciążeni rodzinnie. Wówczas ze szczególną starannością warto wyeliminować usuwalne czynniki ryzyka. Płci ani wieku nie zmienimy. Ale możemy nie palić, dbać o wagę, sprawdzać poziom cholesterolu, glukozy, kwasu moczowego, pamiętać o aktywności fizycznej, kontrolować ciśnienie tętnicze - a w przypadku podwyższonego systematycznie przyjmować leki, by nie przekraczało 140/85 mmHg.

     Ryzyko miażdżycy zwiększają: dieta uboga w świeże owoce i warzywa, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także niska zawartość w diecie witaminy C i E, kwasu foliowego i witaminy B12 i B6. Brak aktywności fizycznej podwaja ryzyko choroby niedokrwiennej serca i jest dużym czynnikiem wystąpienia udaru. Wystarczy regularny wysiłek fizyczny przez 20 minut trzy razy w tygodniu, by zapobiec wystąpieniu miażdżycy poprzez podwyższanie HDL cholesterolu, obniżanie ciśnienia tętniczego, zmniejszanie krzepnięcia krwi i rozwijanie krążenia obocznego. Samo tylko przerwanie palenia tytoniu powoduje istotne zmniejszenie ryzyka śmierci i incydentów sercowo-naczyniowych już po trzech miesiącach niepalenia. To trzeba wiedzieć!


Marlena Kundera
internista

Tekst pochodzi z Tygodnika

7 listopada 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej