Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Przesilenie wiosenne

     Różne są sposoby rozpoznawania pierwszych zwiastunów wiosny: dłuższe dni, przylatujące ptaki, budząca się przyroda. Lekarze mają jeszcze jeden: pewne charakterystyczne dla tej pory roku dolegliwości.

     Najczęstszą skargą jest łatwiejsze męczenie się. Zimą odżywialiśmy się bardziej kalorycznie, a śnieg i mróz spowodowały, że znacznie mniej się ruszaliśmy. Wiele osób więcej czasu spędzało przed telewizorem czy komputerem. Wszystko to sprzyjało przybieraniu na wadze, co jeszcze dodatkowo pogorszyło naszą kondycję. Znowu zaczynają dokuczać stawy i kręgosłup, występują bóle głowy. Ograniczenie jedzenia i regularny wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu, pozwolą zrzucić kilka kilogramów i powinny szybko poprawić naszą formę. Przesilenie wiosenne powoduje uczucie znużenia i senności, o czym pisałam niedawno na łamach "Idziemy".

     Wiele osób o tej porze roku odczuwa dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Bóle w nadbrzuszu, zgaga, wzdęcia - to częste skargi pacjentów. Mogą im towarzyszyć nudności, czasem nawet wymioty. Dolegliwości pojawiają się jedną do trzech godzin po posiłku, czasem budzą nad ranem. Nasilają się po zjedzeniu pokarmów ciężkostrawnych,

     tłustych, słodkich, po ostrych przyprawach oraz po kawie i alkoholu. Także niektóre leki, szczególnie przeciwbólowe i przeciwzapalne, mogą być przyczyną dolegliwości. Palenie papierosów nasila bóle w nadbrzuszu.

     Najczęściej bóle spowodowane są nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego przez komórki znajdujące się w żołądku. Stres i stały pośpiech także nasilają produkcję tego kwasu. U niektórych pacjentów przyczyną dolegliwości może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Odpowiednia dieta, spożywanie posiłków o mniejszej objętości, siemię lniane -znacznie łagodzą dolegliwości. Jeśli te metody nie wystarczą lub jeśli pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego z charakterystycznymi smolistymi stolcami lub wymiotami wyglądającymi jak fusy od kawy, to konieczna jest wizyta u lekarza. Prawdopodobnie zleci on badania i leki. Czasem konieczna jest hospitalizacja.

     To nie przypadek, że okres Wielkiego Postu przypada na wiosnę. Ogranicznie jedzenia, szczególnie mięsa, słodyczy i używek, zachęta do rzucenia palenia i wyłączania telewizora, przeznaczenie większej ilości czasu na zadumę, zwolnienie tempa życia sprzyja nie tylko duchowemu przygotowaniu do świąt. Jest także korzystne dla zdrowia naszego ciała.

     Kolejną grupą schorzeń, które nasilają się wiosną, są alergie. Już teraz pyli leszczyna i olsza, niebawem zacznie się pylenie traw. Ale o tym w innym odcinku.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika

3 kwietnia 2011


Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi
Allen J. Dozor, Kate Kelly
Alergie i astma należą do najczęstszych problemów zdrowotnych u dzieci, a ich złożoność wystawia na próbę zarówno lekarzy, jak i rodziców. Dlatego autorzy książki postanowili stworzyć program, który ma pomóc rodzicom i umożliwić dziecku prowadzenie pełnego i aktywnego trybu życia... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej