Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Bóle pleców

     Na bóle kręgosłupa skarży się 80 proc. I dorosłych. Grupa osób dotkniętych tym problemem mogłaby być o połowę mniejsza i ograniczyć się do tych po urazach czy z wadami budowy narządu ruchu. Jednak całkowite ignorowanie przez niektórych faktu, że kręgosłup potrzebuje codziennej troski, daje takie rezultaty. Co możemy zrobić?

     Jesteśmy istotami dwunożnymi, a często tryb pracy i przyzwyczajenia powodują, że prawie przestajemy chodzić. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej w samochodzie, domu czy w pracy na niewłaściwym fotelu powoduje bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. A wystarczy zamienić choć jedną godzinę leżenia przed telewizorem na spacer, najlepiej z kijkami. Wpatrywanie się godzinami w ekran komputera od wczesnego dzieciństwa napina nadmiernie mięśnie karku, dając dokuczliwe bóle szyi i głowy. Ponadto wyciąganie szyi ku ekranowi komputera może całkowicie zlikwidować fizjologiczną lordo-zę, dając w efekcie nadmiernie wyprostowany w tym odcinku kręgosłup lub nawet odwrotne jego wygięcie. Jeśli monitor jest ustawiony bocznie, co zmusza szyję do stałego skręcenia w jednym kierunku, to fundujemy sobie dodatkowo boczne skrzywienie w tym odcinku. Przez to może dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Łagodniejsze objawy to bóle i zawroty głowy, a nawet bóle oczu i zaburzenia widzenia.

     Do listy błędów, jakie popełniamy, nadmiernie obciążając kręgosłup, należy doliczyć niewygodne łóżko, czyli zbyt miękki materac, często zdeformowany nadmiernym użytkowaniem, lub składana, kilkuczęściowa konstrukcja łóżka, niedająca ciału odpoczynku, a nasilająca dolegliwości. Dźwiganie nadmiernych ciężarów bardzo przeciąża i przyspiesza występowanie dolegliwości. Tu należy wymienić zarówno pewne dyscypliny sportu, które zawsze w wieku dojrzałym prowadzą do zespołów bólowych, jak podnoszenie ciężarów i jazda figurowa na lodzie (zwłaszcza obciążony jest partner podnoszący partnerkę). Wystarczy nawet nierozsądny, nadmierny wysiłek gimnastyczny - w mojej praktyce zetknęłam się z sytuacją, gdy pacjentka, wykonując kilkaset brzuszków dziennie, miała dokuczliwe bóle i zawroty głowy; inna osiągnęła to "wyciskając" na siłowni nadmierną ilość kilogramów.

     Innym bardzo częstym czynnikiem przeciążającym kręgosłup jest otyłość. Wielu z nas ma 10-15 kg nadwagi, a niektórzy 30 i więcej. Mój młody pacjent, któremu udało się zrzucić 30 kg, powiedział, że czuje się lekki jak piórko i że przestały go boleć plecy. Pamiętajmy więc, nosząc swój zbędny słodki ciężar, że im wcześniej go z siebie zrzucimy, tym mniej będziemy mieli kłopotów z kręgosłupem. Nie oszukają naszego ciała sanatoryjne czy ambulatoryjne ćwiczenia rehabilitacyjne i fizykoterapia, jeśli nadal będziemy dźwigać kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów nadwagi i nie zmienimy złych nawyków, dotyczących np. braku ruchu.


Marlena Kundera
- internista

Tekst pochodzi z Tygodnika

24 kwietnia 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej