Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Badania radiologiczne i USG

     Badania radiologiczne miał zapewne wykonane każdy dorosły człowiek. Rentgen klatki piersiowej, czaszki, odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa oraz kończyn nie wymaga specjalnego przygotowania. Mammografia u kobiet miesiączkujących powinna być wykonana między 5. a 10. dniem cyklu, wówczas interpretacja badania jest najdokładniejsza. Kobiety po menopauzie mogą mieć wykonane badanie piersi w każdym czasie. Do mammografii także nie trzeba być na czczo.

     Jeśli jednak prześwietlany ma być brzuch, czyli wykonany ma być rentgen jamy brzusznej, odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa albo miednicy lub urografia, sprawa nie jest już taka prosta. W badaniach tych ważne jest, żeby w jelitach znajdowało się jak najmniej gazu, bo pęcherzyki powietrza znacznie utrudniają ocenę. Dlatego zaleca się, aby przez dwa dni przed badaniem stosować dietę półpłynną, nie jeść owoców, warzyw, ciemnego pieczywa, słodyczy oraz nie pić napojów gazowanych. W przeddzień badania dobrze jest zastosować środek odgazowujący - simetykon (np. Espumisan, Gaspertin wzdęcia, Manti Gastrop), dostępny bez recepty (trzy razy dziennie po cztery kapsułki), a u pacjentów ze skłonnością do zaparć - także środek przeczyszczający. Na badanie należy przyjść na czczo. W czasie urogafii podaje się kontrast - o jakich chorobach należy wówczas poinformować lekarza, pisałam przed tygodniem. Kolejną często wykonywaną grupą badań są badania USG. Badania tarczycy i piersi nie wymagają specjalnego przygotowania, chyba że w ich trakcie planowana jest biopsja narządu. Wówczas trzeba zaprzestać stosowania leków wpływających na krzepnięcie krwi. Pięć godzin przed badaniem USG jamy brzusznej nie należy nic jeść ani pić. Nie wolno także palić tytoniu i żuć gumy. Dobrze, żeby dzień wcześniej było wypróżnienie, w razie problemów warto zastosować lek przeczyszczający. Przy skłonności do wzdęcia brzucha należy dzień przed badaniem zastosować simetykon.

     Jeśli ma być wykonane USG układu moczowego, prostaty lub ginekologiczne przez powłoki brzuszne, należy na godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra wody i nie oddawać moczu. Badania te powinny być wykonane przy pełnym pęcherzu. Natomiast USG transrektalne prostaty lub ginekologiczne transwaginalne nie wymagają specjalnego przygotowania, a wypełniony pęcherz może nawet utrudniać wykonanie badania. Badaniem rzadziej wykonywanym, ale coraz bardziej dostępnym, jest tomografia komputerowa. Na trzy godziny przed wykonaniem tomografii można zjeść lekki posiłek. W badaniu jamy brzusznej lub miednicy podaje się kontrast do wypicia; może się okazać, że do pełnej diagnostyki trzeba podać także kontrast dożylnie. Decyduje o tym lekarz.

     Rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnego przygotowania. Niezależnie od badanego obszaru ciała nie ma ograniczeń dotyczących jedzenia czy picia. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są implanty medyczne zawierające elementy elektroniczne, takie jak stymulator serca, implanty uszne, pompy insulinowe, a także opiłki metalowe w ciele. Mosty stomatologiczne, stałe aparaty ortodentycz-ne, sztuczne stawy, ortopedyczne stabilizatory nie stanowią przeciwwskazania do wykonania badania, mogą jednak utrudniać jego interpretację. Na każde z wymienionych badań należy zabrać dokumentację z badań wykonywanych wcześniej. Tomografii komputerowej i badań radiologicznych nie wolno wykonywać u kobiet w ciąży!


Izabela Pakulska - lekarz
Tekst pochodzi z Tygodnika

2 października 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej