Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Morfologia prawdę ci powie

     Ta trawestacja znanego skądinąd powiedzenia w przypadku tego badania laboratoryjnego jest niezwykle trafna. Morfologia powie prawdę o stanie zdrowia, wskazując na istnienie wiele stanów chorobowych. Wykaże obecność chorób krwi i układu krwiotwórczego, ale także umożliwi rozpoznanie lub skieruje uwagę lekarza w stronę szeregu innych ostrych i przewlekłych chorób innych narządów i układów. Dlatego morfologia jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem laboratoryjnym krwi, zarówno w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i lekarzy innych specjalności. W cyklu kilku artykułów postaram się przybliżyć Czytelnikom znaczenie tego badania.

     Badanie jest wykonywane z niewielkiej próbki krwi pacjenta. Powinno się do niego przystąpić rano i na czczo, tzn. nie można jeść na około 12 godzin przed badaniem. Nie należy też przed nim wykonywać większych wysiłków fizycznych. Osoba badana powinna być właściwie nawodniona. Na dobę przed badaniem nie można spożywać alkoholu (odwadnia!). Nie można też palić papierosów.

     W ciągu ostatnich 20 lat jesteśmy świadkami niezwykłego postępu w badaniach nad komórkami krwi. Dokonało się przejście od metod manualnych do wysoko zautomatyzowanych analizatorów do oceny morfologii. Zmienił się także wygląd wyniku badania. Badanie morfologii krwi to dzisiaj sprawozdanie formatu A-4 zawierające nie tylko dane liczbowe, ale także różne wykresy. Wyniki opatrzone są wskaźnikami, które zwracają uwagę na wystąpienie nieprawidłowego wyniku, podane są wartości referencyjne, a często tak że komentarze z określeniem stwierdzanych nieprawidłowości. Podstawowa dziś jest 18-parametrowa morfologia krwi, z rozdziałem leukocytów na trzy populacje. Parametrami mierzonymi są liczba i objętość trzech rodzajów krwinek: czerwonych, białych i płytkowych, oraz stężenie hemoglobiny. Oprócz całkowitej liczby krwinek białych podawana jest liczba i odsetek każdego rodzaju krwinek białych w jednostce objętości - rozmaz krwi. Rozmaz krwinek białych można ocenić także pod mikroskopem (tzw. rozmaz ręczny).

     Odchylenia od stanu prawidłowego w badaniu morfologii mogą mieć zatem charakter ilościowy lub jakościowy. Te pierwsze dotyczą liczby poszczególnych populacji krwinek, których może być za mało lub za dużo; te drugie odnoszą się do zmian w wyglądzie krwinek. Wartości morfologii należy odnosić do norm podanych przez laboratorium, które je wykonało. Otrzymujemy niekiedy wynik, który według norm laboratorium wykonującego badanie jest prawidłowy, a według innych norm już taki nie jest. Odchylenia między tymi danymi nie są zwykle duże, warto jednak o tym pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnego niepokoju. I jeszcze jedno: ostatecznej i wiążącej dla nas interpretacji badania dokonuje zawsze lekarz.

prof. Ryszard Pogłód
Autor jest profesorem doktorem

Tekst pochodzi z Tygodnika

26 sierpnia 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej