Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co warto wiedzieć o krwinkach białych?

     Krwinki białe (leukocyty) nie są jednolitą populacją komórek. W odróżnieniu od krwinek czerwonych i płytkowych mają jądro komórkowe. Wykazują też aktywność ruchową, umożliwiającą im wydostanie się z naczyń krwionośnych do otaczających tkanek. Z uwagi na pewne cechy morfologiczne, obecność ziarnistości, sposób wybarwiania się stosowanymi w mikroskopii barwnikami wyróżniamy pięć rodzajów leukocytów: granulocyty (obojętnochlonne, kwasochłonne i zasadochlonne) oraz tzw. komórki jednojądrzaste, czyli limfocyty i monocyty. Leukocyty stanowią pierwszą linię obrony ustroju przed różnymi czynnikami chorobotwórczymi.

     W wyniku morfologii podana jest całkowita liczba leukocytów (WBC), która waha się od 4000 do 10000 w 1/rl krwi. Podany jest także skład leukocytów, czyli wzór odsetkowy krwinek białych, potocznie zwany rozmazem krwi - zarówno w wartościach względnych (proc.), jak i bezwzględnych. Obie te wartości są istotne dla określenia stanu nadmiaru czy niedoboru poszczególnych rodzajów komórek.

     Zwiększona liczba krwinek białych (tzw. leukocy- toza) nie zawsze musi oznaczać stan choroby; widzimy ją przypadku ciąży, wysiłku fizycznego czy stresu. Wartości leukocytozy nie są wtedy duże. Natomiast patologiczne zwiększenie liczby leukocytów występuje przede wszystkim w przebiegu zakażeń i stanów zapalnych narządów, uszkodzenia tkanek, zatruć.

     Jest zwykle cechą charakterystyczną nowotworów układu krwiotwórczego, tj. białaczek ostrych i przewlekłych. O rozpoznaniu tych ostatnich nie stanowi samo badanie krwi; konieczne są także inne badania laboratoryjne krwi oraz szpiku.

     Z kolei do obniżenia liczby krwinek białych (leukopenii) może dochodzić w przebiegu chorób bądź uszkodzenia szpiku, które to stany prowadzą do zmniejszenia ich wytwarzania.      Zdecydowanie znacznie rzadziej występuje w stanach nadmiernego ich niszczenia. Do leukopenii prowadzą takie choroby jak aplazja szpiku czy zajęcie szpiku procesem nowotworowym. Leukopenia występuje w przebiegu niektórych chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (np. wirusowe zapalenie wątroby, zakażenie HIV, odra), ciężkich zakażeniach bakteryjnych (posocznica, gruźlica). Uszkodzenia szpiku skutkujące leukopenią mogą wywołać także środki chemiczne, promienie jonizujące, niektóre leki. Uszkodzenie takie może być przejściowe i leukopenia po pewnym czasie ustępuje. Zarówno stan bardzo znacznej leukocytozy, jak i leukopenii mogą stanowić zagrożenie dla życia. Zwiększona liczba krwinek białych w przebiegu białaczek może wywoływać nadmierną lepkość krwi i prowadzić do zatykania naczyń włosowatych w różnych narządach. Natomiast zmniejszenie liczby leukocytów zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych. Szczególnie niebezpieczna jest agranulocytoza (liczba granulocytów obojętnochlonnych poniżej 0,5xl09/l), gdyż stanowi bezpośrednie zagrożenie życia z powodu bezbronności organizmu wobec zakażeń bakteryjnych. Oba te stany wymagają szybkiego leczenia specjalistycznego.

Edyta Pisarczyk-Kulon
Autor jest profesorem doktorem habilitowanym, hematologiem

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 października 2018


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej