Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kaszel

     Infekcjom mogą towarzyszyć różne dolegliwości: bóle, katar, gorączka, biegunka, wymioty jednak najczęściej pojawia się kaszel. Może on występować na początku, w trakcie, a często także długo po infekcji. Przy infekcjach wirusowych kaszel zwykle jest suchy, może utrzymywać się nawet do ośmiu tygodni! Kaszel wilgotny, nazywany także mokrym lub produktywnym, jest typowy dla infekcji bakteryjnych oraz, na szczęście rzadko spotykanych, grzybiczych. Bardzo ważny jest charakter wydzieliny: jej kolor, konsystencja, zawartość krwi lub resztek pokarmu, zapach mogą sugerować przyczynę kaszlu.

     Kaszel nie zawsze jest spowodowany infekcją. Wielu pacjentów udało mi się "wyleczyć" z uciążliwego suchego kaszlu po odstawieniu leku, który go powodował. Innym rodzajem kaszlu jest taki, który pojawia się po zakrztuszeniu - tu jednak przyczyna jest jasna. Kaszel może także występować w przebiegu zakażenia zatok.

     U palaczy typowy jest kaszel poranny. To rodzaj obrony organizmu, który po kilku godzinach odpoczynku od palenia zaczyna oczyszczać oskrzela. Rzęski znajdujące się wewnątrz oskrzeli intensywnie wtedy pracują, wyrzucając wydzielinę na zewnątrz. Przewlekły, czyli trwający ponad osiem tygodni kaszel, jest objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli, typowego między innymi u palaczy.

     Niepokojący objaw to zmiana charakteru kaszlu lub pojawienie się w plwocinie krwi. Kaszel występujący przy wysiłku oraz w pozycji leżącej może być objawem niewydolności krążenia.

     Często pacjenci skarżą się, że nie mogą wykrztusić wydzieliny. Najczęstszą przyczyną jest odwodnienie, czy może raczej niewystarczające nawodnienie organizmu. Warto wówczas przede wszystkim uzupełnić płyny oraz podać leki. Inną przyczyną jest osłabienie siły mięśni, szczególnie u osób obłożnie chorych.

     Przed podaniem leku musimy znać przyczynę kaszlu. Diagnostyka opiera się na wywiadzie (jak zawsze, tu jednak jest wyjątkowo istotny), jak też na badaniach dodatkowych. Podstawowy jest rentgen klatki piersiowej, pulsoksymetria oraz spirometria. U niektórych pacjentów konieczne jest też wykonanie tomografii komputerowej, badania plwociny w kierunku obecności bakterii, grzybów lub prątków gruźlicy. Bardzo nieprzyjemnym, ale w przypadku podejrzenia nowotworu płuc często koniecznym badaniem jest bronchoskopia.

     Leczenie kaszlu jest zależne od jego przyczyny. Oczywiste jest, że najpierw, o ile to możliwe, trzeba zlikwidować przyczynę, np. leczyć zapalenie czy niewydolność krążenia. Kaszel produktywny jest zwykle dla organizmu korzystny, bo pozwala oczyścić oskrzela z niepożądanej wydzieliny. Ułatwić to może przede wszystkim odpowiednie nawodnienie (dorosły, niegorączkujący człowiek powinien wypijać około dwóch litrów płynów), ważne jest nawilżenie powietrza, inhalacje oraz oklepywanie. U wielu osób dobrze dodać leki, które rozrzedzają wydzielinę oraz preparaty rozszerzające oskrzela.

     Jeśli kaszel jest tylko suchy, można podać leki przeciwkaszlowe. Ich działanie polega na hamowaniu kaszlu przez działanie na ośrodkowy układ nerwowy.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem
Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 605


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej