Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Leczenie bólu

     Ból, chociaż nieprzyjemny, jest do pewnego stopnia korzystny. Informuje o zagrożeniu albo o toczącej się chorobie. Jednak gdy trwa długo, przestaje spełniać tę rolę. Może powodować depresję, może także utrudniać leczenie, na przykład rehabilitację. Wreszcie poprzez odruchowe oszczędzanie bolącego miejsca może dawać inne zaburzenia, jak zniekształcenia narządu ruchu, czasem też zmiany w układzie krążenia i oddychania. Nie ma wątpliwości, że ból należy leczyć.

     Metod jest wiele. Najważniejszą, jeśli tylko jest to możliwe, jest zlikwidowanie przyczyny bólu. Jeśli boli nas ząb, to lek przeciwbólowy pomoże, ale nie likwiduje przyczyny. Trzeba odwiedzić dentystę. Są jednak sytuacje, w których przyczyny nie można zlikwidować. Tak dzieje się w wielu chorobach przewlekłych. Warto pamiętać, że są czynniki, które powodują silniejsze odczuwanie bólu, czyli zmniejszające tzw. próg bólu. Należy do nich bezsenność, zmęczenie, niepokój, lęk, uczucie opuszczenia. Także trudny kontakt z najbliższymi, uczucie bycia ciężarem, nuda czy depresja.

     Istnieje też wiele sytuacji łagodzących odczuwanie bólu, czyli podnoszących próg bólu. Należą do nich dobry wypoczynek, uczucie zrozumienia, życzliwość otoczenia, obecność innych, aktywność, jasne, osiągalne cele, zrozumienie swojej sytuacji, wspólne z chorym podejmowanie decyzji o leczeniu i w końcu stosowanie leków. Rola po-zamedycznych czynników jest ogromna. Jest to też duże pole do działania dla osób dobrej woli.

     Ból jest subiektywnym odczuciem, które bardzo trudno jest zmierzyć i obiektywnie ocenić jego siłę. W praktyce lekarskiej stosuje się różne skale. Najbardziej popularna jest skala numeryczna. Pacjent określa w punktach od 1 do 10 natężenie bólu. Pomaga ona w ocenie skuteczności leczenia i w doborze leków u konkretnego chorego.

     Ostry ból zwykle dość łatwo udaje się opanować. Większe trudności stwarza ból przewlekły. Przez niektórych lekarzy jest uważany za osobną jednostkę chorobową. Jeszcze inne są bóle w zaawansowanej chorobie nowotworowej. Tu ból nie jest sygnałem ostrzegawczym, ale konsekwencją choroby. Prawie 75% pacjentów w ostatniej fazie choroby nowotworowej skarży się na bóle. Większości dzięki nowoczesnym środkom udaje się pomóc. Poza popularnymi preparatami takimi jak paracetamol czy leki przeciwzapalne istnieje wiele leków narkotycznych tzw. opioidów. Podawane są w różnej formie - tabletek, plastrów, mogą być stosowane w zastrzykach i wlewach podskórnych. Pacjenci boją się uzależnienia. Opioidy u osób zdrowych powodują uzależnienie psychiczne i fizyczne, ponieważ działają na "układ nagrody", natomiast stosowane w celu łagodzenia bólu nie uzależniają, ból jest czynnikiem, który temu zapobiega. Niektórzy chorzy wymagają specjalnych metod leczenia, takich jak naświetlania często skuteczne w przerzutach do kości. Czasem blokada nerwu na długo likwiduje dolegliwości.


Izabela Pakulska
lekarz medycyny


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 kwietnia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej