Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Optymistycznie na smutny temat depresji

Depresja dawniej zwana posępnicą lub melancholią nie traci dziś na aktualności, a wręcz przeciwnie staje się problemem coraz bardziej dostrzeganym we współczesnej cywilizacji.

15 procent naszego społeczeństwa może cierpieć na depresję

Nigdy centralny układ nerwowy nie był tak bardzo eksploatowany, a jednocześnie tak narażony jak w ostatnim wieku. Dzisiaj jego intensywna eksploatacja następuje przez całe życie człowieka: od dzieciństwa do starości. Wśród czynników wpływających na komfort życia człowieka i jego zdolności adaptacyjnych duże znaczenie mają mechanizmy regulujące nasz nastrój. Gdy nasz nastrój jest wyrównany, dostosowany do sytuacji życiowych to zapewnia nam pewien komfort psychiczny przeżywania radości, smutku, zadowolenia i innych uczuć. W sytuacji, gdy nastrój ma tendencję do obniżania się bez możliwości modulacji w zmieniających się okolicznościach mówimy o depresji.

Co to jest depresja?

Depresja objawia się obniżeniem aktywności, brakiem zdolności do koncentracji. Pogarsza się wówczas pamięć, szybkość reakcji, zdolność kojarzenia. Zanikają nasze zainteresowania, hobby, zdolność do przeżywania radości, zadowolenia z pracy. Pojawia się lęk, niepokój, pobudzenie, rozdrażnienie, stałe zmęczenie. Na depresję reaguje przewód pokarmowy - zanika łaknienie, tracimy na wadze, odczuwamy roztrzęsienie w nadbrzuszu. Występują zaparcia bądź biegunki, pojawiają się objawy neurowegetatywne w postaci palpitacji serca, potów, suchości w ustach, duszności, zawrotów i bólów głowy.

Osoba mająca depresję wieczorem nie może zasnąć, a jeśli zaśnie to wcześnie się budzi zaniepokojona i zlęknio- na. Osoby uzależnione od nikotyny palą więcej niż zwykle. Pojawia się też zobojętnienie seksualne, które wywoływać może podejrzenia współmałżonka i czasami prowadzić do rozbicia małżeństwa. Po nie przespanych nocach ranki bywają równie mało kolorowe, towarzyszy im silny lęk, niepokój, uczucie pustki z bezradnością w podejmowaniu decyzji i organizowaniu sobie zwykłych codziennych zajęć, które stają się coraz trudniejsze. Przyszłość wydaje się bez perspektyw, czarna. Jeśli do tego dojdą czynniki sytuacyjne w szkole, pracy, w domu doprowadzi to do nasilenia depresji i izolacji od otoczenia. Ludzie będący w depresji, gdy już nie widzą dla siebie ratunku szukają rozwiązań radykalnych w postaci autoagresji, czasem obejmując nią bliskie osoby.

Pójść do psychiatry

Depresja może trwać nieraz wiele miesięcy i może sama ustąpić. Niektórzy skłonni są do samoleczenia, jednak nie zdarza się to często. Dlatego zwrócenie się do specjalisty psychiatry pozwoli na sprecyzowanie diagnozy i na uzyskanie skutecznej pomocy terapeutycznej. Pomoc specjalisty jest szczególnie ważna jeszcze z jednego powodu, a mianowicie okazuje się, że około 50 proc. nadużywających alkoholu czyni to z powodu depresji. Alkohol działa bowiem euforyzująco, relaksująco, dając pozory dobrego samopoczucia. W rzeczywistości prowadzi do uzależnienia i pogłębienia depresji.

Nie ma wstydliwych chorób

Depresja to choroba, która jak się ocenia, może występować u 15 proc. społeczeństwa. Może wystąpić we wszystkich warstwach społecznych i u osób w każdym wieku. Wydaje się, że minęła już epoka wstydliwych chorób psychicznych, a jednak niewiele osób zgłasza się do psychiatry z wyżej opisanymi problemami. A przecież depresja jest chorobą, którą można wyleczyć. Najkorzystniejsze rezultaty osiąga się stosując terapię, na którą składa się zarówno podawanie leków, jak i prowadzenie rozmów (psychoterapia). Niech to doda ducha tym, którzy szukają pomocy. Wszyscy, którzy chcą uniknąć depresji mogą w naturalny sposób zapobiec chorobie. Właśnie nadeszła wiosna, cała przyroda pod wpływem promieni słonecznych budzi się do życia, a wraz z nią powstaje nadzieja na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Stwierdzono, że promienie słoneczne korzystnie stymulują naszą psychikę, istnieje nawet metoda leczenia zwana światłolecznictwem (fototerapia). Dlatego wskazane są wiosną długie spacery w słońcu, a w diecie należy uwzględnić pokarmy bogate w witaminę A i C.

Lek. med. BOLESŁAW PASZKOWIAK specjalista psychiatra


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. KlaryModlitwa do św. Klary

Koronka do św. KlaryKoronka do św. Klary

Litania do św. KlaryLitania do św. Klary

św. KlaryŚwięta Klara

Klara - święta trzech kwiatówKlara - święta trzech kwiatów

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej