Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy zaczynam łysieć? Jak bardzo wyłysieję?

Z takimi pytaniami bardzo często zwracają się do lekarzy młodzi ludzie. Mężczyźni, którzy zauważyli pierwsze oznaki łysienia (w 17-23 roku życia) w postaci przerzedzenia i ścienienia włosów w przedniej linii lub na wierzchu głowy, mają łysego ojca lub dziadka. Prawdopodobieństwo, że wyłysieją, jest niestety bardzo duże.

Grzywka na całe życie

Łysienie dotyczy w mniejszym lub większym stopniu prawie 100% populacji rasy białej. Jego nasilenie jest uzależnione od płci, predyspozycji genetycznych i wieku. Stan naszego owłosienia zależy od bardzo wielu czynników, które ogólnie dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Niezwykle rzadko udaje się ustalić jedną.konkretną przyczynę utraty włosów. Najczęściej jest to skutek działania kilku czynników, a przede wszystkim są to czynniki genetyczne i hormonalne, niedobór witamin i mikroelementów w diecie, stresy, stany zapalne ogólne i miejscowe, nieprawidłowa pielęgnacja, stosowanie toksycznych barwników i środków do układania włosów. Czasami przyczyną łysienia może być blizna pourazowa, oparzenie skóry, naświetlanie lub stosowanie leków cytostatycznych.

Najczęściej występującą postacią utraty owłosienia na głowie jest łysienie typu męskiego, tzw. androgenowe. Pierwsze oznaki tego typu łysienia można obserwować u 17-19- letnich mężczyzn i 30-letnich kobiet w postaci pogłębienia się kątów czołowych (tzw. zakoli) lub przerzedzenia na szczycie głowy. Proces łysienia może stopniowo postępować ku tyłowi i łączyć się z łysiną na wierzchu głowy. Niezwykle rzadko występuje całkowite wyłysienie, najczęściej pozostaje do końca życia pas włosów z boków i z tyłu głowy i tę właściwość wykorzystuje się przy pobieraniu włosów do przeszczepu. Z łysieniem typu męskiego często współistnieje świąd skóry, nadmierny łojotok i łupież. Dolegliwości te powinno się leczyć u doświadczonego dermatologa i stosować szampony przeciwłupieżowe, np. Nizoral czy Selsun.

W zapobieganiu łysieniu ważną rolę odgrywa poprawa krążenia krwi w skórze głowy przez częste szczotkowanie twardą szczotką, np. z włosia dzika, oraz ręczne masaże. Duże znaczenie ma dieta; musi zawierać dostateczną ilość białka, witamin i mikroelementów.

Co jednak robić, gdy powstanie łysina? Można ją nosić z wdziękiem, można zaopatrzyć się w perukę, można też wykonać zabieg przeszczepiania włosów.

Stosowana obecnie na świecie i uznawana za najskuteczniejszą metoda przeszczepiania włosów została wprowadzona przez Amerykanina Normana Orentreicha w 1959 roku.

O możliwości przeprowadzenia zabiegu przesądza jakość, ilość i gęstość pozostałych na głowie włosów. Tylko własne i tylko pobrane z głowy włosy nadają się do przeszczepu. Zabieg polega na pobraniu kawałków skóry z tkanką podskórną i mieszkami włosowymi z miejsc, w których włosy mają zapewnioną trwałość do końca życia, i przeszczepieniu ich w miejsca puste lub pomiędzy przerzedzone włosy. Przygotowanie do zabiegu jest proste. Rozpoczyna się dokładnym umyciem włosów oraz zażyciem antybiotyku. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest całkowicie bezbolesna, trwa 2- 3 godziny. Wykonywana jest w warunkach odpowiadających sali operacyjnej z jej pełną sterylnością.

Z tyłu głowy pobiera się pasek owłosionej skóry, przecięcie zszywa się, a pozostała po nim blizna nie jest widoczna pod włosami. Pobrany pasek skóry, w którym są mieszki włosowe, a w nich cebulki, preparuje się na tzw. mikrografty zawierające od 1 do 3 mieszków włosowych. Tak małe fragmenty najlepiej się przyjmują i wyglądają zupełnie naturalnie. Po zabiegu pacjent wraca do domu z opatrunkiem na głowie, a następnego dnia zdejmuje go i delikatnie myje głowę. W miejscu wszczepionych mikrograftów tworzą się strupki, które szybko odpadają. Po mniej więcej 3 miesiącach wyrasta nowy, zdrowy włos. Będzie rósł jak wszystkie inne około 1 cm miesięcznie i nie wypadnie do końca życia. "Nowe" włosy można normalnie strzyc, modelować, farbować i poddawać trwałej ondulacji. Po upływie roku od momentu przeszczepu ocenia się wygląd fryzury i ewentualnie robi zagęszczenia już rosnących włosów.

IPWasze komentarze:
 marzena aneta: 27.05.2023, 14:53
 Czy zaczynam łysieć?jak bardzo wyłysieję? proszę o zakończenie łysienia dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej