Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dlaczego boli?

     Z bólem spotkał się każdy z nas i chociaż tak jest popularny, zwykle nie zastanawiamy się, w jaki sposób powstaje. Istnieją różne rodzaje czucia. Powierzchowne - na które składają się czucie dotyku, ciepła, zimna i bólu - powstaje przy pobudzeniu zakończeń nerwowych, tzw. receptorów na powierzchni zewnętrznej ciała. Głębokie to odczuwanie ułożenia, ruchu, wibracji - wówczas zakończenia nerwowe znajdują się w mięśniach, ścięgnach, kościach i stawach. Każdy rodzaj czucia jest przewodzony specjalnymi drogami tzw. szlakami: od miejsca powstania, przez różnie umiejscowione drogi w rdzeniu kręgowym do wielu sruktur mózgu, by w końcu dotrzeć do kory mózgowej. Dopiero wtedy jest przez nas uświadomiony.

     Istnieją dwa sposoby przekazywania bólu. Pierwszy - fizjologiczny, szybki - przekazuje informację do kory mózgowej o istniejącym zagrożeniu. Tak dzieje się na przykład przy ukłuciu igłą, ból trwa krótko i ustępuje w chwili ustania bodźca. Drugi to ból patologiczny, przewodzony innymi, wolnymi włóknami. Związany jest zwykle z toczącym się procesem chorobowym. Może go spowodować na przykład silne uderzenie doprowadzające do stanu zapalnego.Ten rodzaj bólu trwa długo, a dodatkową przyczyną utrzymywania się dolegliwości są substancje uwalniane z uszkodzonych tkanek, nasilające nieprzyjemne odczucie mimo ustąpienia bodźca.

     Gdy uderzymy się w miejsce wcześniej zranione, gdzie jest zaczerwienienie, obrzęk lub inne uszkodzenie tkanki, ból odczujemy znacznie silniej niż przy uderzeniu w zdrowe miejsce (teraz, w okresie Wielkiego Postu, samo nasuwa się skojarzenie z męką Pana Jezusa). Już z tych krótkich informacji widać, że ból, który bez wątpienia jest nieprzyjemnym odczuciem, ma do pewnego stopnia korzystne działanie - informuje o zagrożeniu, o tym, że dzieje się coś niedobrego.To właśnie ból jest najczęściej przyczyną wizyty u lekarza.

     W leczeniu bólu ważne jest rozpoznanie jego rodzaju. Podstawowa informacja to jak długo trwa; jeśli ustąpił, to co spowodowało ustąpienie - czy wystarczyła na przykład zmiana pozycji ciała, może leki. Istotne jest, czy ból pojawia się w spoczynku czy przy ruchach, czy jest zlokalizowany, czy też rozlany, gdzie promieniuje. Ważne jest także określenie charakteru bólu. Może być kłujący, piekący, pulsujący, rozsadzający. Istotne jest, czy towarzyszą mu jakieś inne objawy, na przykład nudności, wahania ciśnienia, zblednięcie. Wszystkie te informacje pomogą postawić lekarzowi diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Trzeba przyznać, że leczenie bólu jest w dzisiejszych czasach bardzo częstym wyzwaniem dla lekarza, czasem niełatwym. Za tydzień opowiem o sposobach lecznia bólu. Wszystkim czytelnikom życzę dużo zdrowia.


Izabela Pakulska
lekarz medycyny


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 marca 2009


   

Wasze komentarze:
 JOANNA: 24.10.2007, 14:19
  MOJA BOLACZKA JEST NIECIERPLIWOSC,B CIĘZKO NIERAZ JEST GDY POMYSLE JAK DLUGO MODLE SIE JUZ ZA MILOSC W NASZEJ RODZINIE A EFEKTY MEJ MODLITWY SA MALE, MODLCIE SIE ZE MNA ABYM NIE ZWATPILA
 Magda: 21.09.2007, 22:26
 Tak trudno mi się skupić na modlitwie!!!Jedyn± pociech± jest,że ¦więci też mieli takie trudno¶ci.Wiem,że mnie to nie usprawiedliwia.Tak bardzo pragnę trwać,ale pycha i chęć przypodobania się Panu nie ułatwia modlitwy.Jezu,zabierz ode mnie to,co przeszkadza mi w całkowitym oddaniu się Tobie.
 Ania: 19.09.2007, 18:26
 Jeżeli kto¶ odwiedzi tę stronę proszę o modlitwę za mnie Wierzę że wsparcie ludzie w modltwie pomoże mi.
 kasia: 22.01.2007, 21:39
 Przez ostatni czas odczuwam słabo¶ć, zw±tpienia, ale wiem że trzeba być cierpliwym.wierz±c z ufno¶ci± czekać na pomoc od Pana bo on zna rozwi±zanie na każdy nasz problem.!! MÓDLMY SIE WIĘC!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej