Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ukąszenie owadów

     Nie ma stuprocentowej metody zapobiegania ukąszeniom owadów. Długie spodnie, koszule z długimi rękawami oraz dostępne w sklepach środki (płyny, aerozole, specjalne świece zapachowe) mogą odstraszyć komary. Kolorowe, jaskrawe ubrania oraz silne zapachy, a także słodkie napoje i potrawy przyciągają osy i pszczoły. Należy unikać chodzenia boso, a gniazda os i szerszeni powinny być likwidowane przez fachowców.

     Ukąszenie przez pszczoły i osy jest bolesne, skóra w miejscu użądlenia jest blada, a otaczający ją obszar - zaczerwieniony i spuchnięty. Objawy ustępują po 24-48 godzinach. Jeśli obrzęk trwa kilka dni i ma powyżej 10 cm, należy myśleć o uczuleniu lub o stanie zapalnym. W obu przypadkach wskazana jest konsultacja lekarska.

     Pszczoła pozostawia żądło, które wygląda jak czarny punkt, jak mała drzazga. Żądło przez pewien czas wydziela jeszcze jad. Dlatego należy je jak najszybciej usunąć, najlepiej paznokciem lub igłą, a następnie przyłożyć okład z sody oczyszczonej. Taki okład złagodzi także dolegliwości po ukąszeniu przez mrówki - zobojętnia znajdujący się w jadzie kwas mrówkowy. Natomiast w miejscu ukąszenia osy należy stosować okład o odczynie kwaśnym: z octu lub kwasku cytrynowego (jad os ma odczyn zasadowy).

     Osy i szerszenie bywają agresywne, nie pozostawiają żądła i mogą ukąsić wiele razy. Takie wielokrotne ukąszenia bywają groźne. Najniebezpieczniejsze są ukąszenia w obrębie jamy ustnej. Nawet niewielki obrzęk języka lub gardła może powodować kłopoty z oddychaniem i połykaniem. Należy wówczas wziąć do ust kostkę lodu, by zmniejszyć obrzęk, i zgłosić się do lekarza.

     Dosyć częste jest uczulenie na jad pszczół lub os. Jeśli do objawów miejscowych dołączą reakcje uogólnione w postaci swędzącej wysypki, tzw. pokrzywki, obrzęku warg, języka, krtani, jeśli pojawi się uczucie niepokoju, bóle w klatce piersiowej, przyspieszony puls, świszczący oddech czy duszność, to z całą pewnością mamy do czynienia z uczuleniem. Jego najgroźniejszym wyrazem jest tzw. wstrząs anafilaktyczny, gdy dochodzi do bardzo szybkiego spadku ciśnienia tętniczego, utraty świadomości i śmierci nawet w ciągu 10 minut! Osoby uczulone, zwłaszcza te, które przebyły wstrząs, powinny nosić przy sobie strzykawkę z adrenaliną: lekiem który podany zaraz po ukąszeniu może uratować życie. W razie pojawienia się objawów ogólnych konieczna jest interwencja lekarska.

     Warto pamiętać także o możliwości swoistego leczenia odczulającego. Polega ono na kontrolowanym podawaniu małych dawek jadu owadów i musi być prowadzone w specjalistycznym ośrodku przez alergologa. Zwyklęjjrzynosi dobre efekty.


Izabela Pakulska
lekarz medycyny


Tekst pochodzi z Tygodnika

14 czerwca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej