Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Strzeż się bakterii

Z Przemysławem Bilińskim, głównym inspektorem sanitarnym, rozmawia Monika Florek-Mostowska

Czy wykryta w Niemczech bakteria E. coli to obecnie największe zagrożenie bakteriologiczne w Europie?

Z punktu widzenia epidemiologii jest na pewno bardzo ciekawa, bo jest to szczep Escheńchia coli O 104, dotychczas rzadko spotykany. Znany od 1984 roku, kiedy to 16-letni chłopak w USA zmarł po spożyciu skażonego hamburgera. Badanie żywności w UE w roku 2009 tzw. dwóch szlaków bezpieczeństwa żywności - szlaku mlecznego i pomidorowego - wykazały obecność^, coli w systemie niemieckim i włoskim. W Polsce bakterii E. coli o numerze 104 nie wykazaliśmy. W tym badaniu mieliśmy tylko dwa przypadki w obszarze posiewów E. coli 157. W Polsce rocznie notuje się około 8 tys. zatruć i zakażeń pokarmowych, z czego największy odsetek stanowią ciągle zakażenia salmonellą. Czy można podjąć jakieś szczególne środki ostrożności, bardziej zadbać o higienę, by nie zarazić się E. coli?

Escheńchia coli (E. coli, pałeczka okrężnicy) jest bakterią występującą w postaci ponad 180 tzw. typów serologicznych, różniących się budową powierzchni komórek bakteryjnych. Większość z nich stanowi część naturalnej flory jelitowej ssaków i stale bytuje w przewodzie pokarmowym zdrowych ludzi i zwierząt. Niektóre szczepy E. coli, nie występujące naturalnie u człowieka, lecz występujące u zdrowych zwierząt mają zdolność produkowania toksyn. Są to tzw. werotoksyczne szczepy E. coli (nazywane też enterokrwotocznymi) o serotypach m.in. 0157 i 0104. Stąd konieczność stosowania zasad higieny, zwłaszcza przy przygotowaniu posiłków. Każdy człowiek powinien mieć wpojone zasady higieny, nie tylko ze względu na tę odmianę E. coli, ale również ze względu na wiele innych drobnoustrojowych bytujących w otoczeniu człowieka.

Ostatnia epidemia to również wyzwania dla systemów bezpieczeństwa żywności. Teraz toczy się na ten temat dyskusja w Unii Europejskiej. System niemiecki nie do końca się sprawdził. Przede wszystkim dlatego, że poszczególne służby działają w systemie federacyjnym, są rozproszone. W konsekwencji, zanim meldunek o zakażeniu trafił do ośrodka koordynującego, upłynął tydzień. Obecnie uwaga wszystkich skupiła się na zakażonych kiełkach. Niemcy wskazali cztery resturacje i jedną firmę cateringową o zasięgu europejskim jako istotny łańcuch tej epidemii. Wciąż jednak nie odkryto pierwotnego rezerwuaru tych bakterii.

Czy polski system ochrony żywności lepiej poradziłby sobie z zakażeniami E. coli niż niemiecki?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności, to wymagania są identyczne w całej UE. Nasz system jest sprawniejszy niż w wielu krajach unijnych, bo Państwowa Inspekcja Sanitarna, co jest rzadkością, zajmuje się także nadzorem epidemiologicznym. W większości krajów unijnych na polu nadzoru sanitarnego i epidemiologicznego działają dwie lub więcej instytucji, a do tego są one rozczłonkowane w samorządach. Decydenci przy planowaniu reform powinni brać ten aspekt pod uwagę. W sytuacjach kryzysowych bowiem musi być centralne zarządzanie. To znacznie skraca bieg informacji o zakażeniach.

Niektórzy podejrzewają, że bakteria E. coli, szczególnie oporna na działanie antybiotyków, to efekt działań bioterrorystycznych. Czy to możliwe?

Wśród różnych teorii związanych z pochodzeniem E. coli także i tej nie wykluczano, bo szukanie źródła zakażenia zajęło bardzo dużo czasu. Epidemiolodzy pamiętają zdarzenie sprzed 10 lat, kiedy pewien człowiek w Stanach Zjednoczonych zatruwał jedzenie w restauracjach. Posługiwał się różnymi szczepami drobnoustrojów i dlatego trudno było ustalić sprawcę. W Polsce różne służby regularnie odbywają szkolenia związane z walką z bioterroryzmem. Ich koordynatorem jest minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ćwiczone są sytuacje związane z Euro 2012. Choć w wypadku E. coli na pewno można wykluczyć akcję bioterrorystyczną, nigdy nie można wykluczyć, że substancje biologiczne zostaną użyte do tego celu.

Jakie czynniki, wywołujące choroby zakaźne u ludzi i zwierząt, można wykorzystać do produkcji skutecznej broni biologicznej?

Świat biologiczny jest bardzo bogaty i katalog drobnoustrojów do wykorzystania w bioterroryzmie jest obszerny. Można wykorzystać bakterie wąglika, jadu kiełbasianego, zjadliwe szczepy wirusów, jak np. wirus ospy prawdziwej czy gorączki krwotocznej: Ebola, Marburg. Na co dzień znamy salmonellę. Gdyby doszło do skażenia żywności na masowej imprezie typu otwarcie Euro 2012, wybuchłaby epidemia.

Czy polska baza laboratoriów jest wystarczająca, by radzić sobie z ewentualnymi epidemiami zakażeń?

Ciągle nadrabiamy zaległości techniczne. W ubiegłym roku w Warszawie przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oddano nowoczesne laboratorium dla potrzeb cywilnych służb sanitarnych. Prowadzi się tam badania o wysokim poziomie bezpieczeństwa, BSL 4 (biosafety level). To bardzo ważne, gdyż istnieją drobnoustroje, jak np. gorączki krwotoczne, których badanie wymaga nowoczesnej technologii, ponieważ są niebezpieczne dla samych badaczy. Obecnie w laboratorium warszawskiego sanepidu można zbadać wszystkie możliwe czynniki, związane tak z epidemiami, jak i z ewentualnymi atakami terrorystycznymi. Ponadto we wszystkich Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych działają laboratoria o potwierdzonym systemie jakości, posiadające ogromny potencjał badawczy.

A może jest tak, że boimy się bioterroryzmu, zmutowanych bakterii, tymczasem zwykle zaniedbania higieniczne, np. jedzenie w lesie nieumytych jagód czy poziomek, niosą bardziej realne zagrożenie dla naszego życia?

Nasza instytucja działa w sferze profilaktyki. Organy państwowe powinny stwarzać ramy bezpieczeństwa, informować i przekazywać wiedzę opartą na dowodach. Natomiast każdv człowiek winien mieć świadomość odpowiedzialności za własne zdrowie. Dla własnego dobra i dobra swoich bliskich powinien pamiętać o prozdrowotnym stylu życia, właściwej diecie i aktywności fizycznej, mieć wyrobione nawyki higieniczne i unikać ryzykownych zachowań, w tym także np. przypadkowych kontaktów seksualnych. Od polowy lat 70. żaden naukowiec nie podważa faktu, że za stan zdrowia człowieka w największym stopniu odpowiada on sam i styl jego życia. Skoro wspomniała Pani o jagodach, to warto wyjaśnić, że od wielu lat stosuje się masowe szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. To spowodowało wzrost ich populacji, a lisy są głównymi żywicielami pasożyta tasiemca - bąblowca. Nie jest to choroba masowa. W Polsce rocznie zaraża się bąblowcem około 40 osób rocznie, choć kilkanaście lat temu notowano jedynie kilka przypadków.

Jakie bakterie i choroby przez nie wywołane najbardziej grożą nam latem?

Lato to okres zatruć pokarmowych. Poza zakażeniami typu bakteryjnego, spora część ma etiologię wirusową, na przykład obecnie notujemy wzrost zakażeń rotawirusowych, groźnych szczególnie dla małych dzieci. Niezależnie od czynnika, przestrzeganie zasad higieny jest niezwykle ważne. Nawyki higieniczno-sanitarne chronią nas, a przynajmniej znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania.

A co czyha na nas poza kuchnią?

Rosnące zagrożenie stanowi borelioza, której źródłem są kleszcze. W Polsce rocznie notuje się około 9 tys. nowych przypadków tej choroby. Nie leczona prowadzi do niepełnosprawności. Wciąż nie ma na nią szczepionki, zatem jedyna dostępna profilaktyka to właściwy ubiór w lesie, stosowanie repelentów i dokładne sprawdzanie ciała po powrocie do domu.

Druga rzecz to coraz bardziej modne wyjazdy w tropiki. Niekoniecznie do modnych kurortów, ale gdzieś do dżungli. Tę modę widać w statystykach przywleczeń do Polski bardzo groźnych chorób tropikalnych np. malarii. Planując taki wyjazd trzeba dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego miejsca, sprawdzić wymagania, jakie stawiają władze danego kraju (np. w zakresie posiadania tzw. żółtej książeczki, czyli międzynarodowej książeczki szczepień), skonsultować się ze specjalistą chorób zakaźnych czy medycyny tropikalnej, który w razie konieczności zaleci właściwą chemioprofilaktykę. Warto wspomnieć o specyficznym zatruciach, tj. zatruciach spowodowanych grzybami. W ubiegłym roku zanotowano ż tęgo powodu 80 hospitalizacji, z czego spora część miała charakter ciężki, w których uratowano życie pacjenta tylko dzięki przeszczepowi wątroby. W siedmiu przypadkach walka lekarzy zakończyła się niepowodzeniem, niestety dotyczyło to również dzieci.

Jednak te wszystkie zagrożenia nie powinny nam zabierać radości z wakacji. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, dieta bogata w owoce i warzywa to niezmiennie najlepsza recepta na zdrowie.

Przemysław Biliński, doktor nauk medycznych, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalista II stopnia z dziedziny chorób wewnętrznych, endokrynologii i zdrowia publicznego. Od 2006 r. zastępca, a od października 2010 r. główny inspektor sanitarny.
Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 lipca 2011



Wasze komentarze:
 marzena aneta : 11.01.2025, 21:57
 strzeż się bakterii dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o mądrość miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę dla mnie żebym dobrze wykonywała wszystko dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę żeby nikt mnie nie skrzywdził ja nikogo dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno dobrą małego mieszkania sprzedaż urodę zdrowie biodra nogi oczy umysł zęby zdrowe dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję żeby mądrze pieniądze wydawali dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego Polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże Dobry Maryjo Jezusie kocham Was bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do bł. Jerzego Matulewicza - dzień 5Nowenna do bł. Jerzego Matulewicza - dzień 5

Modlitwa do św. WincentegoModlitwa do św. Wincentego

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Modlitwa do bł. Laury VicunaModlitwa do bł. Laury Vicuna

Modlitwa w intencji dziadkaModlitwa w intencji dziadka

Po co nam dziadkowie?Po co nam dziadkowie?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2025 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej