Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

     Któż, jak Bóg!

     Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

     W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

     We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

     Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

     W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

     KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

     Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

     Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

     Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

     Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

     Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

     Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

     IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

     Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).


ks. Michał Chorzępa


Kilka myśli o aniołach Kilka myśli o aniołach
Ks. Jan Twardowski
Teksty rozważań - przeplatanych wierszami pełnymi poetyckiej finezji - przypominają, jak często aniołowie pojawiają się na kartach Pisma Świętego, skłaniają do przemyślenia ich znaczenia w naszym życiu - aż po starość... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:
 Maria: 10.08.2014, 19:03
 Święty Michale Archaniele bardzo dziękuje za opiekę nad nami i prosze cię bardzo o modlitwę do Pana Boga aby synowie wyszli z nałogów dostali pracę ,opiekuj się naszą rodziną.
 Maria: 10.08.2014, 18:58
 Święty Michale Archaniele bardzo dziękuje za opiekę nad nami i prosze cię bardzo o modlitwę do Pana Boga aby synowie wyszli z nałogów dostali pracę
 Pawel: 12.07.2014, 22:13
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski.
 Pawel: 12.07.2014, 22:12
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski.
 Kochająca mama.: 21.06.2014, 21:26
 Święty Michale Archaniele błagam o zdrowie mojej ukochanej córeczki i jej dziecka, otaczaj ich zawsze i wszędzie swoim ochronnym światłem, błagam o wiarę w Boga Ojca Wszechmogącego dla nich. Odpędź od niej złe duchy, szatana które źle wpływają na jej życiowe decyzje. Uwolnij ich od złych ludzi z którymi mieszka. Błagam wróć nam naszą dawną, kochaną córeczkę. Błagam o zdrowie dla moich wszystkich dzieci, wnuków i nasze. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Edyta: 28.05.2014, 14:57
 Witaj Św. Michale, dziękuję za to, że jesteś blisko mojej rodziny i opiekujesz się nami. Chciałabym, abyś pomógł mojemu mężowi. Wspieraj go dobrymi myślami, natchnieniami, wskazówkami, które pomogą być pokornym człowiekiem. Naucz go życia w miłości i bojaźni Bożej. Czyń niewidzialnym dla wszelkiego zła. Amen.
 Edyta: 26.05.2014, 10:27
 Archaniele Michale, dziękuję Ci. Jesteś Wielki, na chwałę Boga Ojca. Cieszę się, że usłyszałeś moją prośbę i odwiedziłeś naszą parafię. Mam nadzieję, że Twoja wizyta skruszy nie jedno serce i napełni Bożą miłością. Pokornie o to proszę. Amen
 Grażyna: 21.05.2014, 21:27
 Święty Michale Archaniele ! Proszę Cię o opiekę nad moją rodziną, szczególnie nad najstarszą córką, która urodziła się w Twoje Święto. Pomóż jej w walce z chorobą i nas wszystkich broń przed złem.
 mama.: 19.05.2014, 07:36
 Św. Michale Archaniele błagam otocz swoim ochronnym światłem moją córkę, opiekuj się nią. Chroń ją od złych mocy, szatana, chorób, złych ludzi widzialnych i niewidzialnych. Ona tak bardzo potrzebuje Twojej pomocy. Bądź przy niej zawsze i wszędzie. Dziękuję za otrzymane łaski.
 maria: 18.05.2014, 01:12
 Święty Michale Archaniele dziekuje ci za to wszystko co do tej pory dostałam ale prosze o zdrowie dla Agatki nie mowi jest dzieckiem niepełnosprawnym prosze szczegolna opieke dla wszystkich dzieci i wnukow i meza o zdrowie madre rozporzadzanie w pracach iczynach dopomusz nam panie.Swiety Michale strzez naszego domustoisz na strazy zła, nie pozwul aby zło zniszczyło moje dzieci mnie i mojego meza i moje wnuki prosze cie panie aby corka znalazła mieszkaniedla siebie idzieci trezpilnuj ichron od złe go wszelkiego prowadz aby zawsze byli z bogiem.otaczaj mnie i moja rodzine swoim ochronnym swiatłe chron od złych mocy, chorub złych ludzi dziekuje za otrzymane łaski. modlitwa do świetego Michała Archanioła ,Świety Michale Archaniele bron nas w walce. przeciw niegodziwosci i zasadzkom zlego ducha badz nam obrona .Niech go Bog pogromi ,pokornie prosimy .A TY Ksiaze wojska niebieskigo .szatana i inne duchy złe , ktore na zgube dusz kraza po swiecie ,moca Boza strac piekła .Amen CZN NIEWIDZIALNYMI dla złych i odetnij od wszelkiego zła, ktore szło przez pokolene.ZANIES DZISIAJ PRZEZ OBLICZE BOGA OJCA PROSBE O ŁASKE MIŁOSIERDZIA dla wszystkichprzodkow z mojej i meza rodziny ..CHWAŁA PANU .AMEN
 Edyta : 12.05.2014, 20:11
 Witaj mój Przyjacielu, dziękuje za nieustającą opiekę. Dziś proszę Cię o pomoc w ważnej dla mojej rodziny sprawie. Potrzebuję Twojego angielskiego wsparcia. Pokornie proszę - pomóż mi i mojemu mężowi, w sprawie dobrze Ci znanej. Zawsze na chwałę Boga. Amen
 Edyta: 28.04.2014, 14:40
 Witaj Archaniele Michale, Dziś proszę Cię o opiekę nad niewiernymi mężami. Rozpal na nowo w ich sercach miłość do swoich żon. Poproś Pana Boga o szczególne błogosławieństwo dla nich. Odcinaj ich od wszelkiego zła, pokus, które ranią najbliższych. Niech Matka Boża ma ich w swej opiece, a Aniołowie strzegą na ścieżkach życia. Amen
 Andrzej: 25.04.2014, 09:26
 Święty Michale Archaniele proszę Cię pomóż mi otworzyć się na świat i na ludzi, naucz mnie żyć w zgodzie i pokoju ze ze sobą i z wszystkimi. Napraw moje skrzydła, abym znów mógł wzlecieć nad światem.
 elzbieta: 08.04.2014, 16:03
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka
 elzbieta: 08.04.2014, 16:01
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka
 Edyta: 27.03.2014, 11:31
 Archaniele Michale, otocz swoją opieką wszystkie kobiety, które rozbijają małżeństwa. Niech miłosierny Bóg ulituje się nad nimi. a z Twoja pomocą nawróci je na właściwe ścieżki. Opiekuj się tymi kobietami i odcinaj je codziennie od złego.Amen
 Wanda: 27.03.2014, 09:52
 ŚW,MICHALE dziękuję za otrzymane łaski ,za nadzieję proszę o łaski dla ducha i ciała dla moich dzieci i dla mnie
 Halina: 26.03.2014, 17:38
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski
 Mama: 17.03.2014, 12:49
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Mama: 17.03.2014, 12:47
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2014 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej