Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

     Któż, jak Bóg!

     Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

     W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

     We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

     Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

     W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

     KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

     Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

     Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

     Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

     Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

     Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

     Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

     IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

     Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).


ks. Michał Chorzępa
Aniołowie Stróżowie nasi niebiescy przyjaciele Aniołowie Stróżowie nasi niebiescy przyjaciele
O. Zdzisław J. Kijas OFMConv
Odczuwamy nostalgię za aniołem, ponieważ Biblia mówi, że jest on prawdziwym przyjacielem, cichym, skromnym, dyskretnym, a jednak skutecznym i niezawodnym. Radzi i pociesza w niepowodzeniach, podnosi z sytuacji trudnych i wskazuje właściwą drogę, idzie obok i rozwesela w chwilach smutnych... » zobacz więcej


   Wasze komentarze:
 Bozena: 18.04.2016, 11:12
 Święty Michale Archaniele błagam Cię odsun ode mnie leki i strach pomóż mi uwierzyć w siebie
 krystyna: 17.04.2016, 16:31
 swiety MICHAELU PROSZE CIE SPOGLADAJ NA ME PROSBY KTORE DO CIEBIE KIERUJE PROSZE ABY DEMONY OPUSCILY DUSZE MOICH DZIECI I MOJA I MERZA IZEBY ODESZLY I NIGDY NIE WRACALY A TY STAN NA STRAZY ZDEPCZ I POWAL JE PRZEZWYCIERZ ZLO I BOGOSLAW MOJEJ RODZINIE OPIEKUJAC SIE NAMI W IMIE BOGA WSZECHMOGACEGO AMEN
 mama: 08.02.2016, 14:38
 Święty Michale Archaniele otaczaj nasze dzieci, wnuki i nas swoim ochronnym światłem zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy, gdziekolwiek będziemy. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Gosia: 28.01.2016, 13:08
 Święty Michale Archaniele i wszystkie święte Archanioły stojące u boku Pana naszego Jezusa Chrystusa, wzywam was na pomoc, przybądźcie z pomocą w moich sprawach, wy znacie moje błagania. Ratujcie nas teraz i zawsze, Mnie, moją rodzinę , bliskich i wszystkich Was Wzywających. Któż jak Bóg.
 Beata : 15.01.2016, 16:19
 Św michale archaniele proszę pomóż mi modlę się już od dawna i nikt mnie nie chcę wysłuchać może ty mi pomożesz uwolnij mnie od lęków błagam pomóż
 beti: 18.12.2015, 12:25
 św michale proszę chroń mnie od wszelakich pokus i zawsze stawaj w mej obronie
 mama : 05.12.2015, 22:46
 Swięty Michale Archaniele dziękuje za wszystkie prośby które zostały wysłuchane.Opiekuj się dalej nasza rodziną.
 Jola: 14.11.2015, 21:18
 Przestałam chodzić do kościoła,bo nowenna pomejańska odmówiona siedem razy nic nie dała,samotna pielgrzymka na Jasnej Górze i tysiąc innych nowenn tez nic nie dały. Miesiąc temu coś kazało m pójść do kościoła,wtedy był nawiedzony przez Twą figurkę.Wtedy ze łzami modliłam sie,że i tak mi nie pomożesz,bo jak zwykle nie zasłużyłam.A tu nagle wielekie zmiany od miesiąca!!Pogodziłam się ze siostrą,może zmienię mieszkanie i poznałam faceta z którym może coś wyjdzie.Przeczytałam jakie cuda czyni. modlitwa :święty M.A.,który w brzasku istnienia wybrałeś Boga.wstaw się za mnie do Stwórcy...Modlitwa czyni cuda.Błagam nie opuszczaj mnie po tylu latach bólu,łez i potwornego cierpienia
 Agnieszka: 13.11.2015, 00:18
 Swiety Archaniele ochraniaj mnie przed wszelkim zlem a przede wszystkim przed złym czlowiekiem ktory zabieral mi energie
 Edyta: 05.11.2015, 10:07
 Archaniele Michale, opiekuj się moim mężem. Czyń go niewidocznym dla Złego i odcinaj od wszelkiego zła. Zawsze na chwalę Bożą. Amen
 Edyta: 04.11.2015, 14:55
 Święty Michale Archaniele, opiekuj się moją rodziną. Otocz ochronnym płaszczem mojego męża, aby usłyszał głos swojego sumienia i sam postawił się w prawdzie Bożej. Odcinaj go o wszelkiego Złego, by mógł kroczyć droga, która wyznaczył mu Pan Bóg. Chroń moje dzieci przed złem tego świata, aby wyrosły na mądrych i wrażliwych ludzi według upodobania Boga Ojca. Opiekuj się mną, abym z męstwem na ustach i wiarą w sercu pomagała swoim bliskim, znajomym i spotkanym ludziom osiągnąć zbawienie. Zawsze z pokorą i na chwałę Bożą.
 mama: 25.10.2015, 20:45
 Święty Michale Archaniele dziękuje za moje prośby które zostały wysłuchane .Otaczaj nas swoim ochronnym światlem .Proszę o zdrowie i milosc w naszej rodzinie Amen.
 mama : 06.10.2015, 19:26
 Swięty Michale Archaniele błagam Cię aby moja synowa wraz z synem mogli cieszyc się dzieckiem które tak pragną mieć .Otaczaj ich ochronnym światlem .Proszę także o zdrowie dla syna.Dziękuje za otrzymane łaski.Amen.
 mama: 04.10.2015, 17:56
 Święty Michale Archaniele błagam otocz opieka moja córeczkę i jej syneczka, otocz opieka mojego syna, jego syneczka i synowa swoim ochronnym światłem. Daj im wszystkim zdrowie. Ulecz moje dzieci. Błagam o dobry wynik dla mojej córeczki. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Małgorzata: 27.09.2015, 18:34
 ŚWIĘTY ARchaNIELE MICHALE ! Jestem sama na świecie , nie mam już rodziców ani męża ani dzieci .Źli ludzie krzywdzą mnie od wielu lat , tortury fizyczne i psychiczne .Obroń mnie przed nimi ! Ty masz taką moc ! Wzywam Twojego ratunku ! Ja nie jestem obojętna na ludzką krzywdę . Pomóż mi proszę natychmiast , bo mam 52 lata ! Ratunku ! AMEN
 JosephTef: 17.09.2015, 00:19
 Siemka Zerknął ktoś tą stronę i powiedział coś o jej wyglądzie? https://Awokado.co.pl/ - ta strona Wszedzie dobrze ale w domu najlepiej.
 Henryka: 13.07.2015, 20:56
 Sw.Michale Archaniele bron mnie przed złymi ludźmi ,ktorzy z zazdrości chca mnie zniszczyć
 mama: 07.06.2015, 19:24
 Św Michale Archaniele broń proszę moją rodzinę a przede wszystkim mojego syna Kamila, ktoś mu źle życzy, proszę nie daj go skrzywdzić.
 Asia: 16.05.2015, 21:27
 Św. Michale odkryłam Cie niedawno- wybacz. Ty wiesz jak bardzo potrzebuję pomocy. Chroń proszę moją rodzinę od złego. Błagam nie pozwól zginąć mojej miłości, zajrzyj w moje serce, przecież wiesz...Drogi Michale broń nas od złego, kieruj moim życiem, błagam pomóż mi!
 Ela: 13.05.2015, 12:09
 Święty Michale Archaniele postaw mego syna na dobrej drodze, bo nie wie co robi. Zabierz od niego złych ludzi i złych doradców, uwolnij go od nałogów. Ratuj jego duszę
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2016 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej