Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

     Któż, jak Bóg!

     Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

     W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

     We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

     Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

     W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

     KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

     Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

     Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

     Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

     Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

     Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

     Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

     IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

     Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).


ks. Michał Chorzępa


Anioł i inne opowieści. Najpiękniejsze legendy chrześcijańskie Anioł i inne opowieści. Najpiękniejsze legendy chrześcijańskie
Sue Stauffacher
To zbiór najpiękniejszych legend chrześcijańskich pochodzących z XIV i XV wieku, pierwotnie przekazywanych ustnie, dopiero potem spisanych przez takich autorów jak Lew Tołstoj, Hans Christian Andersen czy Oscar Wilde... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:
 Maria: 10.08.2014, 19:03
 Święty Michale Archaniele bardzo dziękuje za opiekę nad nami i prosze cię bardzo o modlitwę do Pana Boga aby synowie wyszli z nałogów dostali pracę ,opiekuj się naszą rodziną.
 Maria: 10.08.2014, 18:58
 Święty Michale Archaniele bardzo dziękuje za opiekę nad nami i prosze cię bardzo o modlitwę do Pana Boga aby synowie wyszli z nałogów dostali pracę
 Pawel: 12.07.2014, 22:13
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski.
 Pawel: 12.07.2014, 22:12
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski.
 Kochająca mama.: 21.06.2014, 21:26
 Święty Michale Archaniele błagam o zdrowie mojej ukochanej córeczki i jej dziecka, otaczaj ich zawsze i wszędzie swoim ochronnym światłem, błagam o wiarę w Boga Ojca Wszechmogącego dla nich. Odpędź od niej złe duchy, szatana które źle wpływają na jej życiowe decyzje. Uwolnij ich od złych ludzi z którymi mieszka. Błagam wróć nam naszą dawną, kochaną córeczkę. Błagam o zdrowie dla moich wszystkich dzieci, wnuków i nasze. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Edyta: 28.05.2014, 14:57
 Witaj Św. Michale, dziękuję za to, że jesteś blisko mojej rodziny i opiekujesz się nami. Chciałabym, abyś pomógł mojemu mężowi. Wspieraj go dobrymi myślami, natchnieniami, wskazówkami, które pomogą być pokornym człowiekiem. Naucz go życia w miłości i bojaźni Bożej. Czyń niewidzialnym dla wszelkiego zła. Amen.
 Edyta: 26.05.2014, 10:27
 Archaniele Michale, dziękuję Ci. Jesteś Wielki, na chwałę Boga Ojca. Cieszę się, że usłyszałeś moją prośbę i odwiedziłeś naszą parafię. Mam nadzieję, że Twoja wizyta skruszy nie jedno serce i napełni Bożą miłością. Pokornie o to proszę. Amen
 Grażyna: 21.05.2014, 21:27
 Święty Michale Archaniele ! Proszę Cię o opiekę nad moją rodziną, szczególnie nad najstarszą córką, która urodziła się w Twoje Święto. Pomóż jej w walce z chorobą i nas wszystkich broń przed złem.
 mama.: 19.05.2014, 07:36
 Św. Michale Archaniele błagam otocz swoim ochronnym światłem moją córkę, opiekuj się nią. Chroń ją od złych mocy, szatana, chorób, złych ludzi widzialnych i niewidzialnych. Ona tak bardzo potrzebuje Twojej pomocy. Bądź przy niej zawsze i wszędzie. Dziękuję za otrzymane łaski.
 maria: 18.05.2014, 01:12
 Święty Michale Archaniele dziekuje ci za to wszystko co do tej pory dostałam ale prosze o zdrowie dla Agatki nie mowi jest dzieckiem niepełnosprawnym prosze szczegolna opieke dla wszystkich dzieci i wnukow i meza o zdrowie madre rozporzadzanie w pracach iczynach dopomusz nam panie.Swiety Michale strzez naszego domustoisz na strazy zła, nie pozwul aby zło zniszczyło moje dzieci mnie i mojego meza i moje wnuki prosze cie panie aby corka znalazła mieszkaniedla siebie idzieci trezpilnuj ichron od złe go wszelkiego prowadz aby zawsze byli z bogiem.otaczaj mnie i moja rodzine swoim ochronnym swiatłe chron od złych mocy, chorub złych ludzi dziekuje za otrzymane łaski. modlitwa do świetego Michała Archanioła ,Świety Michale Archaniele bron nas w walce. przeciw niegodziwosci i zasadzkom zlego ducha badz nam obrona .Niech go Bog pogromi ,pokornie prosimy .A TY Ksiaze wojska niebieskigo .szatana i inne duchy złe , ktore na zgube dusz kraza po swiecie ,moca Boza strac piekła .Amen CZN NIEWIDZIALNYMI dla złych i odetnij od wszelkiego zła, ktore szło przez pokolene.ZANIES DZISIAJ PRZEZ OBLICZE BOGA OJCA PROSBE O ŁASKE MIŁOSIERDZIA dla wszystkichprzodkow z mojej i meza rodziny ..CHWAŁA PANU .AMEN
 Edyta : 12.05.2014, 20:11
 Witaj mój Przyjacielu, dziękuje za nieustającą opiekę. Dziś proszę Cię o pomoc w ważnej dla mojej rodziny sprawie. Potrzebuję Twojego angielskiego wsparcia. Pokornie proszę - pomóż mi i mojemu mężowi, w sprawie dobrze Ci znanej. Zawsze na chwałę Boga. Amen
 Edyta: 28.04.2014, 14:40
 Witaj Archaniele Michale, Dziś proszę Cię o opiekę nad niewiernymi mężami. Rozpal na nowo w ich sercach miłość do swoich żon. Poproś Pana Boga o szczególne błogosławieństwo dla nich. Odcinaj ich od wszelkiego zła, pokus, które ranią najbliższych. Niech Matka Boża ma ich w swej opiece, a Aniołowie strzegą na ścieżkach życia. Amen
 Andrzej: 25.04.2014, 09:26
 Święty Michale Archaniele proszę Cię pomóż mi otworzyć się na świat i na ludzi, naucz mnie żyć w zgodzie i pokoju ze ze sobą i z wszystkimi. Napraw moje skrzydła, abym znów mógł wzlecieć nad światem.
 elzbieta: 08.04.2014, 16:03
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka
 elzbieta: 08.04.2014, 16:01
 Aniele Michale prosze przetnij swoim mieczem nalog z ktorym nie moge sobie poradzic prosze o zdrowie dla moich dzieci i wnukow naucz ich prosze wiary i zyciowej madrosci miej szczegolnie w opiece mojego niepelnosprawnego wnuka
 Edyta: 27.03.2014, 11:31
 Archaniele Michale, otocz swoją opieką wszystkie kobiety, które rozbijają małżeństwa. Niech miłosierny Bóg ulituje się nad nimi. a z Twoja pomocą nawróci je na właściwe ścieżki. Opiekuj się tymi kobietami i odcinaj je codziennie od złego.Amen
 Wanda: 27.03.2014, 09:52
 ŚW,MICHALE dziękuję za otrzymane łaski ,za nadzieję proszę o łaski dla ducha i ciała dla moich dzieci i dla mnie
 Halina: 26.03.2014, 17:38
 Święty Michale Archaniele proszę Ciebie o opiekę nade mną i moją rodziną,otocz nas swoim ochronnym światłem dopomóż nam w naszych codziennych problemach.Nie zapominaj o nas .Dziękuję za otrzymane łaski
 Mama: 17.03.2014, 12:49
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Mama: 17.03.2014, 12:47
 Św. Michale Archaniele błagam o wstawiennictwo u Boga Ojca Wszechmogącego, oby badanie które będzie miała moja córka, żeby wynik był bardzo dobry, tak jak poprzedni. Proszę o zdrowie moich dzieci, wnuków, o opiekę nad nimi, o zdrowie dla nas. Chroń nas wszystkich od złych mocy, chorób, złych ludzi. Dziękuję za otrzymane łaski.
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2014 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej