Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

     Któż, jak Bóg!

     Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

     W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

     We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

     Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

     W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

     KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

     Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

     Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

     Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

     Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

     Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

     Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

     IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

     Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).


ks. Michał Chorzępa


Aniołowie. Rozważania teologiczne Aniołowie. Rozważania teologiczne
Romano Guardini
Książka Romano Guardiniego jest próbą dotarcia do pierwotnego, nie zafałszowanego przez kulturę masową obrazu aniołów; do zrozumienia ich istoty i roli, jaką pełnią w Boskim objawieniu. Ponowne odkrycie w dzisiejszym świecie tych tajemniczych postaci, wypełnionych potęgą Boga, pomaga współczesnemu człowiekowi zrozumieć ich prawdziwe, chrześcijańskie znaczenie, odkryć ich utraconą wielkość... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:
 Anna: 21.03.2015, 20:36
 Święty Michale Archaniele proszę Cię o ochronę przed upadłymi aniołami oraz demonami. Abyś trzymał w opiece mnie,moich znajomych oraz rodzinę. Trzymaj zło z daleka aby nie sprowadziło mnie na złą drogę.
 Emilia: 16.03.2015, 03:43
 Swiety Michale Archaniole, dziekuję ci za twoją opiekę nad moją osobą ,dziekuje ci za opiekę w tym feralnym dniu nad Violą .Prosze miej mnie w opiece podczas mojej operacji i moje corki a takze moja Mame kazdego dnia. Strzez nas od wszystkiego co zle , a w szczególnosci od złych ludzi, tych ktorzy nam zle zycza. Umocnij mnie i moje córki w twojej wierze. Bóg zapłać.
 Halina: 06.03.2015, 10:59
 Proszę Cię Michale Archaniele,w osdsunięciu zła w mym życiu,bym znalazła pracę,i przyjaciela,pana sympatycznego,rozważnego.Opiekuj się moją rodziną
 piotr: 23.02.2015, 14:41
 Jest tyle zła na świecie i innych którym należy sięTwoja opieka , ale wspieraj mnie w moich prośbach bardzo cięproszę dopomóż mi
 grzesznik: 20.02.2015, 17:41
 Święty Michale Archaniele, proszę Ciebie o pomoc w znalezieniu pracy. Bo bez pracy zło samo przychodzi. To kwestia czasu.. Dziękuję
 Maria: 15.02.2015, 15:25
 Swiety Michale Archaniele bron mnie od zla ktore mnie otacza i moje dzieci
 Tisbit: 14.02.2015, 01:19
 Swiety Michale Archaniele dziekuje Ci za to ze stanąles w mojej obronie w tamta straszna noc,prosze Cie o pomoc w uwolnieniu od złych duchów,błagam ochraniaj mnie i moja rodzine
 Agniezka: 22.01.2015, 03:22
 Święty Archaniele Michale ,Proszę Miej w opiece moją córkę Angelikę moją Mamę Mnie i całą naszą Rodzinę Opiekuj się Nami, uchowaj od wszystkiego złego. Proszę opiekuj się moim Tata i Babcią którzy są już na sądzie Bożym Opiekuj się Nimi. Bóg Zapłać
 Edyta: 07.01.2015, 14:24
 Św. Michale, mój Przyjacielu! Z całego serca dziękuję za to, że jesteś blisko mnie i mojej rodziny. Otaczasz nas Swoimi anielskimi skrzydłami i to jest piękne - na chwałę Bożą. Jak zawsze proszę, abyś pomagał mojemu mężowi. Wspieraj go dobrymi myślami, natchnieniami, wskazówkami, które pomogą być pokornym człowiekiem. Naucz go życia w miłości i bojaźni Bożej i czyń go niewidzialnym dla wszelkiego zła. Chroń moje dzieci i prowadź je ścieżkami Bożymi. Umacniaj w nas wiarę, nadzieję i miłość. Błogosławię Cię . Amen.
 mama: 02.01.2015, 18:28
 Święty Michale Archaniele ratuj moją rodzinę a w szczególnoścl mojego syna Łukasza
 Matka : 29.12.2014, 16:10
 Michale Archaniele proszę Cię aby mój syn i synowa mogli się cieszyc tak oczekiwanym upragnionym dzieckiem i mogli doczekać się swojego szczęścia błagam pomóz im .Amen
 Ela: 21.12.2014, 23:26
 Święty Michale Archaniele ratuj moją rodzinę a w szczególnoścl mojego syna Marcina
 ela: 19.12.2014, 12:07
 Święty Michale Archaniele uwolnij mego syna z opętania. Chroń go od złych mocy. Ratuj jego duszę
 teresa: 01.11.2014, 20:12
 Św Michale Archaniele broń mnie i moją rodzinę w walce ze złem i prowadz nas do naszego Pana abyśmy nie zbłądzili. Wyrzuć wszelkie zło które nas zniewala
 teresa: 01.11.2014, 10:54
 Św Michale Archaniele broń mnie i moją rodzinę w walce ze złem i prowadz nas do naszego Pana abyśmy nie zbłądzili. Wyrzuć wszelkie zło które nas zniewala
 MMK: 18.10.2014, 13:17
 michale archaniole prosze cię żebyś pomagał walczyć mi ze złem
 kamil: 07.10.2014, 15:17
 oooooo ale komentarze
 Anna: 29.09.2014, 23:00
 Moj ukochany Patronie w dniu Twojego Swieta prosze o deszcz lask nad nasza rodzina. Prosze o prace, zdrowie dla dzieci I uleczenie oczu dla Leo.Dzieki za opieke.
 Paweł: 29.09.2014, 22:21
 Święty Michale Archaniele! W dniu Twojego święta zdawałem bardzo ważny egzamin, który decydował o mojej przyszłości. Dzięki Twojej opiece, której dzisiaj rano się zawierzyłem Bóg wysłuchał mego nędznego wołania. Od dziś każdego dnia będę starał się powierzać się Twojej opiece, aby być czystym i wolnym od zasadzek szatańskich, bo wiem, że jedynie w Bogu spokój znajduje dusza ma.
 justyna: 29.09.2014, 22:04
 Święty Archaniele Michale proszę Cię o ochronę dla mnie i moich bliskich przed złem. Proszę Cię o dobrego i odpowiedzialnego męża kochanego przeze mnie i kochajacego mnie.
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2015 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej