Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

     Któż, jak Bóg!

     Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

     W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

     We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

     Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

     W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

     KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

     Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

     Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

     Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

     Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

     Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

     Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

     IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

     Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).


ks. Michał Chorzępa


Kilka myśli o aniołach Kilka myśli o aniołach
Ks. Jan Twardowski
Teksty rozważań - przeplatanych wierszami pełnymi poetyckiej finezji - przypominają, jak często aniołowie pojawiają się na kartach Pisma Świętego, skłaniają do przemyślenia ich znaczenia w naszym życiu - aż po starość... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:
 mama : 06.10.2015, 19:26
 Swięty Michale Archaniele błagam Cię aby moja synowa wraz z synem mogli cieszyc się dzieckiem które tak pragną mieć .Otaczaj ich ochronnym światlem .Proszę także o zdrowie dla syna.Dziękuje za otrzymane łaski.Amen.
 mama: 04.10.2015, 17:56
 Święty Michale Archaniele błagam otocz opieka moja córeczkę i jej syneczka, otocz opieka mojego syna, jego syneczka i synowa swoim ochronnym światłem. Daj im wszystkim zdrowie. Ulecz moje dzieci. Błagam o dobry wynik dla mojej córeczki. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Małgorzata: 27.09.2015, 18:34
 ŚWIĘTY ARchaNIELE MICHALE ! Jestem sama na świecie , nie mam już rodziców ani męża ani dzieci .Źli ludzie krzywdzą mnie od wielu lat , tortury fizyczne i psychiczne .Obroń mnie przed nimi ! Ty masz taką moc ! Wzywam Twojego ratunku ! Ja nie jestem obojętna na ludzką krzywdę . Pomóż mi proszę natychmiast , bo mam 52 lata ! Ratunku ! AMEN
 JosephTef: 17.09.2015, 00:19
 Siemka Zerknął ktoś tą stronę i powiedział coś o jej wyglądzie? https://Awokado.co.pl/ - ta strona Wszedzie dobrze ale w domu najlepiej.
 Henryka: 13.07.2015, 20:56
 Sw.Michale Archaniele bron mnie przed złymi ludźmi ,ktorzy z zazdrości chca mnie zniszczyć
 mama: 07.06.2015, 19:24
 Św Michale Archaniele broń proszę moją rodzinę a przede wszystkim mojego syna Kamila, ktoś mu źle życzy, proszę nie daj go skrzywdzić.
 Asia: 16.05.2015, 21:27
 Św. Michale odkryłam Cie niedawno- wybacz. Ty wiesz jak bardzo potrzebuję pomocy. Chroń proszę moją rodzinę od złego. Błagam nie pozwól zginąć mojej miłości, zajrzyj w moje serce, przecież wiesz...Drogi Michale broń nas od złego, kieruj moim życiem, błagam pomóż mi!
 Ela: 13.05.2015, 12:09
 Święty Michale Archaniele postaw mego syna na dobrej drodze, bo nie wie co robi. Zabierz od niego złych ludzi i złych doradców, uwolnij go od nałogów. Ratuj jego duszę
 mama: 10.05.2015, 10:58
 Święty Michale Archaniele błagam o zdrowie dzieci naszych i wnuków, o zdrowie dla nas. Chroń nas swoim ochronnym światłem zawsze i wszędzie. Błagam ratuj moją córeczkę z tego chorego związku, który niszczy ją psychicznie i fizycznie. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Wanda: 28.04.2015, 18:19
 ŚW,Michale,Archaniele,błagam,o,pomoc,o,pracę,dla,Wojtka,aby,wyszedł,z,nałogu,dla,mnie,o,pomoc,w,rozwiązaniu,trudnej,sprawy,związanej,z,mieszkaniem
 Ela: 21.04.2015, 10:12
 Święty Michale Archaniele chroń mnie od złego, a przede wszystkim od złych ludzi, którzy mnie otaczają.
 Stach: 03.04.2015, 19:42
 Święty Michale, Rafale i Gabrielu, wyrzucajcie złego ducha z serc naszych, z mojego, mojej żony Basi i całe rodziny. Szczególnie ducha kłótni, jątrzenia, zwady, łajdackich odzywek do męża i wszelkiego zła między nami, które sączy się od złego a my się nie bronimy i mamy też gęby umorusane złem KTÓŻ JAK BÓG! ŚWIĘTY MICHALE RATUJ NAS TERAZ I ZAWSZE !!! Bądź uwielbiony Jezu za wszystko, co nas spotyka na tej ziemi
 Anna: 21.03.2015, 20:36
 Święty Michale Archaniele proszę Cię o ochronę przed upadłymi aniołami oraz demonami. Abyś trzymał w opiece mnie,moich znajomych oraz rodzinę. Trzymaj zło z daleka aby nie sprowadziło mnie na złą drogę.
 Emilia: 16.03.2015, 03:43
 Swiety Michale Archaniole, dziekuję ci za twoją opiekę nad moją osobą ,dziekuje ci za opiekę w tym feralnym dniu nad Violą .Prosze miej mnie w opiece podczas mojej operacji i moje corki a takze moja Mame kazdego dnia. Strzez nas od wszystkiego co zle , a w szczególnosci od złych ludzi, tych ktorzy nam zle zycza. Umocnij mnie i moje córki w twojej wierze. Bóg zapłać.
 Halina: 06.03.2015, 10:59
 Proszę Cię Michale Archaniele,w osdsunięciu zła w mym życiu,bym znalazła pracę,i przyjaciela,pana sympatycznego,rozważnego.Opiekuj się moją rodziną
 piotr: 23.02.2015, 14:41
 Jest tyle zła na świecie i innych którym należy sięTwoja opieka , ale wspieraj mnie w moich prośbach bardzo cięproszę dopomóż mi
 grzesznik: 20.02.2015, 17:41
 Święty Michale Archaniele, proszę Ciebie o pomoc w znalezieniu pracy. Bo bez pracy zło samo przychodzi. To kwestia czasu.. Dziękuję
 Maria: 15.02.2015, 15:25
 Swiety Michale Archaniele bron mnie od zla ktore mnie otacza i moje dzieci
 Tisbit: 14.02.2015, 01:19
 Swiety Michale Archaniele dziekuje Ci za to ze stanąles w mojej obronie w tamta straszna noc,prosze Cie o pomoc w uwolnieniu od złych duchów,błagam ochraniaj mnie i moja rodzine
 Agniezka: 22.01.2015, 03:22
 Święty Archaniele Michale ,Proszę Miej w opiece moją córkę Angelikę moją Mamę Mnie i całą naszą Rodzinę Opiekuj się Nami, uchowaj od wszystkiego złego. Proszę opiekuj się moim Tata i Babcią którzy są już na sądzie Bożym Opiekuj się Nimi. Bóg Zapłać
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2015 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej