Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

     Któż, jak Bóg!

     Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

     W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

     We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

     Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

     W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

     KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

     Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

     Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

     Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

     Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

     Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

     Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

     IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

     Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).


ks. Michał Chorzępa
Aniołowie. Rozważania teologiczne Aniołowie. Rozważania teologiczne
Romano Guardini
Książka Romano Guardiniego jest próbą dotarcia do pierwotnego, nie zafałszowanego przez kulturę masową obrazu aniołów; do zrozumienia ich istoty i roli, jaką pełnią w Boskim objawieniu. Ponowne odkrycie w dzisiejszym świecie tych tajemniczych postaci, wypełnionych potęgą Boga, pomaga współczesnemu człowiekowi zrozumieć ich prawdziwe, chrześcijańskie znaczenie, odkryć ich utraconą wielkość... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Joanna: 07.08.2016, 07:03
 Św.Archaniele Michale pokaż mi drogę do szczęscia i spokoju mojej duszy
 lkrysia: 20.07.2016, 13:41
 Poproszę o miłość i opiekę dla mnie od Heńka
 Jola: 03.07.2016, 22:44
 kochany archaniele Michale,proszę cie o miłość Krzyska do mnie i małżeństwo z nim.dziekuję
 Bozena: 18.04.2016, 11:12
 Święty Michale Archaniele błagam Cię odsun ode mnie leki i strach pomóż mi uwierzyć w siebie
 krystyna: 17.04.2016, 16:31
 swiety MICHAELU PROSZE CIE SPOGLADAJ NA ME PROSBY KTORE DO CIEBIE KIERUJE PROSZE ABY DEMONY OPUSCILY DUSZE MOICH DZIECI I MOJA I MERZA IZEBY ODESZLY I NIGDY NIE WRACALY A TY STAN NA STRAZY ZDEPCZ I POWAL JE PRZEZWYCIERZ ZLO I BOGOSLAW MOJEJ RODZINIE OPIEKUJAC SIE NAMI W IMIE BOGA WSZECHMOGACEGO AMEN
 mama: 08.02.2016, 14:38
 Święty Michale Archaniele otaczaj nasze dzieci, wnuki i nas swoim ochronnym światłem zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy, gdziekolwiek będziemy. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Gosia: 28.01.2016, 13:08
 Święty Michale Archaniele i wszystkie święte Archanioły stojące u boku Pana naszego Jezusa Chrystusa, wzywam was na pomoc, przybądźcie z pomocą w moich sprawach, wy znacie moje błagania. Ratujcie nas teraz i zawsze, Mnie, moją rodzinę , bliskich i wszystkich Was Wzywających. Któż jak Bóg.
 Beata : 15.01.2016, 16:19
 Św michale archaniele proszę pomóż mi modlę się już od dawna i nikt mnie nie chcę wysłuchać może ty mi pomożesz uwolnij mnie od lęków błagam pomóż
 beti: 18.12.2015, 12:25
 św michale proszę chroń mnie od wszelakich pokus i zawsze stawaj w mej obronie
 mama : 05.12.2015, 22:46
 Swięty Michale Archaniele dziękuje za wszystkie prośby które zostały wysłuchane.Opiekuj się dalej nasza rodziną.
 Jola: 14.11.2015, 21:18
 Przestałam chodzić do kościoła,bo nowenna pomejańska odmówiona siedem razy nic nie dała,samotna pielgrzymka na Jasnej Górze i tysiąc innych nowenn tez nic nie dały. Miesiąc temu coś kazało m pójść do kościoła,wtedy był nawiedzony przez Twą figurkę.Wtedy ze łzami modliłam sie,że i tak mi nie pomożesz,bo jak zwykle nie zasłużyłam.A tu nagle wielekie zmiany od miesiąca!!Pogodziłam się ze siostrą,może zmienię mieszkanie i poznałam faceta z którym może coś wyjdzie.Przeczytałam jakie cuda czyni. modlitwa :święty M.A.,który w brzasku istnienia wybrałeś Boga.wstaw się za mnie do Stwórcy...Modlitwa czyni cuda.Błagam nie opuszczaj mnie po tylu latach bólu,łez i potwornego cierpienia
 Agnieszka: 13.11.2015, 00:18
 Swiety Archaniele ochraniaj mnie przed wszelkim zlem a przede wszystkim przed złym czlowiekiem ktory zabieral mi energie
 Edyta: 05.11.2015, 10:07
 Archaniele Michale, opiekuj się moim mężem. Czyń go niewidocznym dla Złego i odcinaj od wszelkiego zła. Zawsze na chwalę Bożą. Amen
 Edyta: 04.11.2015, 14:55
 Święty Michale Archaniele, opiekuj się moją rodziną. Otocz ochronnym płaszczem mojego męża, aby usłyszał głos swojego sumienia i sam postawił się w prawdzie Bożej. Odcinaj go o wszelkiego Złego, by mógł kroczyć droga, która wyznaczył mu Pan Bóg. Chroń moje dzieci przed złem tego świata, aby wyrosły na mądrych i wrażliwych ludzi według upodobania Boga Ojca. Opiekuj się mną, abym z męstwem na ustach i wiarą w sercu pomagała swoim bliskim, znajomym i spotkanym ludziom osiągnąć zbawienie. Zawsze z pokorą i na chwałę Bożą.
 mama: 25.10.2015, 20:45
 Święty Michale Archaniele dziękuje za moje prośby które zostały wysłuchane .Otaczaj nas swoim ochronnym światlem .Proszę o zdrowie i milosc w naszej rodzinie Amen.
 mama : 06.10.2015, 19:26
 Swięty Michale Archaniele błagam Cię aby moja synowa wraz z synem mogli cieszyc się dzieckiem które tak pragną mieć .Otaczaj ich ochronnym światlem .Proszę także o zdrowie dla syna.Dziękuje za otrzymane łaski.Amen.
 mama: 04.10.2015, 17:56
 Święty Michale Archaniele błagam otocz opieka moja córeczkę i jej syneczka, otocz opieka mojego syna, jego syneczka i synowa swoim ochronnym światłem. Daj im wszystkim zdrowie. Ulecz moje dzieci. Błagam o dobry wynik dla mojej córeczki. Dziękuję za otrzymane łaski.
 Małgorzata: 27.09.2015, 18:34
 ŚWIĘTY ARchaNIELE MICHALE ! Jestem sama na świecie , nie mam już rodziców ani męża ani dzieci .Źli ludzie krzywdzą mnie od wielu lat , tortury fizyczne i psychiczne .Obroń mnie przed nimi ! Ty masz taką moc ! Wzywam Twojego ratunku ! Ja nie jestem obojętna na ludzką krzywdę . Pomóż mi proszę natychmiast , bo mam 52 lata ! Ratunku ! AMEN
 JosephTef: 17.09.2015, 00:19
 Siemka Zerknął ktoś tą stronę i powiedział coś o jej wyglądzie? https://Awokado.co.pl/ - ta strona Wszedzie dobrze ale w domu najlepiej.
 Henryka: 13.07.2015, 20:56
 Sw.Michale Archaniele bron mnie przed złymi ludźmi ,ktorzy z zazdrości chca mnie zniszczyć
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2016 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej