Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki

św. Michał Archanioł

     Któż, jak Bóg!

     Pismo święte Starego Testamentu mówi o Archaniele Michale jako jednym z najpotężniejszych duchów niebieskich, Wodzu Izraela, który towarzyszy temu ludowi w jego dziejach (Dn 10,13.21; 12,1). Jeszcze więcej o nim mówią starotestamentalne księgi apokryficzne (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza). Michał w tych księgach występuje jako osoba pierwsza po Bogu. Jest Archaniołem, jednym z czterech najpotężniejszych duchów, księciem aniołów, obdarzonym szczególnym zaufaniem przez Boga i kluczami do nieba. On składa ofiarę na niebieskim ołtarzu Świętego Świętych; jest aniołem sprawiedliwości i sądu, aniołem łaski i zmiłowania, aniołem miłosierdzia Bożego. On wstawia się za Izraelitami, jest ich aniołem.

     W Liście św. Judy Apostoła pojawia się jako walczący z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła ukazany jest jako stojący na czele hufców niebieskich walczących zwycięsko z szatanem i jego zwolennikami.

     We wczesnochrześcijańskim piśmiennictwie (Tertulian, Orygenes, Hermas, Didymus) uchodzi za Księcia Aniołów; Archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem; jest aniołem Ludu chrześcijańskiego; On stoi u wezgłowia umierających a potem towarzyszy im w drodze do wieczności.

     Z tymi właśnie funkcjami złączył się, poczynając od XII wieku jego patronat nad kaplicami cmentarnymi.

     W ikonografii przedstawiano go także z wagą w ręku, do odmierzania dobrych uczynków. Już od wczesnych wieków chrześcijaństwa uważany jest za wodza a zarazem pogromiciela zbuntowanych aniołów; tak też przedstawia go najczęściej malarstwo w sztuce ikonograficznej.

     KULT świętego Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się. zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół - w dniu 8 maja. Z czasem Jego imię. weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

     Święty Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci srożący się gniew od ludu rzymskiego. Odtąd dżuma ustała.

     Oprócz tego znanych jest jeszcze kilka innych sanktuariów św. Michała w Kościele.

     Kościół Rzymski czcił św. Michała zawsze dnia 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela.

     Święty Michał Archanioł czczony jest jako Patron i protektor Kościoła świętego; zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona chorych.

     Święty Michał Archanioł jest patronem Austrii i Niemiec, a w Polsce patronem Małopolski i diecezji łomżyńskiej.

     Sługa Boży ks. Bronisław Markiewicz pod Jego imieniem założył dwa zgromadzenia zakonne: męski i żeński, którym zlecił wychowanie młodzieży, zwłaszcza opuszczonej i sierot (Księża Michalici i Siostry Michalitki).

     IMIĘ - W Polsce pod jego imieniem wybudowano ponad 300 kościołów; Jego imię nosili polscy królowie, biskupi, szlachta i lud. Do ostatnich lat było to imię powszechnie używane. Dzisiaj ponownie imię św. Michała nadaje się coraz cząściej na chrzcie świętym. Od tego imienia wzięło swoją nazwę aż 222 miejscowości w naszej Ojczyźnie.

     Kościół ponad 20 osobom tego imienia przyznał chwałę świętych lub błogosławionych, między innymi: Michał de Sanctis (1590-1625), Michał Garicoits (1797-1863), Michał Ghebre (1791-1855) misjonarz, Michał Rua (1837-1910), Michał Franciszek Cordero (1865-1910), Michał Pro (1891-1927).


ks. Michał Chorzępa


Aniołowie. Rozważania teologiczne Aniołowie. Rozważania teologiczne
Romano Guardini
Książka Romano Guardiniego jest próbą dotarcia do pierwotnego, nie zafałszowanego przez kulturę masową obrazu aniołów; do zrozumienia ich istoty i roli, jaką pełnią w Boskim objawieniu. Ponowne odkrycie w dzisiejszym świecie tych tajemniczych postaci, wypełnionych potęgą Boga, pomaga współczesnemu człowiekowi zrozumieć ich prawdziwe, chrześcijańskie znaczenie, odkryć ich utraconą wielkość... » zobacz więcej


      Wasze komentarze:
 Ela: 21.04.2015, 10:12
 Święty Michale Archaniele chroń mnie od złego, a przede wszystkim od złych ludzi, którzy mnie otaczają.
 Stach: 03.04.2015, 19:42
 Święty Michale, Rafale i Gabrielu, wyrzucajcie złego ducha z serc naszych, z mojego, mojej żony Basi i całe rodziny. Szczególnie ducha kłótni, jątrzenia, zwady, łajdackich odzywek do męża i wszelkiego zła między nami, które sączy się od złego a my się nie bronimy i mamy też gęby umorusane złem KTÓŻ JAK BÓG! ŚWIĘTY MICHALE RATUJ NAS TERAZ I ZAWSZE !!! Bądź uwielbiony Jezu za wszystko, co nas spotyka na tej ziemi
 Anna: 21.03.2015, 20:36
 Święty Michale Archaniele proszę Cię o ochronę przed upadłymi aniołami oraz demonami. Abyś trzymał w opiece mnie,moich znajomych oraz rodzinę. Trzymaj zło z daleka aby nie sprowadziło mnie na złą drogę.
 Emilia: 16.03.2015, 03:43
 Swiety Michale Archaniole, dziekuję ci za twoją opiekę nad moją osobą ,dziekuje ci za opiekę w tym feralnym dniu nad Violą .Prosze miej mnie w opiece podczas mojej operacji i moje corki a takze moja Mame kazdego dnia. Strzez nas od wszystkiego co zle , a w szczególnosci od złych ludzi, tych ktorzy nam zle zycza. Umocnij mnie i moje córki w twojej wierze. Bóg zapłać.
 Halina: 06.03.2015, 10:59
 Proszę Cię Michale Archaniele,w osdsunięciu zła w mym życiu,bym znalazła pracę,i przyjaciela,pana sympatycznego,rozważnego.Opiekuj się moją rodziną
 piotr: 23.02.2015, 14:41
 Jest tyle zła na świecie i innych którym należy sięTwoja opieka , ale wspieraj mnie w moich prośbach bardzo cięproszę dopomóż mi
 grzesznik: 20.02.2015, 17:41
 Święty Michale Archaniele, proszę Ciebie o pomoc w znalezieniu pracy. Bo bez pracy zło samo przychodzi. To kwestia czasu.. Dziękuję
 Maria: 15.02.2015, 15:25
 Swiety Michale Archaniele bron mnie od zla ktore mnie otacza i moje dzieci
 Tisbit: 14.02.2015, 01:19
 Swiety Michale Archaniele dziekuje Ci za to ze stanąles w mojej obronie w tamta straszna noc,prosze Cie o pomoc w uwolnieniu od złych duchów,błagam ochraniaj mnie i moja rodzine
 Agniezka: 22.01.2015, 03:22
 Święty Archaniele Michale ,Proszę Miej w opiece moją córkę Angelikę moją Mamę Mnie i całą naszą Rodzinę Opiekuj się Nami, uchowaj od wszystkiego złego. Proszę opiekuj się moim Tata i Babcią którzy są już na sądzie Bożym Opiekuj się Nimi. Bóg Zapłać
 Edyta: 07.01.2015, 14:24
 Św. Michale, mój Przyjacielu! Z całego serca dziękuję za to, że jesteś blisko mnie i mojej rodziny. Otaczasz nas Swoimi anielskimi skrzydłami i to jest piękne - na chwałę Bożą. Jak zawsze proszę, abyś pomagał mojemu mężowi. Wspieraj go dobrymi myślami, natchnieniami, wskazówkami, które pomogą być pokornym człowiekiem. Naucz go życia w miłości i bojaźni Bożej i czyń go niewidzialnym dla wszelkiego zła. Chroń moje dzieci i prowadź je ścieżkami Bożymi. Umacniaj w nas wiarę, nadzieję i miłość. Błogosławię Cię . Amen.
 mama: 02.01.2015, 18:28
 Święty Michale Archaniele ratuj moją rodzinę a w szczególnoścl mojego syna Łukasza
 Matka : 29.12.2014, 16:10
 Michale Archaniele proszę Cię aby mój syn i synowa mogli się cieszyc tak oczekiwanym upragnionym dzieckiem i mogli doczekać się swojego szczęścia błagam pomóz im .Amen
 Ela: 21.12.2014, 23:26
 Święty Michale Archaniele ratuj moją rodzinę a w szczególnoścl mojego syna Marcina
 ela: 19.12.2014, 12:07
 Święty Michale Archaniele uwolnij mego syna z opętania. Chroń go od złych mocy. Ratuj jego duszę
 teresa: 01.11.2014, 20:12
 Św Michale Archaniele broń mnie i moją rodzinę w walce ze złem i prowadz nas do naszego Pana abyśmy nie zbłądzili. Wyrzuć wszelkie zło które nas zniewala
 teresa: 01.11.2014, 10:54
 Św Michale Archaniele broń mnie i moją rodzinę w walce ze złem i prowadz nas do naszego Pana abyśmy nie zbłądzili. Wyrzuć wszelkie zło które nas zniewala
 MMK: 18.10.2014, 13:17
 michale archaniole prosze cię żebyś pomagał walczyć mi ze złem
 kamil: 07.10.2014, 15:17
 oooooo ale komentarze
 Anna: 29.09.2014, 23:00
 Moj ukochany Patronie w dniu Twojego Swieta prosze o deszcz lask nad nasza rodzina. Prosze o prace, zdrowie dla dzieci I uleczenie oczu dla Leo.Dzieki za opieke.
 
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]


Autor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2015 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej