Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
św. Hugon z Cluny

(1024 - 1109)

     Martyrologium Rzymskie wspomina 29 kwietnia św. Hugona, sławnego opata z Cluny. Pochodził z wielodzietnej burgundzkiej rodziny książęcej. Jego ojciec myślał o karierze rycerskiej dla syna. Ten jednak uciekł pod opiekę swego wuja, który był biskupem w Chalon-sur-Saone. Kiedy ojciec usiłował siłą odebrać go wujowi, Hugon skrył się w klasztorze benedyktynów w Cluny. Opactwo to przeżywało wówczas lata swojej świetności. Tam młody Hugon ukończył studia, odbył odpowiednią formację i w 1044 roku został wyświęcony na kapłana. Wyróżniał się niepospolitymi zaletami ducha. Już w młodym wieku został przeorem. Po śmierci opata Cluny Odiliona jego następcą został Hugon i kierował opactwem przez 60 lat!

     Angażował się w życie ówczesnego Kościoła, uczestnicząc m.in. w synodach we Francji i Italii oraz w misji rozjemczej między cesarzem niemieckim Henrykiem III a królem węgierskim Andrzejem I. Podróżował po całej Europie, przyjaźnił się z najwybitniejszymi postaciami Kościoła: świętymi Piotrem Damianem, Anzelmem, Leonem IX i Grzegorzem VII. Choć często opuszczał klasztor w Cluny, mocno zabiegał, aby zakonnicy żyli ściśle według reguły benedyktyńskiej. Zmarł 29 kwietnia 1109 roku.

     Kiedy 11 lat później papież Kalikst II odwiedził Chiny," zapoznawszy się z życiem i czynami opata, ogłosił go świętym. Wtedy też przeniesiono jego relikwie do kościoła w Cluny. Niestety, w 1562 roku hugenoci podczas wojen religijnych zniszczyli je. W Polsce imię św. Hugona jest używane bardzo rzadko. Ze znanych osób które je nosiły, warto wspomnieć ks. Hugona Kołłątaja.

Tekst pochodzi z Tygodnika

24 kwietnia 2011


Nennolina. Sześcioletnia mistyczka Nennolina. Sześcioletnia mistyczka
Maria Meo
Antonietta Meo (Rzym, 15 grudnia 1930 – 3 lipca 1937), Nennolina umarła, gdy miała zaledwie sześć i pół roku. Była obdarzona niezwykłą i fascynującą łaską, która pozwoliła jej osiągnąć szczyty życia duchowego, wręcz mistycznego.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej