Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jerozolima - Miasto ujawnienia się nowego Ludu Bożego - Kościoła

Podróż do Miasta

O Jerozolimie najczęściej, o czym była już mowa, wspomina Św. Łukasz. Czyni to zarówno w swojej Ewangelii, jak i w Dziejach Apostolskich.

Jeruzalem to dla trzeciego Ewangelisty widownia dziejów zbawczych z woli Boga i z wyboru Jezusa. Łączy epokę Izraela z epoką Kościoła. Z pierwszej z czterech Łukaszowych wzmianek o podróży Chrystusa do Jeruzalem dowiadujemy się, że wypełniają się dni zamierzone przez Boga i że Jezus sam świadomie i zdecydowanie idzie ku swemu przeznaczeniu, mimo oczekujących Go niebezpieczeństw.

Czterdzieści dni czekania

Dwa etapy historii zbawienia - etap Izraela i etap Kościoła - rozdziela od siebie czas oczekiwania (Dz 1,3), trwający symboliczne "czterdzieści dni". W tym czasie działalność związana koniecznie z rozwojem zbawczej historii przestaje się rozwijać: apostołowie muszą zostać w Mieście i tam w wierze i modlitwie trwać w oczekiwaniu początku nowej epoki. Czas oczekiwania wskazuje na nowość i doskonałość drugiego etapu. W nim Miasto będzie miejscem ujawnienia się nowego Ludu Bożego - Kościoła i punktem wyjścia misji apostolskiej do wszystkich ludów ziemi (Dz 1,8).

Dyptyk

Apostołowie pozostają w Jerozolimie zgodnie z wolą Jezusa. W ten sposób zapowiedź zesłania Ducha Świętego w mieście ma podwójną perspektywę: obietnicę Ojca w Starym Testamencie i obietnicę Syna w Nowym Przymierzu.

Przez wprowadzenie nakazu Jezusa pozostania w Jeruzalem, osiągnął Łukasz podwójny cel: teologiczny i literacki. Zgodnie z pierwszym zamiarem wszystkie główne wydarzenia zbawcze znalazły swe historiozbawcze wypełnienie w Jeruzalem. Zesłanie Ducha Świętego jest bowiem ukoronowaniem tego dzieła, musiało więc również wypełnić się w Świętym Mieście.

Dzięki wspomnianemu nakazowi Ewangelista zrealizował również cel literacki: Ewangelia i Dzieje stanowią przez to piękny dyptyk połączony motywem Jeruzalem. Ewangelia jest opisem podróży Jezusa z Galilei przez Samarię do Jeruzalem, gdzie dokonało się zbawcze dzieło (męka, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie Jezusa). Dzieje Apostolskie natomiast opisują zesłanie Ducha Świętego w Jeruzalem oraz podróż misyjną apostołów od Jeruzalem przez Samarię aż po krańce ziemi (Dz 1,8).

Pierwsze misje

W drugiej wzmiance o podróży nauczającego Jezusa (Łk3,22) Ewangelista pokazuje ją jako wzór podróży misyjnych Kościoła. Ta podróż jest włączona w Boże plany zbawienia. Święte Miasto Jeruzalem będzie miejscem męki, śmierci i uwielbienia Syna Człowieczego. Tu dokona się zbawienie, ale równocześnie tragedia Żydów i pogan, którzy odrzucą Jezusa. Do chwały musi Chrystus przejść przez cierpienie. Podróż ma charakter misyjny, bo w drodze do Jerozolimy nauczający Jezus przekracza granice Izraela i działa wśród Samarytan. Autor lokalizuje początek misji Kościoła w stolicy, podobnie jak wszystkie podstawowe czyny zbawcze Jezusa. Trzeci fragment dotyczący Jezusowej drogi (Łk 17,11) pokazuje, że w czasie Jezusa Jeruzalem jest punktem dojścia, w czasie Kościoła zaś będzie punktem wyjścia. Ostatni - streszcza w pewien sposób całą relację o podróży (Łk 19,11).

Obietnica mocy

Wiemy już, że Chrystusowi uczniowie mają w Jeruzalem oczekiwać zesłania "obietnicy Ojca". Zapowiedzi zesłania rozmieszczone są w obydwu dziełach Łukasza w sposób bardzo znamienny. Pierwsze sformułowanie zapowiedzi występuje w zakończeniu Ewangelii. Apostołowie otrzymują rozkaz wzywania do nawrócenia wszystkich narodów. Aby mogli wypełnić to trudne zadanie, obiecuje im Jezus "moc z wysoka" i "obietnicę Ojca". Drugie, prawie identyczne sformułowanie nakazu, zawarte jest w prologu do Dziejów, gdzie zostały streszczone wydarzenia opisane w ostatnim rozdziale Ewangelii.

Przewartościowanie znaczenia

Geograficzna Jerozolima od dojścia do niej Jezusa utraciła swą główną rolę pełnioną od Dawida po Nazarejczyka (Syna Dawida). Święty Paweł co prawda uda się jeszcze do niej, ale tylko po to, by odnieść tam składkę zebraną pomiędzy swymi Kościołami. Chociaż znaczenie miasta w sensie geograficznym zostanie przewartościowane, to jednak istotna treść zawarta w nazwie "Jerozolimy" nie ulegnie zatraceniu. "Jeruzalem Niebieska, Matka chrześcijan" (Gal 4,26) ma się bowiem pojawić w końcu czasów.

Ks. BOGDAN PONIŻY


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej