Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zadziwiający fenomen w sanktuarium Bra

W miejscowości Bra w diecezji turyńskiej znajduje się sanktuarium Matki Bożej. Od samego początku jego istnienia można zaobserwować niesamowity fenomen kwitnięcia w końcu grudnia drzew dzikich śliwek. Chociaż w tym czasie jest tutaj śnieg i mróz, to kwitnięcie w środku zimy powtarza się każdego roku od przeszło 680 lat i stanowi niewytłumaczalną zagadkę dla współczesnej nauki.

Drzewka "prunus spinosa" o kolczastych gałęziach, które rosną w tamtejszych okolicach, kwitną raz w roku wiosną. Przy łagodniejszym klimacie w marcu, przy surowszym w kwietniu. Zadziwiający wyjątek stanowi tylko grupa kilkunastu drzew tej samej odmiany, które rosną przy sanktuarium.

Zjawisko to jest skrupulatnie badane przez naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego. Zaczęto je badać już od XVI wieku, ale do dnia dzisiejszego pozostaje dla nich zagadką. Okazuje się, że drzewka "prunus spinosa" przy Sanktuarium są idealnie takie same jak te, które rosną w tej samej miejscowości i okolicy. Naukowcy stwierdzili, że nie ma przyczyn geofizycznych czy jakichś prądów elektromagnetycznych, których działanie mogłoby tłumaczyć to nadzwyczajne zimowe kwitnięcie. Rosną na tym samym rodzaju gleby i w dodatku na północnej stronie, gdzie ciepło i promienie słoneczne docierają w ograniczonych ilościach. Nie ma więc mikroklimatu, który sprzyjałby zaistnieniu tej przyrodniczej anomalii.

Dla ludzi wierzących jest to czytelny znak, który potwierdza autentyczność objawienia się Matki Bożej w tym miejscu 29 grudnia 1336 roku. Tego dnia wieczorem młodziutka mężatka Egidia Mathis, będąca w zaawansowanej ciąży, przebywała na peryferiach miejscowości Bra (prowincja Cuneo w diecezji turyńskiej). Kiedy przechodziła obok przydrożnej kapliczki Matki Bożej, dwóch młodych żołnierzy rzuciło się na nią z zamiarem dokonania gwałtu. Egidia, w desperackim geście obrony, chwyciła się figurki Matki Bożej wzywając Jej pomocy. W tej - wydawałoby się - beznadziejnej sytuacji, nagle z figurki wytrysnął strumień niezwykle silnego światła, który oślepił agresorów i tak ich przestraszył, że w wielkiej panice uciekli z miejsca zdarzenia. Właśnie wtedy objawiła się Matka Boża pocieszając i uspakajając Egidię, że niebezpieczeństwo już minęło. Objawienie trwało kilka minut. Skutkiem ogromnych przeżyć Egidia, zaraz po skończonym objawieniu, urodziła przed kapliczką dziecko. Owinęła je w szal i z trudem udało się jej dotrzeć do najbliższego domostwa. Wieść o tym, co się wydarzyło, rozniosła się lotem błyskawicy. Pomimo późnej godziny, tłumy ludzi zebrały się w miejscu objawienia na modlitwie. Rosły tam drzewa dzikich śliwek, które w jednym momencie pokryty się białymi kwiatami, chociaż działo się to 29 grudnia, a więc w środku mroźnej zimy.

Od tego czasu zjawisko to powtarza się w tym miejscu każdego roku i tego samego dnia - 29 grudnia.

Po kilku latach na miejscu objawień zostało zbudowane sanktuarium. W jego kronikach zostały odnotowane zastanawiające fakty. Czytamy w nich, że 29 grudnia 1877 r. drzewa wyjątkowo nie zakwitły. Pierwsze kwiaty pojawiły się dopiero 20 lutego 1878 r., a więc w dniu wyboru następcy papieża Piusa IX, Vincenzo Gioachino Pecchi, który przyjął imię Leona XIII.

Należy również zauważyć szczególny związek opisywanego zjawiska z Całunem Turyńskim, przechowywanym w tej samej diecezji, w katedrze turyńskiej. "Cudowne" drzewa sanktuarium kwitną od 29 grudnia przez dziesięć dni. Natomiast w 1898 r. kwitnienie, które zaczęło się jak zawsze 29 grudnia, przedłużyło się i trwało przez trzy miesiące, a więc przez cały czas publicznego wystawienia Całunu Turyńskiego. Właśnie wtedy fotograf Secondo Pia zrobił jego pierwszą fotografię i odkrył, że odbicie ciała Chrystusa jest negatywem fotograficznym.

Również 23 listopada 1973 r., kiedy Całun po raz pierwszy był prezentowany w telewizji, drzewa sanktuarium w Bra zakwitły właśnie w tym dniu, a nie jak zawsze 29 grudnia, i miały kwiaty przez całą zimę aż do wiosny. Podobna sytuacja powtórzyła się w 1978 r., kiedy Całun był publicznie wystawiony, i wśród milionów pielgrzymów był również arcybiskup krakowski ks. kard. Karol Wojtyła.

Kwitnące drzewa sanktuarium w Bra są znakiem wzywającym do nawrócenia, ale także symbolem wskazującym na Maryję, o której pisał już prorok Izajasz w słowach: "A wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzenia". W średniowiecznej ikonografii, którą można oglądać na portalach katedr takich jak Notre-Dame w Paryżu czy w Chartres, "drzewo Jessego" jest pokryte kwiatami. Głęboki jest więc symbolizm, który łączy kwiaty z Maryją. Kwitnące zimą drzewa sanktuarium w Bra są czytelnym znakiem obecności i miłości Matki Bożej, która - jak pisze św. Grignion de Montfort - "jest Rajem ziemskim nowego Adama (Chrystusa), który wcielił się tam za pomocą Ducha Świętego by działać w Nim niepojęte cuda. Maryja jest owym wielkim i cudownym światem Boga, pełnym niewypowiedzianych piękności i skarbów; jest wspaniałością, w której Najwyższy ukrył, jakby we własnym łonie, Syna Swego Jedynego, a w Nim wszystko, co najdoskonalsze i najkosztowniejsze".

Zatroskana o wieczny los wszystkich ludzi, Matka nasza - Maryja - chce zaprowadzić każdego człowieka do swojego Syna Jezusa Chrystusa, l dlatego daje nam liczne znaki swojego zatroskania i miłości, które równocześnie są wezwaniem do nawrócenia, czyli do pełnego zawierzenia Bogu. W różnych miejscach na kuli ziemskiej Maryja błaga nas: "Nawróćcie się, póki jeszcze jest czas! Nie porzucajcie Boga i wiary, bo największe niebezpieczeństwo dla ludzkości rodzi się z bezbożnictwa".

Stefan Piotrowski

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/1997Wasze komentarze:
 Iwona : 13.08.2015, 22:11
 KOCHAM CIĘ MATKO BOŻA !
 sylwia : 09.03.2015, 21:50
 Kocham Cie Mateczko *)zawsze chronilas Polske
 Janusz: 06.01.2015, 12:03
 Dziękuję, dziękuję, dziękuję-za wszystko.
 Ania: 29.09.2014, 22:18
 Maryjo proszę Cie o dobrego meza. Za mnie i moja kolezanke Jagode
 olga: 18.02.2013, 22:08
 Wierze Matko w Twoja pomoc. Uzdrow Mamo Moja Najdrozsza moje dziecko, daj mi wiare i nadzieje. Wybacz ze tak czesto oddalam sie od Ciebie Mamo i od Pana Jezusa. Potrzebuje Cie Mateczko, bez Ciebie nie dam rady. Ufam.
 kazik: 10.01.2013, 19:30
 czy w grudniu 2012 ROWNIEZ ZAKWITLY TE SLIWKI
 szaraczek: 06.01.2013, 15:52
 DZIEKUJE MATKO ZA URATOWANIE TEJ DZIEWCZYN Y I JEJ DZIECKA I TE DRZEWKA . RATUJ TEZ NAS BO SIŁ BRAKNIE BY ŻYĆ I RATUJ MATECZKO POLAKÓW PRZED PRZECIWSTAWIANIEM SIE BOŻYM PRAWOM I RATUJ NASZ KRAJ PRZED NĘDZĄ , ZNISZCZENIEM LUDZI ZIEMI GMO I ZWIERZĄT
 Danuta: 11.10.2012, 14:29
 Ukochana Matko, Pomóz mojej małej córeczce.
 kasia: 20.08.2012, 23:05
 MATECZKO...PRZEPRASZAM,ŻE WCIĄŻ UPADAM...CIĄGLE TE SAME GRZECHY...TYLKO TY MOŻESZ MI POMÓC...NIE OPUSZCZAJ MNIE...SAMA NIE DAM RADY..


 Maria: 29.07.2012, 12:16
 MATKO BOŻA PROSZĘ O OPIEKĘ , BŁOGOSŁAWIEŃSTWO I DARY DUCHA ŚWIĘTEGO DLA KINGI I PAWŁA ORAZ DLA CAŁEJ NASZEJ RODZINY
 wysłuchana: 20.07.2012, 22:54
 Maryjo, dziękuję za wszystkie wysłuchane prośby
 zrozpaczona matka: 20.07.2012, 22:41
 Matko Najświętsza pomóż odmienić syna. Odciągnij do od alkoholu i innych używek.
 Karolina: 08.07.2012, 12:15
 Matko Przenajświętsza miej nas w swojej opiece, prowadź przez życie, daj siłę wychować dzieci na dobrych ludzi. błogosław w codziennym życiu.
 pył ziemi : 10.03.2012, 15:47
 Co 10 sekund umiera 13 osób na świecie...Módlmy się za konających. JEŚLI URATUJESZ KOGOŚ OD PIEKŁA SWOJĄ MODLITWĄ, OFIARĄ I CIERPIENIEM W ŁĄCZNOŚCI Z MODLITWĄ, OFIARĄ I CIERPIENIEM JEZUSA I MARYI, TO TA DUSZA NIEUSTANNIE SIĘ ZA TOBĄ MODLI, WE DNIE I W NOCY :) . POMYŚL, ILE MOŻESZ MIEĆ TAKICH "ANIOŁÓW" , CO BĘDĄ CIEBIE WSPOMAGAĆ, DOKĄDKOLWIEK BĘDZIESZ PODĄŻAŁ? :)
 Ja: 14.02.2012, 07:32
 Dziękuję Ci za kwiaty, które zakwitły. Nie muszę błagać, bo Ciebie Matko wystarczy jedynie poprosić, zwierzyć się, bo Ty zawsze wysłuchujesz. Te kwiaty są od Ciebie. To widać wyraźnie.
 córka: 25.01.2012, 18:24
 Maryjo proszę Cię o łaskę dla mnie i bliskiej mi osoby na cały 2012 rok, a zwłaszcza pomóż nam podjąć ważną decyzję i błogosław nam w jej realizacji. Miej nas mocno w swojej Matczynej opiece. Z serca Ci dziękuję.
 miczel: 29.12.2011, 20:43
 Matko Boża Kwiatów - Maryjo, polecaj swojemu Synowi Jezusowi Chrystusowi moją rodzinę i mnie. Chcę oddać siebie i moją rodzinę w niewolę Waszej Królewskiej Opatrzności.
 Ola: 24.12.2011, 00:27
 Maryjo proszę w intencji pewnego chłopaka,który jest w więzieniu,o łaski,błogosławieństwo i dary Ducha Świętego dla niego oraz o wysłuchanie prośby,którą znasz.
  magda: 10.09.2011, 12:31
 Matko blagam pomoz cierpie zlituj sie nie mam dokad pojsc bylam juz wszedzie
 MARYJO TOBIE ODDAJĘ ZIEMIĘ POL: 05.07.2011, 07:54
 Jest takie miasto w górach, gdzie mieszkają górale, Indianie - Almolonga. Pola były kamieniste i rolnicy mieli małe zbiory, nic tylko usiąść i pić... tak było do czasu kiedy miejscowy ksiądz zawierzył Jezusowi. (okolo 1975 roku, co nie było tak dawno) 4 więzienia nie mogly pomieścić miejsowych pijaków. Dziś nie ma tam pijaków, więzień a wybudowano już 30 kościołów. Pytanie: jak można utzrymać 30 kościołów w takim małym miasteczku? Pola stały się bardzo urodzajne w jednej chwili i Almolonga jest dziś zapleczem żywnościowym dla dużej części Ameryki Południowej! 20 tysięczne miasteczko błogosławione przez Boga! http://www.juliesaffrin.com/art-WW-Apr-May3-04.htm
[1] [2] (3) [4] [5] [6]


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej