Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zadziwiający fenomen w sanktuarium Bra

W miejscowości Bra w diecezji turyńskiej znajduje się sanktuarium Matki Bożej. Od samego początku jego istnienia można zaobserwować niesamowity fenomen kwitnięcia w końcu grudnia drzew dzikich śliwek. Chociaż w tym czasie jest tutaj śnieg i mróz, to kwitnięcie w środku zimy powtarza się każdego roku od przeszło 680 lat i stanowi niewytłumaczalną zagadkę dla współczesnej nauki.

Drzewka "prunus spinosa" o kolczastych gałęziach, które rosną w tamtejszych okolicach, kwitną raz w roku wiosną. Przy łagodniejszym klimacie w marcu, przy surowszym w kwietniu. Zadziwiający wyjątek stanowi tylko grupa kilkunastu drzew tej samej odmiany, które rosną przy sanktuarium.

Zjawisko to jest skrupulatnie badane przez naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego. Zaczęto je badać już od XVI wieku, ale do dnia dzisiejszego pozostaje dla nich zagadką. Okazuje się, że drzewka "prunus spinosa" przy Sanktuarium są idealnie takie same jak te, które rosną w tej samej miejscowości i okolicy. Naukowcy stwierdzili, że nie ma przyczyn geofizycznych czy jakichś prądów elektromagnetycznych, których działanie mogłoby tłumaczyć to nadzwyczajne zimowe kwitnięcie. Rosną na tym samym rodzaju gleby i w dodatku na północnej stronie, gdzie ciepło i promienie słoneczne docierają w ograniczonych ilościach. Nie ma więc mikroklimatu, który sprzyjałby zaistnieniu tej przyrodniczej anomalii.

Dla ludzi wierzących jest to czytelny znak, który potwierdza autentyczność objawienia się Matki Bożej w tym miejscu 29 grudnia 1336 roku. Tego dnia wieczorem młodziutka mężatka Egidia Mathis, będąca w zaawansowanej ciąży, przebywała na peryferiach miejscowości Bra (prowincja Cuneo w diecezji turyńskiej). Kiedy przechodziła obok przydrożnej kapliczki Matki Bożej, dwóch młodych żołnierzy rzuciło się na nią z zamiarem dokonania gwałtu. Egidia, w desperackim geście obrony, chwyciła się figurki Matki Bożej wzywając Jej pomocy. W tej - wydawałoby się - beznadziejnej sytuacji, nagle z figurki wytrysnął strumień niezwykle silnego światła, który oślepił agresorów i tak ich przestraszył, że w wielkiej panice uciekli z miejsca zdarzenia. Właśnie wtedy objawiła się Matka Boża pocieszając i uspakajając Egidię, że niebezpieczeństwo już minęło. Objawienie trwało kilka minut. Skutkiem ogromnych przeżyć Egidia, zaraz po skończonym objawieniu, urodziła przed kapliczką dziecko. Owinęła je w szal i z trudem udało się jej dotrzeć do najbliższego domostwa. Wieść o tym, co się wydarzyło, rozniosła się lotem błyskawicy. Pomimo późnej godziny, tłumy ludzi zebrały się w miejscu objawienia na modlitwie. Rosły tam drzewa dzikich śliwek, które w jednym momencie pokryty się białymi kwiatami, chociaż działo się to 29 grudnia, a więc w środku mroźnej zimy.

Od tego czasu zjawisko to powtarza się w tym miejscu każdego roku i tego samego dnia - 29 grudnia.

Po kilku latach na miejscu objawień zostało zbudowane sanktuarium. W jego kronikach zostały odnotowane zastanawiające fakty. Czytamy w nich, że 29 grudnia 1877 r. drzewa wyjątkowo nie zakwitły. Pierwsze kwiaty pojawiły się dopiero 20 lutego 1878 r., a więc w dniu wyboru następcy papieża Piusa IX, Vincenzo Gioachino Pecchi, który przyjął imię Leona XIII.

Należy również zauważyć szczególny związek opisywanego zjawiska z Całunem Turyńskim, przechowywanym w tej samej diecezji, w katedrze turyńskiej. "Cudowne" drzewa sanktuarium kwitną od 29 grudnia przez dziesięć dni. Natomiast w 1898 r. kwitnienie, które zaczęło się jak zawsze 29 grudnia, przedłużyło się i trwało przez trzy miesiące, a więc przez cały czas publicznego wystawienia Całunu Turyńskiego. Właśnie wtedy fotograf Secondo Pia zrobił jego pierwszą fotografię i odkrył, że odbicie ciała Chrystusa jest negatywem fotograficznym.

Również 23 listopada 1973 r., kiedy Całun po raz pierwszy był prezentowany w telewizji, drzewa sanktuarium w Bra zakwitły właśnie w tym dniu, a nie jak zawsze 29 grudnia, i miały kwiaty przez całą zimę aż do wiosny. Podobna sytuacja powtórzyła się w 1978 r., kiedy Całun był publicznie wystawiony, i wśród milionów pielgrzymów był również arcybiskup krakowski ks. kard. Karol Wojtyła.

Kwitnące drzewa sanktuarium w Bra są znakiem wzywającym do nawrócenia, ale także symbolem wskazującym na Maryję, o której pisał już prorok Izajasz w słowach: "A wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzenia". W średniowiecznej ikonografii, którą można oglądać na portalach katedr takich jak Notre-Dame w Paryżu czy w Chartres, "drzewo Jessego" jest pokryte kwiatami. Głęboki jest więc symbolizm, który łączy kwiaty z Maryją. Kwitnące zimą drzewa sanktuarium w Bra są czytelnym znakiem obecności i miłości Matki Bożej, która - jak pisze św. Grignion de Montfort - "jest Rajem ziemskim nowego Adama (Chrystusa), który wcielił się tam za pomocą Ducha Świętego by działać w Nim niepojęte cuda. Maryja jest owym wielkim i cudownym światem Boga, pełnym niewypowiedzianych piękności i skarbów; jest wspaniałością, w której Najwyższy ukrył, jakby we własnym łonie, Syna Swego Jedynego, a w Nim wszystko, co najdoskonalsze i najkosztowniejsze".

Zatroskana o wieczny los wszystkich ludzi, Matka nasza - Maryja - chce zaprowadzić każdego człowieka do swojego Syna Jezusa Chrystusa, l dlatego daje nam liczne znaki swojego zatroskania i miłości, które równocześnie są wezwaniem do nawrócenia, czyli do pełnego zawierzenia Bogu. W różnych miejscach na kuli ziemskiej Maryja błaga nas: "Nawróćcie się, póki jeszcze jest czas! Nie porzucajcie Boga i wiary, bo największe niebezpieczeństwo dla ludzkości rodzi się z bezbożnictwa".

Stefan Piotrowski

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/1997Wasze komentarze:
 rycerz NIEPOKALANEJ: 05.07.2011, 05:53
 W pewnej wsi pewien rolnik spojrzał na swoje pole i rzekł w swoim sercu...te pole oddaję TOBIE JEZU I RÓB CO CHCESZ Z NIM, ROZPORZĄDZAJ JAK CHCESZ...przyszły przymrozki i w tej wsi -7 i wszystkie pola z truskawkami przymarzły...jemu też...a mimo to kwiaty wydały owoce i zebrał ponad 700 kg truskawek... [:)] W BOGU WSZYSTKO SIĘ ODRADZA MIMO TEGO , IŻ JEST TO NIELOGICZNE ( u tego rolnika było też -7 a cudownie zakwitły [:)] )
 anna: 04.07.2011, 17:18
 dziękuję za wszystko i proszę o jedno.
 Bożena: 23.06.2011, 21:09
 Matuchno Kochana Ty Wiesz o co CIĘ proszę
 matka: 21.05.2011, 18:17
 Matko Boza blagam Cie w intencji szybkiego powrotu do zdrowia dla mnie i moich dzieci z kilku powaznych chorob. Prosze tez w intencji dzieci,by zawsze mieli dobra prace,by byli bli Bog zaplac za modlitwe.
 Luke: 17.05.2011, 17:44
 Tak, w 2010 roku cudowne drzewka zakwitły. Osobiście napisałem maila na oficjalny internetowy gminy Bra i otrzymałem pozytywną odpowiedź. :)
 MALENKA: 05.05.2011, 09:37
 MATKO BOZA PROSZE CIE WYPRASZAJ NAWROCENIE DLA CALEJ MOJEJ RODZINY I UZDROWIENIE Z CHOROBY ALKOHOLOWEJ
 Joanna: 03.05.2011, 21:52
 Matko Jezusa prosimy cie o laske , nie opuszczaj nas w trudnych chwilach. Panie niech sie wola twoja stanie Amen
 Wanda: 01.05.2011, 22:08
 Czy w Tym roku śliwy tez nie zakwitły ?
 Depeche: 01.05.2011, 21:09
 Tutaj wiele osob cierpi ale Najswietsza Panna przyjdzie wam z pomoca.Ona nikogo nie odrzuci jest szafarka wszystkich lask.Polecam koronke do Milosierdzia Bozego i rozaniec.Pozdrawiam.


 Wanda: 01.05.2011, 13:51
 Czy w Tym roku śliwy tez nie zakwitły ?
 Bogdan: 30.04.2011, 22:14
 Bóg jest miłością Ewangelia św.Jana 3:16
 Bogdan: 30.04.2011, 10:14
 Jak można wierzyć demonowi .Nie ma innego imienia dzięki któremu można być zbawionym jak Jezus Chrystus to są słowa Św. Piotra Apostoła zobacz Dzieje Apostolskie rozdział 4 werset 12.On kieruje nasz wzrok tylko na Jezusa Chrystusa tak jak inni autorzy Nowego Testamentu.Ale jeśli wierzysz INNEJ EWANGELII podczas gdy innej nie ma to przeczytaj mocne słowa Św.Pawła Apostoła w liście do Galacjan rozdział 1 wersety od 6 do 10 .Cała Ewangelia przekazana przez Apostołów jest CHRYSTOCENTRYCZNA .Zacznij wreszcie wierzyć Ewangelii Jezusa Chrystusa.Sięgnij po Słowo Boże i TRAKTUJ JE JAK SŁOWO BOŻE.Kogo bardziej należy słuchać Boga czy ludzi Dzieje Apostolskie rozdział 4 werset 19 (słowa św. Piotra Apostoła) BÓG Was kocha Ewagelia Św. Jana Apostoła Rozdział 3 werset 16.Ponad Jego miłość nie ma większej Modlę się aby Pan Bóg otworzył oczy twojego serca i aby Jezus Chrystus Jego Umiłowany Syn JEDYNY ZBAWICIEL STAŁ SIĘ TWOIM OSOBISTYM ZBAWICIELEM nie pokładaj ufności swojego zbawienia w kimś innym gdyż nie dano nam ludziom innego imienia w którym możemy być zbawieni tylko JEZUS CHRYSTUS.Błogosławię Cię w tym jedynym imieniu które zbawia w JEZUSIE CHRYSTUSIE.
 maria: 11.04.2011, 01:13
 Mateczko Boża otocz opieką moją rodzinę i pomóż w kłopotach. Królowo Rodzin módl się za nami.
 Baltazari: 22.03.2011, 01:12
 Czy to prawda, że w tym roku ta śliwa nei zakwitła?
 Doktor: 11.03.2011, 08:14
 Matko, zrób coś, żeby ten ciemny lud przestał się zajmować pierdołami, poszedł do szkoły i uwierzył, że nikt nie siedzi nad ich życiem tylko sami nim sterują. Amen.
 ANNA: 07.02.2011, 15:27
  Mamo moja-jestem na dnie piekla-pomoz mi uprosic u syna Twojego powrot do zywych Nie daje rady-boje sie! Odbierz mi ten straszny lek,ktory mnie paralizuje Tak bardzo chce wierzyc,ze to wszystko przeminie.......
 Beata: 23.01.2011, 20:13
 Matko Najświętsza uproś łaskę uzdrowienia dla mojej córeczki
 Monika: 27.12.2010, 23:24
 Matko Moja, Kocham Cię i dziękuje...
 Agnieszka: 19.11.2010, 22:42
 Matko Najświętsza proszę ażebyś nigdy nie opuszczała mojej rodziny bo bardzo Cię potrzebujemy.Uproś u syna swojego łaske nawrócenia dla mojego męża.Módl się za nami grzesznymi.
 KAZIMIERZ: 10.10.2010, 15:59
 MARYJO SPRAW ABY ŁASKA TWOJA NIGDY NIE OPUSZCZAŁA MOJEJ RODZINY I CHROŃ MNIE PRZED ZŁYM ŚWIATEM ORAZ SPRAW ABY MIŁOŚĆ ZAWSZE ZWYCIĘŻAŁA I DAJ NAM TAK POTRZEBNE ZDROWIE
[1] [2] [3] (4) [5] [6]


Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej