Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niesakramentalna miłość, wierność i uczciwość

Jerzy Grzybowski

Niesakramentalna miłość, wierność i uczciwość

Wydanie: Częstochowa 2007
ISBN: 978-83-7256-904-2
Ilość stron:  216
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: POMOC

Sugerowana cena wydawcy: 18.00 zł Nasza cena: 16.20 zł

     Opis:

     We wstępie do swej najnowszej książki autor napisał: Potrzebna jest jasna wykładnia duszpasterstwa niesakramentalnych. To duszpasterstwo nie przyklepuje krzywdy rozbitych rodzin, nie przyklepuje grzechu. Nie może oznaczać spokojnej przystani dla - nie cofnę się przed drastycznym porównaniem - małżeńskich Judaszy, którzy chodzili z Jezusem, jadali z Nim, a potem go zdradzili.

     Duszpasterstwo niesakramentalnych nie jest spokojną przystanią budowania swojego bycia "w porządku" z Panem Bogiem, z jednym wyjątkiem - a mianowicie, niemożliwością przystępowania do Komunii św. Nie jest miejscem rozwijania samej tylko pobożności. Bardzo łatwo pobożnością zagłuszyć głos sumienia, wmawiać sobie, że przecież się spełnia wszystkie zalecenia Kościoła dla małżeństw niesakramentalnych, a Kościół naucza, że niesakramentalni nie są poza Kościołem, ale nawet go tworzą.

     Tak, tworzą go w sposób bardzo szczególny wtedy, kiedy stają w nim w prawdzie przed Bogiem i w prawdzie przed samym sobą.

     Chciałbym, by ta książka pomogła stawać w prawdzie przed samym sobą wszystkim, którzy rozstali się ze swoimi współmałżonkami, którzy zawarli nowe związki, uważają, że są w porządku, ale i była pomocna dla tych, którzy pragną głębokiego, prawdziwego pojednania i doświadczenia miłosierdzia Bożego.

     Recenzje książki:

Bóg nie rezygnuje z człowieka
- poradnik dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

     Mentalność współczesnego świata niesie ze sobą kryzys instytucji małżeństwa. Dziś na "topie" jest wszystko to, co jest łatwe i przyjemne. Nie dziwi zatem fakt, iż sakramentalne małżeństwo staje się tylko instytucją, związkiem pozbawionym odniesień do źródła miłości małżeńskiej, którym jest Bóg. Te i inne przyczyny stają się podstawą rozpadu małżeństw sakramentalnych oraz tworzenia się powtórnych, które są już małżeństwami niesakramentalnymi.

     Związki niesakramentalne nie są związkami łatwymi, ale realnie istnieją. Należy sobie uświadomić, że tworzą je normalni ludzie, którzy także potrzebują bliskości, zrozumienia i miłości… Większość z nich zdaje sobie sprawę z tego, że są nie w porządku w relacji do Boga, ale mimo wszystko pragną być jak najbliżej Niego.

     Autor, Jerzy Grzybowski jest człowiekiem, któremu leży na sercu dobro, które emanuje od ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. Wraz z żoną jest współzałożycielem stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie, które zajmuje się także problemem związków niesakramentalnych.

     Warto wspomnieć o tematach, które podejmowane są na łamach tej lektury. Autor odpowiada na pytania takie jak: "czy w drugim związku jest łatwiej?", "czy miłość ci wszystko wybaczy?", "co przeżywają dzieci?", "czy zawsze ratować na siłę?"

     Książka ta jest rzetelną publikacją nie tylko z faktu samych wypowiedzi autora na powyższe tematy, ale także, a może przede wszystkim dlatego, że jest ona w bardzo dużej mierze uzupełniona listami osób żyjących w powtórnych związkach. Dzięki takiemu układowi treści książka ta nie jest "suchym" wywodem, ale interesującą lekturą poświadczoną przez osoby, które zetknęły się z problemem związków niesakramentalnych.

Anna Włodarczuk

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej