Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Depresja u dzieci i młodzieży

Jose Collados Zorraquino

Depresja u dzieci i młodzieży

Wydanie: Kraków 2002
ISBN: 83-89167-00-X
Ilość stron:  188
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: eSPe

Sugerowana cena wydawcy: 19.20 zł Nasza cena: 18.24 zł

     Opis:

     "Są dzieci, które są nieszczęśliwe, mówią mało o swoich sprawach, są bardzo nerwowe, efekty ich nauki są znikome, jedzą i śpią mało... Są to objawy depresji". Depresja jest dziś poważnym problemem; choruje na nią ponad 10% ludności i coraz częściej dotyka ona dzieci i młodzież.

     Przyczyną tego są zachowania rodziców (i dorosłych w ogóle), zdominowane przez żądzę supremacji i rywalizacji. Rodzice, którzy sami są przepracowani, programują czas swych pociech, nie licząc się z ich propozycjami, inicjatywami. Z drugiej strony szkoła - ze swoją obsesją na punkcie sukcesów w nauce - wywołuje strach przed porażką, który uważany jest za główną przyczynę wyobcowania i niektórych objawów depresji. Ponadto liczne zajęcia pozaszkolne (sport, języki, muzyka...) zabierają dzieciom czas, który powinien być przeznaczony na zabawę.

     Niniejsza książka może pomóc Czytelnikowi - szczególnie młodemu - odnaleźć szczęśliwość człowieka, który jest zadowolony z siebie mimo przeciwności, trudności czy nawet upadków; może pomóc zobaczyć, że warto jest żyć i dążyć do upragnionego celu...

     Recenzje książki:

Depresja - bardzo smutne dzieciństwo...

     "Są dzieci, które są nieszczęśliwe" - słowa te stanowią motto przewodnie książki Depresja u dzieci i młodzieży. Kwestia poruszana przez autora, a mianowicie problemy emocjonalne nieletnich, jest obecnie jednym z ważniejszych zagadnień współczesnej myśli pedagogicznej.

     Jak się dowiadujemy, depresja - którą do tej pory rozpoznawano i przypisywano w szczególności ludziom dorosłych - dotyczy również dzieci. Co bardziej przerażające, często przez długi czas choroba ta nie jest dostrzegana przez rodzinę dziecka i jego najbliższych lub jej symptomy są bagatelizowane. Prowadzi to w skrajnych przypadkach do sytuacji bardzo tragicznych, których bynajmniej nie jest tak mało - do samobójstw.

     Autor zwraca uwagę na podstawowe symptomy stanu depresyjnego u nieletnich i tłumaczy, co może przyczynić się do ujawnienia i rozwoju tej choroby, która jak się okazuje, zbiera coraz większe żniwo u coraz młodszych dzieci. Zorraquino wskazuje związki między stresem i jego konsekwencjami również w kontekście zachowań przenoszonych ze świata dorosłych, takich jak rywalizacja i żądza supremacji.

     W siedmiu zwięźle napisanych rozdziałach z perspektywy wychowawczej zanalizowane są główne zagadnienia związane z depresją. Znajdziemy tu rozróżnienia terminologiczne z dziedziny pedagogiki i psychologii, niezbędne do zrozumienia problemu. Kluczowe będą tu terminy: smutek, "dołek", ale również emocje, uczucia, nastrój czy lęk. Następnie dowiemy się podstaw dotyczących procesu diagnozowania depresji i jej klasyfikacji (tradycyjna, według APA oraz OMS), znajdziemy informacje dotyczące przyczyn depresji i czynników ją wywołujących, a także charakterystykę terapeutycznych środków antydepresyjnych, by na końcu, jak pisze autor, "odnieść problem do płaszczyzny wychowawczej w rodzinie i szkole".

     Celem, który przyświecał autorowi, była chęć niesienia pomocy dzieciom i młodzieży. Dlatego szczególnie cenne są rozdziały poświęcone proponowanym terapiom i kuracjom, a zwłaszcza rozdział poświęcony działalności terapeutycznej rodziny i szkoły, która, jak się okazuje, jest nieocenionym podparciem dla rozwiązań medycznych.

     Pozycja ta jest znakomitym źródłem wiedzy dla pedagogów, psychologów, nauczycieli, a w szczególności dla rodziców. Autor wykazał się bardzo dużą kompetencją i znajomością różnorodnej fachowej literatury, co stanowi dodatkowy walor tej książki.


Sylwia Boguta

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej