Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Egzorcyzmy, opętanie, demony

ks. Aleksander Posacki SJ

Polecamy
Egzorcyzmy, opętanie, demony

Wydanie: Radom 2005
ISBN: 83-89862-43-3 
Ilość stron: 180
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Polwen

Sugerowana cena wydawcy: 16.90 zł Nasza cena: 16.05 zł

     Opis:

     "Ojciec Aleksander Posacki SJ wskazuje na różne formy obecności kultu Zła we współczesnej kulturze, rozrywce, a nawet nauce. Jego rzetelna, zdyscyplinowana analiza nie budzi wątpliwości, rozświetlając wiele zakamarków mrocznej duszy współczesnego człowieka." (ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński kierownik Katedry Katolickiej Nauki Społecznej Papieska Akademia Teologiczna, Kraków)

     "Ta walka z szatanem, którą wyraża postać Michała Archanioła, jest aktualna także i dziś, ponieważ szatan nadal żyje i działa w świecie. W rzeczywistości zło, jakie się w nim znajduje, nieład w naszym społeczeństwie, zamęt w człowieku i pęknięcie wewnętrzne, którego ofiarą się stał, nie są jedynie konsekwencją grzechu pierworodnego, lecz także skutkiem nękających i ukrytych działań szatana, który zastawia pułapkę na równowagę moralnączłowieka". (Jan Paweł II, w czasie pobytu w sanktuarium św. Michała Archanioła w prowincji Foggia, 24 maja 1987)

     Recenzje książki:

Uporządkowana wiedza o szatanie i egzorcyzmach

     Mimo, że dobrych książek o egzorcyzmach jest coraz więcej, temat ten wciąż wzbudza liczne kontrowersje i narosło wokół niego wiele błędnych przekonań. Tym razem uporządkować wiedzę o szatanie i egzorcyzmach postanowił w swojej najnowszej książce wybitny polski demonolog, o. dr Aleksander Posacki.

     Wydaje się, że główny problem z naszą pospolitą wiedzą o tych sprawach polega na tym, że wiele osób zamiast odwołać się do tego, co o szatanie mówi zdrowa teologia, tworzy sobie własne - najczęściej błędne - pojęcia na ten temat. Z drugiej strony – co zauważa także w swojej książce o. Posacki - brakuje konkretnych opracowań teologicznych, o szatanie coraz mniej słyszymy też z ambony. Jednocześnie pseudonaukowe programy w stylu "Nie do wiary" promują fałszywy obraz zjawiska zniewolenia przez złego ducha i kreują "świeckich egzorcystów" (radiestetów czy magów innej maści, którzy mieliby wypędzać szatana przy użyciu białej magii, co w konsekwencji doprowadza do jeszcze głębszych problemów).

     Ojciec Posacki w pozycji pod tytułem "Egzorcyzmy, opętanie, demony" stara się te sprawy ukierunkować i wprowadzić porządek do naszej wiedzy na temat zniewoleń przez złego ducha.

     Wprowadzenie do książki nosi znaczący tytuł: "Kim jest szatan? Dogmaty i kontrowersje". W rozdziale tym znajdziemy odwołanie do kontrowersyjnego przypadku Anneliese Michel, studentki, która zmarła rzekomo na skutek błędów w rozeznaniu egzorcyzmu. Na podstawie tego przypadku nakręcono niedawno wyświetlany w naszych kinach film "Egzorcyzmy Emily Rose", a Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne opublikowało dokumentalną książkę, którą wkrótce również omówimy w naszym serwisie.

     Dalsza część wprowadzenia omawia dyskusje teologiczne o szatanie (warto podkreślić, że o. Posacki w bardzo przystępny sposób wyjaśnia błędy niektórych współczesnych teologów), postać szatana w Piśmie Świętym, oficjalną naukę Kościoła o szatanie i demonach oraz wskazuje na braki w duszpasterstwie dotyczące egzorcyzmów.

     Szczególnie ta ostatnia kwestia, omawiana nie tylko w tym rozdziale, stanowi ogromny atut tej książki. Nasz demonolog przypomina, że już sam Chrystus dokonywał egzorcyzmów, a dziś często te praktyki odrzuca się i zapomina o nich. O. Posacki odwołuje się tutaj ponownie do przypadku A.Michel i wskazuje jak bardzo destrukcyjny wpływ na decyzje niemieckiego episkopatu miała nagonka medialna, spowodowana śmiercią studentki.

     Kolejna część książki (czyli właściwy pierwszy rozdział) ma formę lekko encyklopedyczną i służy wyjaśnieniu podstawowych pojęć, takich jak: diabeł, demony, demonologia, Belzebub, walka duchowa, Lucyfer.

     Rozdział drugi omawia (znów na sposób encyklopedyczny, co nie znaczy, że mniej ciekawy, ponieważ książkę czyta się doskonale) kwestie egzorcyzmów, rytuałów egzorcystycznych, marginalizacji posługi egzorcysty i znaczenia demonologii wśród nauk teologicznych, opętania, odmiennych stanów świadomości oraz niezwykle ciekawego tematu cienia (demonolog ma tu na myśli metaforę zła i śmierci, którą błędnie przedefiniowała psychoanaliza i neognoza).

     Trzeci rozdział nosi wymowny tytuł "Jak działa w wymiarze społecznym?" (autor oczywiście ma na myśli działanie szatana). Omawia on tematy antychrysta, satanizmu, La Veya (twórcy Kościoła Szatana), Biblii Szatana oraz pentagramu.

     Książka zakończona jest artykułem ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, poświęconym tematyce szatana w Biblii.

     Podsumowując, naprawdę zachęcam do lektury tej książki, gdyż warto wprowadzić porządek i więcej zdrowej teologii do naszej wiedzy o szatanie, opętaniu i egzorcyzmach. Na takich właśnie podstawach, jakie daje ta książka, powinniśmy budować nasze przekonania w tej tematyce.


Paweł Królak


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego a PauloModlitwa do św. Wincentego a Paulo

Litania do św. Wincentego a PauloLitania do św. Wincentego a Paulo

Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?Jakim chciałbym być mężem, patrząc na swojego ojca? Jaką chciałabym być żoną, patrząc na swoją matkę?

Częsta komunia prowadzi do dewocji?Częsta komunia prowadzi do dewocji?

Powrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dniPowrót z noworodkiem ze szpitala do domu - pierwsze dni

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej