Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
O odwadze

o. Leon Knabit OSB

Polecamy
O odwadze

Wydanie: Kraków 2005
ISBN: 83-240-0540-4 
Ilość stron:  76
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Znak

Nasza cena: 15.00 zł

     Opis:

     O naszych czasach mówi się, że grzechy sprzedają się w nich lepiej niż cnoty. Niezrażony podobnymi opiniami ojciec Leon Knabit stara się mówić o dobru, które krok po kroku zmienia świat, i nadziei, która może rozproszyć rozmaite lęki. Nowa książka - kontynuacja rozmowy O radości - też jest tego dowodem. Refleksje w niej zawarte przenika jedno zasadnicze pytanie: czy odwaga - zarówno ta potrzebna na co dzień, jak i ta prowadząca do czynów heroicznych - jest czymś wyjątkowym, czy też każdy z nas, jeśli tylko dobrze poszuka, może ją w sobie odnaleźć?

     Recenzje książki:

Odważyć się być odważnym

     Dlaczego odwaga ma takie znaczenie? Czy dzisiaj trudno zdobyć się na odwagę? Ta jedna z cnót, która kojarzy się z walecznym heroizmem walczących patriotów jest głównym tematem malutkiej książeczki, która stanowi zapis rozmowy z o. Leonem Knabitem. Okazuje się, że współczesny człowiek też ma możliwość dokonania heroicznych czynów, które są równie istotne jak te codzienne malutkie czyny odważne.

     Uwolnienie się od rozmaitych obaw, powszednich lęków jest jednym z działań człowieka, które czynią go odważnym. Wiele sfer życia daje człowiekowi wybór, który wiąże się z obroną własnych przekonań, ze stanięciem w prawdzie. Dzieje się tak w rodzinie, szkole, pracy, polityce. Są to małe-wielkie czyny heroiczne. Choć tak różne od tych, podczas których ratujemy czyjeś życie, to jednak tak samo odważne.

     Ta publikacja jest również opowieścią o życiu ojca Leona Knabita, który mówiąc o odwadze opowiada o własnych aktach odwagi. Z właściwą sobie błyskotliwością oraz poczuciem humoru czyni książkę przyjemną lekturą o ważnym i trudnym temacie. Mowa jest o lęku przed śmiercią, wojną, obawą przed przyszłością i o los chrześcijanina, lęku przed utratą pracy.

     Ktoś, kto potrafi zapomnieć o sobie jest bohaterem. Właściwie wtedy stać go na bohaterski czyn. Przytaczając przykłady z życia autor pokazuje kiedy człowiek jest odważny i bohaterski, a kiedy niepotrzebnie szarżuje.

     Odwaga jest zagadnieniem niezwykle trudnym. Oddzielenie odwagi od niepotrzebnego heroizmu jest sprawą bardzo indywidualną. Choć odwaga wymaga wielkiej pracy nad sobą, to jednak warto ją podjąć.

     Książka niesie ze sobą ogromną nadzieję, że dobro zmienia świat. Współczesny człowiek nie musi poddawać się złu, które paraliżuje i wywołuje strach. Wiara daje siłę, by ten lęk przezwyciężyć i zdobyć się na odwagę, by żyć odważnie.


Elżbieta Jasińska

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej