Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Władza uderza do głowy

     Jezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie. Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania. (Mt 16,21-27)

     Władza niejednemu już uderzyła do głowy. Mamy wiele przykładów, jak to niejeden porządny wcześniej człowiek, doszedłszy do władzy, stał się sługą diabła. Mówi się potocznie, że stracił twarz, a my powiemy, że zniszczył w sobie obraz Boga. Możliwość decydowania o losach innych ludzi, uzyskana czy to na drodze demokratycznych wyborów, czy dzięki partyjnym koteriom, sile pieniądza, czy wreszcie na mocy kościelnych dekretów i bulli, upaja jak narkotyk.

     Czy zachłyśnięciu władzą uległ w pewnym momencie również św. Piotr, gdy dowiedział się o swojej szczególnej pozycji wśród Apostołów? Chciał bowiem mieć decydujący wpływ nawet na Jezusa. Czyż w jego oburzeniu zapowiedzią Jezusowego krzyża była jedynie źle pojęta troska o Mistrza? A może również obawa, że wraz z doczesną klęską Jezusa także Piotr może utracić przywileje? Jakkolwiek by było, Piotr sprzeniewierzył się temu, do czego powołał go Chrystus słowami: "Pójdź za Mną". Jezus nie oczekiwał od niego rady i opieki, ale naśladownictwa - pójścia nawet na krzyż.

     To nie Piotr miał decydować o czasie i sposobie zbawienia świata. Stąd tak bolesne słowa: "Zejdź mi z oczu, szatanie", skierowane do tego, któremu w uszach brzmiała jeszcze zapowiedź z ubiegłoniedzielnej Ewangelii: "Ty jesteś Piotr, Opoka, i na tej Opoce zbuduję Mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą". Tak szczególna rola w Kościele nie uchroniła św. Piotra przed nazwaniem go szatanem. Władza wiązania i rozwiązywania wszystkiego ze skutkiem na wieczność nie obejmowała przecież możliwości wiązania rąk Panu Bogu.

     Pokusa złego wykorzystania władzy grozi każdemu. Szatan wystawiał na nią nie tylko Piotra, ale i samego Chrystusa u progu Jego publicznej działalności. W ten sam sposób i często skutecznie kusi on wielu chrześcijan, nie wyłączając zakonnic, kapłanów, a nawet biskupów, którzy "zapominają", że władza jest służbą. Czy nie zdarza się, że stemplem "woli Bożej" opatrywane są zwykłe ludzkie decyzje? Wielu świętych zabezpieczało się przed tym nie tylko przez modlitwę i wsłuchiwanie się w słowo Boże, ale również przez ustanawianie osób i instytucji,, których obowiązkiem było krytyczne recenzowanie decyzjr przełożonych jeszcze przed ich ogłoszeniem. Nic bowiem' tak nie przeszkadza w mądrym rządzeniu, jak wianuszek klakierów na etacie.

     Historia św. Piotra jest dla nas ostrzeżeniem, że każdy, kto chce arbitralnie dysponować Panem Bogiem, staje się w końcu sługą szatana.

ks. Henryk Zieliński

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 sierpnia 2011Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej