Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Prawdziwe zaufanie do Jezusa rodzi się na modlitwie

Człowiek nosi w sercu różne pragnienia, począwszy od tych najbardziej prozaicznych, materialnych, a na duchowych skończywszy. Zycie jest jednym pasmem pragnień. W Ewangelii kobieta samarytańska zwraca się do Jezusa z prostą: "Daj mi pić, abym już więcej nie pragnęła" (por. J 4,15). Adresat owej prośby jest właściwy, tylko Jezus jest w stanie ugasić wszelkie pragnienia człowieka.

Człowiek jako istota z natury religijna, pragnie połączenia się w wieczności z jakimś bogiem. Bogiem prawdziwym, albo bogiem, którego stworzył sobie na przestrzeni wieków i któremu oddaje cześć. Dla nas chrześcijan jedynym i prawdziwym Bogiem jest Bóg w Trójcy Osób. To On jest tym, który w ciągu wieków potwierdził swoje istnienie i swoją miłość ku człowiekowi, od momentu stworzenia aż po oddanie za człowieka swego jedynego Syna, Jezusa Chrystusa. Jezus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie otworzył nam bramy wieczności, dał nam przystęp do Ojca do tego stopnia, że możemy zjednoczyć się z Nim na zawsze. Tylko Jezus jest w stanie zaspokoić pragnienie świętości, tylko On może nam zagwarantować wieczne życie w domu najlepszego Ojca.

Człowiek oprócz sfery duchowej nosi w sobie także sferę psychiczną, która również odczuwa pragnienie - pragnienie miłości, pokoju, bezpieczeństwa itd. Po omacku szukamy zaspokojenia tych pragnień w osobach, unikaniu konfliktów i zdenerwowań, szukamy zabezpieczeń w postaci możnych przyjaciół i kont bankowych, lecz jeśli zapominamy, że to Jezus jest tym, który daje prawdziwą miłość, prawdziwy pokój i bezpieczeństwo, nasze poszukiwania okażą się wielką pomyłką.

W końcu człowiek to także sfera materialna, aby żyć potrzebuje pokarmu, ubrania... i tu znowu Chrystus wychodzi nam naprzeciw w słowach: "Proście, a będzie wam dane (...). Każdy bowiem kto prosi, otrzymuje" (Łk 11,9-10). Prawdziwi czciciele Chrystusa szukają przede wszystkim Jego chwały, a to wszystko, czego potrzebują, będzie im przydane. Prawdziwe zaufanie do Jezusa rodzi się na modlitwie, jak mówi Chrystus do Samarytanki "w Duchu i prawdzie" (J 4,23). W tych słowach Chrystus zostawił nam konkretny sposób zabiegania o ugaszenie każdego pragnienia.

Człowiek modlący się w Duchu angażuje w tę czynność siebie, swego ducha, czyli serce i umysł, wznosząc je ku Bogu, oraz Ducha Świętego, który nasze nieudolne błagania oczyszcza, potęguje i wstawia się za nami. Modlitwa ludzka jest często "brudna" poprzez różnego rodzaju myśli, brak skupienia, brak ciszy, dlatego też Duch Orędownik oczyszcza ją ze wszystkiego, co przeszkadza w dotarciu przed tron Boga. Modlitwa, następnie, jest nieśmiała i tłumiona ludzkim grzechem, dlatego Duch Święty ją potęguje tak, iż z cichego szeptu przeradza się w krzyk.

Bóg pragnie mieć prawdziwych czcicieli, którzy nie będą Mu prawić pięknych słówek, dowodzić, jak są Mu wierni i oddani w swoim chrześcijańskim życiu, lecz staną wobec Niego w prawdzie - w swej małości, grzeszności i nieraz podłości. Bóg i tak wie, co kryje się we wnętrzu człowieka i nie zmyli Go nawet najlepszy makijaż. To człowiek potrzebuje prawdy o sobie po to, by mógł rozpoznać wobec Boga-Lekarza swoją chorobę i poddać się Jego kuracji. Takich czcicieli pragnie Bóg.

W życiu Maryi powyższa zasada była zasadą naczelną. Matka Pana dzięki swej pokornej postawie i pełnym zaufaniu wobec Boga otrzymuje pełne zaspokojenie wszystkich pragnień: pełnię łaski, Nieskończoną Miłość, która rozwija się w Jej łonie, i minimum socjalne potrzebne do życia. Pod natchnieniem Ducha śpiewa u Elżbiety "Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej" (Łk 1,48) - prawdę o Bogu i o swej roli w całej historii zbawienia. Maryja pozostanie na zawsze wzorem kobiety modlącej się w Duchu i w prawdzie, kobiety, która poznała smak przebywania z Panem w każdej chwili życia, w smutku i chorobie, ale także w radościach i zadowoleniu.

Wierny czciciel Niepokalanej, św. Maksymilian, również wszystko postawił na Jezusa, całe swoje życie od najmłodszych lat, aż po bunkier oświęcimskiego obozu. Gdy czyta się jego zapiski z poszczególnych rekolekcji i dni skupienia jasno widać, iż ten człowiek nie pobłażał sobie w obliczu Boga, nie wybielał swojej osoby, lecz kategorycznie pokazywał sam sobie swoje błędy i niedociągnięcia. Oto kilka przykładów: Chcę przezwyciężać się - lenistwo (POMK V, 840); Mysi o sobie i o Bogu zawsze; skupienie i reforma siebie samego pod każdym względem "Wola Boża" (POMK V, 864H); Nie sądź, a nie będziesz sądzony [por. Łk 6,37]. Sądź raczej siebie (POMK V, 864C); Całkowicie nie ufaj sobie, a zaufaj Panu Bogu (POMK V, 847); Szanuj Pana Jezusa w braciach. Nic nie mów, co może ci honor przynieść (POMK V, 864G). O. Kolbe każdego dnia przed Jezusem stawał w prawdzie, a Duch wypełnił go w maksymalnym stopniu - aż do położenia życia za drugiego człowieka. W ten sposób osiągnął zaspokojenie wszystkich swoich pragnień, razem z tym nadrzędnym - świętością. Bo czym jest życie człowieka, jeśli nie dążeniem do świętości. Reszta jest tylko niekoniecznym środkiem do osiągnięcia tego podstawowego celu. A wszystko to spełnia się w Jezusie Chrystusie.

W Duchu i w prawdzie - te słowa niech nam towarzyszą w naszym codziennym spotkaniu z Bogiem, gdyż tylko wobec takiej modlitwy Bóg zaspokaja pragnienie proszących Go ludzi.

O. Jerzy Szyran OFMConv


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Jak łatwo wyjaśnić wiarę w życie po śmierciJak łatwo wyjaśnić wiarę w życie po śmierci

Jestem w czyśćcu. Tylko Msza Św. może mnie uwolnićJestem w czyśćcu. Tylko Msza Św. może mnie uwolnić

Jak żyła matka kapłana?Jak żyła matka kapłana?

Matce Bożej RóżańcowejMatce Bożej Różańcowej

List do rodzin: Rodzina a społeczeństwoList do rodzin: Rodzina a społeczeństwo

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej